aktualności
O człowieku w środowisku, teraz i w przyszłości. Szkolenie z polityk horyzontalnych
Wydatkowanie środków publicznych, w tym pieniędzy unijnych po to, by przede wszystkim dbać o człowieka i o środowisko, w którym ten człowiek funkcjonuje - bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na cechy, które nas różnicują – to clou szkolenia z polityk horyzontalnych, zrealizowane przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
W czwartek, 13 lutego, w Biurze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot odbyło się kolejne szkolenie z polityki horyzontalnej w projektach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jego celem było przybliżenie zasad równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, dostępności architektonicznej oraz zasady zrównoważonego rozwoju, w tym zasady DNSH.
Szkolenie poprowadziły: Maja Kurant - koordynatorka ds. równego traktowania z OMGGS oraz gościnie z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku: starsza inspektor Małgorzata Owczarczyk oraz Anna Bizub-Jechna - koordynatorka ds. polityk horyzontalnych.
Człowiek i jego potrzeby
Omówiono zasady: DNSH (czyli nieczynienia poważnej szkody środowisku), równości kobiet i mężczyzn, równości szans i niedyskryminacji oraz dostępność architektoniczną. Uczestnicy szkolenia wysłuchali o Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Ostatnią częścią wydarzenia były warsztaty z elementami service design. W szkoleniu udział wzięli samorządowcy z Gdyni, Gdańska, Żukowa, Pruszcza Gdańskiego, Wejherowa, Szemudu, Rumi, Gniewu, Tczewa, Pucka, Nowego Dworu Gdańskiego – łącznie blisko 30 osób.
- To było szkolenie o człowieku w środowisku – powiedziała nam Anna Bizub-Jechna z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. – Na tym się dziś skupiliśmy, a więc na prawach człowieka z punktu widzenia karty praw podstawowych, gwarantującej każdemu z nas równość i niezależność. Mówiliśmy też o prawach osób z niepełnosprawnościami, gwarantowanych przez konwencję praw osób z niepełnosprawnościami - przede wszystkim o niezależności życia, o samodzielności, prowadzeniu tego życia, a także o dostępności środowiska, w którym dana osoba żyje, i o zapewnianiu równości w dostępie do tego środowiska - podkreśliła.
Szkolenie poruszyło też takie kwestie, jak choćby temat niedyskryminacji człowieka ze względu na różne przesłanki: na wiek, płeć, na pochodzenie etniczne, religię, orientację seksualną, czy niepełnosprawność. Rozmawiano o zrównoważonym rozwoju i zasadzie DNSH, która zakłada nieczynienie szkód i branie pod uwagę środowiska w projektowaniu zarówno infrastruktury jak i usług - np. w procesie zarządzania projektem. Czemu jest to tak ważne?
- Żeby to, co mamy dzisiaj, było równie dobre i równie przystępne, również zielone dla naszych pokoleń, naszych wnuków i prawnuków - zaznaczyła Anna Bizub-Jechna.
Czym jest działanie horyzontalne
Działanie horyzontalne to myślenie o człowieku „tu i teraz”, ale…
- Tu i teraz żyjemy, i tu i teraz dla nas jest istotne, ale myślimy o tym w perspektywie zostawienia po sobie czegoś, co będzie dobre, trwałe, równe dla każdego – tłumaczy Anna Bizub-Jechna. - Nie ma możliwości wybudowania czegokolwiek kosztem istnienia innych gatunków. Mówimy o wydawaniu racjonalnie i z głową środków publicznych – dzisiaj, bo realizowane właśnie teraz inwestycje, które nie będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, nie będą dostępne także dla nas, kiedy tej niepełnosprawności będziemy doświadczać jako seniorzy – dodaje.
Inwestycje, które nikogo nie wykluczają
W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele instytucji publicznych, dla których ważna jest wspólna, dostępna, niewykluczająca nikogo przestrzeń i którzy realizują, bądź będą realizować, inwestycje właśnie wg takiego założenia.
- Wydatkowanie środków publicznych, w tym środków unijnych, ma na celu przede wszystkim dbanie o człowieka i o środowisko, w którym ten człowiek funkcjonuje bez względu na cechy, które mogą nas różnicować, ale nie mogą powodować, że będziemy nierówni w dostępie do nich – kwituje Anna Bizub-Jechna.