aktualności
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot przedstawił plan działania na rok 2018
Pierwsze po Nowym Roku spotkanie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot odbyło się 15 stycznia w Hotelu Central w Gdańsku. Była okazja do złożenia życzeń, ale przede wszystkim do podsumowania dokonań roku 2017 i uzgodnienia planów na rok 2018.
Fot. Jerzy Pinkas
Współpracujemy z największymi
Obszar Metropolitalny współpracuje z największymi podmiotami w regionie. Do grona członków wspierających dołączyły właśnie Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. Dzięki szerokiej współpracy zwiększamy potencjał i zdolność naszej metropolii do realizowania coraz bardziej ambitnych projektów. Z takimi partnerami możemy więcej!
Członkowie wspierający Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot:
- Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna sp. z o.o.
- Saur Neptun Gdańsk S.A.
- Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku
- Energa SA
- MZK Wejherowo
- Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości
- Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Przedsięwzięcia ważne dla mieszkańców
Efektem obrad 15 stycznia jest, między innymi, zabezpieczenie finansowania dla przedsięwzięć metropolitalnych, przede wszystkim dla powstającego Systemu Roweru Metropolitalnego. Samorządy OMG-G-S zdecydowały również o dalszym prowadzeniu serwisu internetowego Planer Kulturalny. Ponadto dyskutowano o dofinansowaniu rewitalizacji miast i gmin.
Fot. Jerzy Pinkas
Cel: ustawa metropolitalna
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot funkcjonuje od lat pomimo trudności formalnych. Wciąż oczekujemy na przyjęcie przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustawy metropolitalnej (Śląsk już korzysta z takiej ustawy). Umocowanie działalności metropolitalnej w powszechnie obowiązującym prawie otworzyłoby nowe możliwości rozwoju dla całego regionu. Dlatego jednym z najważniejszych celów na rok 2018 jest kontynuacja starań o ustawę metropolitalną.
– Od początku swojego istnienia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wnioskuje do rządu o ustanowienie związku metropolitalnego. W tym roku nie ustaniemy w próbach. Ustawa przyniesie korzyści dla całego regionu – podkreśla Prezes Zarządu OMG-G-S, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. – Naszym celem długofalowym jest przekonanie rządzących do ustawy metropolitalnej. Wiemy, że to jest pewien proces, ale będziemy działać, przedstawiać argumenty.
– Potrzebujemy regulacji wspierających rozwój metropolii. Do tego konieczny jest silny, wspólny głos wszystkich środowisk ją tworzących – potwierdza członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski.
Podsumowanie i planowanie
Sprawozdając osiągnięcia Obszaru Metropolitalnego, Dyrektor Biura OMG-G-S Michał Glaser mówił o korzyściach z metropolii i podawał konkretne liczby. Na przykład wspólne zakupy energii elektrycznej oraz innych usług pozwoliły gminom oszczędzić aż 80 mln złotych (ceny dla metropolitalnych grup zakupowych są nawet o 30 proc. niższe od stawek dla nabywców indywidualnych). Imponująco prezentują się też Zintegrowane Inwestycje Terytorialne: 133 projekty rozpoczęte, 63 w przygotowaniu, ponad 200 beneficjentów i partnerów. Wartość wszystkich inwestycji: 3,6 mld zł (w tym 1,7 mld zł z dofinansowania Unii Europejskiej). Dużym wydarzeniem był także Kongres Smart Metropolia, w którym uczestniczyło 800 gości z kraju i zagranicy.
Pobierz prezentację: VII MetropolitalneSpotkanie Noworoczne [ZIP, 8 MB]
Z nadzieją w przyszłość
Na spotkaniu noworocznym nie mogło zabraknąć życzeń. Czego życzyli sobie członkowie Obszaru Metropolitalnego? Aby rok 2018 przyniósł nam wiele satysfakcji z tego, co robimy dla naszych wspólnot lokalnych i naszej wspólnoty metropolitalnej.