aktualności
O metropolitalnych standardach na Kongresie Polityki Miejskiej
O tym, jak wygląda współpraca metropolitalna oraz jakie znaczenie dla gospodarki ma integracja imigrantów opowiadali podczas Kongresu Polityki Miejskiej Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni i Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Tworzymy miasta dostępne dla wszystkich - mówiła wiceprezydent Gdyni o systemowym rozwiązaniu dla cudzoziemców ujętym w tzw. Standardzie Minimum w Integracji, które wprowadził OMGGS.
Kongres Polityki Miejskiej to największe wydarzenie w Polsce poświęcone problematyce rozwoju miast. Przez dwa dni zaproszeni goście będą rozmawiać o tym, czym powinna być i jak ma wyglądać polityka miejska.
W związku z pandemią tegoroczny kongres odbywa się online, a goście łączą się ze studiem w Katowicach. W poniedziałek, 7 czerwca wśród prelegentów byli Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS i wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.
W czasie sesji “Inspirujące miasta: gospodarka i rynek pracy” wiceprezydent Gdyni opowiadała między innymi o współpracy miast, gmin i powiatów w ramach stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz o znaczeniu integracji imigrantów dla rozwoju gospodarczego.
– Współpraca metropolitalna wymaga ciągłego rozwoju. Wola współpracy sprawia, że OMGGS realizuje wyzwania, które wydają się trudne - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Największą barierą we wspólnym działaniu jest ta legislacyjna. Jednym z działań, które wspólnie podjęliśmy jest przyjęcie Standardu Minimum w Integracji. Dotyczy on imigrantów i naszym założeniem jest przyjęcie takiego sposobu postępowania, który zapewni mainstreamowy dostęp do wszystkich usług, które proponujemy w tej chwili naszym mieszkańcom.
Standard Minimum w Integracji to zestaw podstawowych zadań, które mają pomóc w jak najlepszym zintegrowaniu się cudzoziemców w każdym z 59 samorządów OMGGS. Znalazły się w nim m.in. wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, a także takie kwestie jak bezpieczeństwo, szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.
>>> Więcej na temat Standardu Minimum w Integracji przeczytasz TUTAJ
- Tworzymy miasto dostępne dla wszystkich, a nie poszczególne ścieżki dla wybranych - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Dlatego równie ważny jest standard na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Standardy Minimum w Integracji i na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami to pierwsze tego typu rozwiązania systemowe w Polsce.
>>> Więcej na temat Standardu Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia przeczytasz TUTAJ
W debacie Inspirujące miasta również udział wzięli: prezydent Piły Piotr Krzysztof Głowski oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Spotkanie prowadziła Agnieszka Sobala-Gwosdz z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Źródło: gdynia.pl