Metropolitalne wiadomości

aktualności

O wyzwaniach w energetyce

Energetycy gminni przybyli do Gdyni. Coroczne spotkanie specjalistów zajmujących się kwestiami energii w samorządach, przerwane przez marazm obostrzeń covidowych, odbyło się w nowej odsłonie 27 maja w Marina Yacht Park Gdynia. Wydarzenie zorganizowane przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni wspólnie z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach prac Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS przyciągnęło do Gdyni kilkadziesiąt osób.

Uczestnicy to przedstawiciele gmin z województwa pomorskiego, dla których trudne i ważne tematy dotyczące energetyki to codzienność. Podczas spotkania skupiono się na aktualnych problemach nurtujących pracowników samorządowych związanych z energetyką oraz wyzwaniach, jakie stoją w tym zakresie przed gminami.
 

Film z wypowiedziami uczestników spotkania energetyków gminnych w Gdyni, które odbyło się 27 maja 2022 r.

 

W imieniu miasta Gdyni gości powitał wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych, a w imieniu współorganizatora, OMGGS - Michał Pasieczny, burmistrz Rumi i jednocześnie przewodniczący Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS.

- Słowo „energia” i szeroko pojęta energetyka znajdują coraz ważniejsze miejsce w codziennych dyskusjach o przyszłości samorządów, ale i nas wszystkich. Rosnące ceny, ale i również wyzwania związane z klimatem powodują, że musimy szukać nowych rozwiązań, nowych inspiracji i nowych pól współpracy. (…) Spotkania podsumowujące są zebraniem wszystkich doświadczeń z ostatniego czasu, ale i obserwacją wyzwań w różnych obszarach, dotyczących tego samego tematu, ale czasami z innego poziomu i innego spojrzenia - mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

- Spotkanie ma ogromną wartość, od pewnego czasu obserwujemy jak duże wyzwania są przed nami w zakresie szeroko pojętej energetyki. Ceny gazu, energii wzrastają w ogromnym tempie, czasem nawet o kilkaset procent, porównując jedno postępowanie przetargowe do następnego. Oznacza to, że w zależności od wielkości miasta/gminy, dany samorząd utrzymujący urzędy, szkoły, przedszkola, MOSiR-y, domy kultury, biblioteki, MOPS-y oraz inne placówki mają wyższe rachunki do zapłacenia. Rocznie, w zależności od wielkości miasta, rachunki zwiększą się o kilkaset tysięcy, kilka milionów, a duże miasta zapłacą nawet kilkadziesiąt milionów złotych więcej. Oznacza to, że trzeba oszczędzać na różnych działaniach, aby móc zapłacić rachunki, a przecież nie chcemy ograniczać działań na rzecz mieszkańców. Stąd tak ważna rola energetyków, żeby wykorzystać wszystkie nadarzające się możliwości obniżenia zapotrzebowania na energię, dobrania odpowiednich taryf, przygotowania takich inwestycji, które obniżą zapotrzebowanie na energię, zdobycia dotacji, które mogą się pojawiać, no i przygotować się na przyszłość, aby nie stracić pojawiających się szans. Bardzo ważna jest dobra współpraca między samorządami, dzięki czemu już od kilku lat osiągamy oszczędności w ramach grupowych zakupów energii czy gazu. Jako urzędy staramy się wspierać również mieszkańców doradzając oraz pomagając w pozyskiwaniu dotacji - mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi i przewodniczący Komisji Infrastruktury i Środowiska OMGGS.
 

Na zdjęciu spotkanie energetyków gminych, które odbyło się 27 maja w Gdyni.

W czasie spotkania poruszone zostały tematy dotyczące efektywności energetycznej, finansowania działań termomodernizacyjnych, CEEB, rządowego programu „Czyste Powietrze” i finansów gminy.

- Mimo, że te tematy nie są łatwe - wywołały bardzo żywiołową, merytoryczną dyskusję. Cieszymy się, że udało się wrócić do bezpośrednich spotkań, na których mamy możliwość rozmowy na tematy i problemy istotne energetycznie - tak spotkanie podsumowuje Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, na co dzień odpowiedzialny za zarządzanie energetyczne w gminie.

Na koniec spotkania Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni zaprosiła wszystkich uczestników na 3. Pomorski Piknik Energetyczny w Gdyni zaplanowany w dniach od 11 do 12 czerwca br. na skwerze Arki Gdynia przy bulwarze Nadmorskim.

Żródło: gdynia.pl

 

 

 

  • GIWK