aktualności
OMGGS dobrym przykładem dla Czechów i Słowaków
Korzyści płynące z wykorzystania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych były głównym tematem wystąpienia Michała Glasera - prezesa Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot podczas seminarium Komisji Europejskiej w słowackim Trenczynie. Michał Glaser przedstawił, jak skuteczne zarządzanie funduszami unijnymi przyczyniło się do rozwoju metropolii, oferując praktyczne wskazówki i inspiracje dla regionów czeskich i słowackich. Dzięki udanym inwestycjom OMGGS stał się wzorem dla innych, pokazując, jak strategiczne podejście do rozwoju terytorialnego może pozytywnie wpływać na społeczności lokalne.
Na zdjęciu: uczestnicy seminarium w słowackim Trenczynie
Seminarium, które odbyło się 11 lutego 2025 roku w Centrum Kultury i Twórczości Hviezda w Trenczynie, koncentrowało się na zintegrowanym rozwoju terytorialnym. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele słowackiego Ministerstwa Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji, czeskiego Ministerstwa Rozwoju Lokalnego, DG REGIO oraz Komisji Europejskiej, którzy omawiali aktualny stan wdrażania zintegrowanych polityk terytorialnych.
W ramach trzech paneli dyskusyjnych omawiano tematy związane z wielopoziomowym zarządzaniem inwestycjami, procesem realizacji projektów oraz kierunkiem rozwoju lokalnego. Goście mieli okazję wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat wyzwań i sukcesów, które pojawiają się podczas wdrażania polityki spójności.
Wśród ważnych tematów poruszonych przez prezesa Michała Glasera znalazły się zasady terytorialne dotyczące alokacji funduszy oraz rola lokalnych potrzeb w planowaniu i realizacji projektów. Prowadzący debatę podkreślił, że Pomorze postrzegane jest jako przykład sukcesu w zakresie wdrażania polityki spójności, co może stanowić inspirację dla innych krajów regionu.
Na koniec seminarium, uczestnicy wspólnie zwiedzili synagogę w Trenczynie, która została odnowiona dzięki wsparciu z funduszy UE. Rewitalizacja tego obiektu jest częścią programu Trenczyn – Europejska Stolica Kultury 2026 i stanowi doskonały przykład zintegrowanych inwestycji, które przyczyniają się do rozwoju lokalnej kultury i historii. Michał Glaser, dzieląc się swoimi doświadczeniami, podkreślił, że współpraca i odpowiednie zarządzanie funduszami mogą prowadzić do realnych, pozytywnych zmian w regionach.
#FunduszeUE
Więcej o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych OMGGS tutaj: https://www.metropoliagdansk.pl/co-robimy/fundusze-europejskie/