Metropolitalne wiadomości

aktualności

O finansach, rozwoju miast, szansach i technologii – kongres finansowy Local Trends już za nami

We wtorek zakończył się dwudniowy Samorządowy Kongres Finansowy. Było to wydarzenie organizowane w ramach projektu Local Trends. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były finanse samorządowe. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. samorządowcy z OMGGS, którzy nie tylko otwierali wydarzenie, ale i odbierali nagrody oraz brali aktywny udział w panelach dyskusyjnych. 

Panel analiza danych w rozwoju miast: Jak nowe technologie i źródła danych mogą kształtować procesy planistyczne i codzienne decyzje w administracji? Na scenie m.in. Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City OMGGS.

Local Trends to projekt skierowany do przedstawicieli samorządów, biznesu i administracji publicznej. Celem Local Trends jest wspieranie rozwoju miast i regionów. Służy temu wymiana doświadczeń, prezentacja innowacyjnych rozwiązań, jak i budowa skutecznej współpracy między sektorami. Local Trends to wzmacnianie potencjału miast i regionów, tworzenie platformy współpracy samorządów, biznesu i administracji, a także wspieranie gmin, miast, powiatów i województw w skutecznym zarządzaniu i rozwoju. 

 

Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie. 

Wystąpienia otwierające marszałka województwa i prezydentki Sopotu 

Otwierając wydarzenie Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego, podkreślał znaczenie transformacji energetycznej z perspektywy województwa. 

- Każda gmina w Polsce musi zadbać o to, aby koszty energii były jak najmniejsze. Powinniśmy dążyć do samowystarczalności oraz zmiany struktury i źródeł energii na bardziej korzystne, w tym zielone. Oczywiście najbardziej widoczne są największe projekty, takie jak morskie farmy wiatrowe oraz pierwsza polska elektrownia jądrowa, a także planowana druga elektrownia – mówił Mieczysław Struk. 

 

Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego.

Prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim w swoim wystąpieniu otwierającym nawiązała do polskiej prezydencji w UE i roli samorządów w kształtowaniu przyszłości wspólnoty. 

- Czeka nas ważna dyskusja na temat polityki spójności, nie tylko w kontekście utrzymania decentralizacji oraz roli regionów i samorządów, ale także elastyczności. Mówimy o sytuacji, w której kryzys goni kryzys – jesteśmy po pandemii, mamy wojnę w Ukrainie oraz kryzys klimatyczny, który, niezależnie od tego, jak o nim rozmawiamy, nas w pewnym momencie dosięgnie – zauważyła Magdalena Czarzyńska-Jachim. 

Prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. 

 

Mistrzowie Finansów Samorządowych – wśród nich gminy z OMGGS

Jednym z wydarzeń towarzyszących było przyznanie przez Związek Miast Polskich nagród dla miast, które w ostatnich 12 latach zapewniały bezpieczne finansowe fundamenty rozwoju, realizowały ambitną politykę inwestycyjną oraz utrzymały wysokiej jakości usługi dla mieszkańców.

Wśród laureatów nagród znalazły dwa samorządy zrzeszone w OMGGS. Mistrzami Finansów Samorządowych zostały: Krynica Morska (nagrodę odebrała Sylwia Szczurek, burmistrzyni Krynicy Morskiej) oraz Sopot (nagrodę odebrała Magdalena Czarzyńska-Jachim - prezydentka Sopotu). 

Local Trends a rozwój miast: finanse, klimat, dane

Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę uczestników zainteresowanych kwestiami dotyczącymi finansowania samorządów i planowania strategicznych inwestycji. To były dwa inspirujące dni, wypełnione dyskusjami dotyczącymi miast, ich dynamicznego rozwoju, tego, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć.

Poszczególne panele i debaty dotyczyły najlepszych rozwiązań dla samorządów, wśród nich - analiza danych w rozwoju miast. W debacie dotyczącej właśnie tego zagadnienia udział wzięli przedstawiciele OMGGS: Michał Pasieczny, Burmistrz Miasta Rumi oraz Tomasz Nadolny, Koordynator ds. Smart City w OMGGS. 

 

Panel analiza danych w rozwoju miast: Jak nowe technologie i źródła danych mogą kształtować procesy planistyczne i codzienne decyzje w administracji? Na scenie m.in. Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City OMGGS. 

Rumia jest jednym z liderów w zarządzaniu poprzez dane. Burmistrz Michał Pasieczny omówił główne problemy z perspektywy włodarza miasta w kontekście wykorzystania danych i opowiedział o tym, jakie rodzaje danych dla osoby podejmującej kluczowe decyzje są najważniejsze. Wspomniał również o pilotażu, który Rumia rozpoczyna w ramach Obszaru Metropolitalnego z Politechniką Gdańską, pilotażu stanowiącego test współpracy pomiędzy renomowaną uczelnią i samorządem. 

Z kolei Tomasz Nadolny przedstawił problemy związane z wykorzystaniem danych z perspektywy samorządów, o potrzebie wdrażania spójnych standardów oraz dbałości o dane uporządkowane i aktualne. 

- Transformacja cyfrowa musi stać się jednym z ważniejszych elementów wdrażania strategii samorządów – podkreślił Tomasz Nadolny.

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT