aktualności
Otwarte dane i dozwolony użytek w zamówieniach publicznych - kolejne szkolenie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji
Otwarte dane - czym są, jak nimi zarządzać? Jak pogodzić wykorzystanie informacji sektora publicznego z prawem dostępu do informacji publicznej? Na czym polega otwieranie danych publicznych? Jak opracować politykę otwartości oraz plan otwierania danych? Jak dokonać identyfikacji zasobów danych oraz gdzie je publikować? To kilka z wielu zagadnień poruszanych podczas szkolenia, które w środę, 27 listopada, odbyło się w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji.
Ponad 30 urzędników z metropolitalnych samorządów wzięło udział w kolejnym szkoleniu, które odbyło się 27 listopada w Biurze Obszaru Metropolitalnego w Gdańsku. Tym razem na warsztat wzięto otwartość danych i dozwolony użytek.
Otwarte dane - zasób, z którego trzeba korzystać
Czym są otwarte dane? To dane udostępnione przez instytucje publiczne, które mogą być swobodnie używane, modyfikowane i udostępniane przez każdego. To dane czyste, źródłowe, jeszcze nie poddane interpretacji, np. w wykresach czy raportach.
Mogą posłużyć do np. tworzenia map do geoportali czy aplikacji dla użytkowników transportu publicznego, bądź też - jak np. w Helsinkach - całego ekosystemu samorządowo-uczelniano-biznesowego, który skutecznie współpracuje w rozwiązywaniu problemów dotyczących m.in. ochrony środowiska, edukacji czy transportu. To dzięki otwartym danym możliwy był w USA rozwój aplikacji pogodowych i innowacyjnych usług ostrzegania przed katastrofami.
Jak wdrożyć informacje?
Dane cyfrowe stanowią obecnie jeden z najważniejszych zasobów jednostek samorządu terytorialnego i dobrze zarządzane mogą służyć rozwojowi innowacji, gospodarki. Ustawa z 2021 roku otworzyła zupełnie nowe możliwości współpracy między samorządem a uczelniami i biznesem, gdzie podstawową zasadą jest to, że dane które zostały wytworzone w domenie publicznej, powinny służyć społeczeństwu, gospodarce bez ponoszenia dodatkowych opłat.
- Mimo ponad dwudziestu już lat funkcjonowania ustawy o dostępie do informacji publicznej, oraz trzech lat od wejścia w życie ustawy o otwartych danych publicznych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, wciąż mamy istotne problemy z wdrożeniem zasad z nich wynikających - mówi Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia- Sopot. - Na szkoleniu przedstawiłem prezentację dotyczącą otwierania danych publicznych, tego, jak się to robi i po co, a przede wszystkim - od kogo możemy się uczyć oraz zaproponowałem konkretne rozwiązania do wdrożenia w zamówieniach publicznych - podkreśla Tomasz Nadolny.
Dane kamieniem węgielnym Smart City, czyli inteligentnie zarządzanych miast
Drugą prezentację pt. “Zarządzania danymi jak kamień węgielny open data” poprowadził
Arkadiusz Dąbkowski - ekspert w dziedzinie zarządzania danymi i architekturą danych, rozwiązaniami big data i platformami chmurowymi. Jest członkiem zarządu DAMA Poland Chapter i członkiem DAMA International, gdzie współpracuje przy projektach realizowanych wspólnie z administracją publiczną oraz wspiera rozwój profesjonalistów w dziedzinie zarządzania danymi.
- Celem szkolenia była propozycja wdrożenia konkretnych rozwiązań, które pomogą spełniać ustawowe wymagania i sprawią że w przyszłości będzie możliwe budowanie innowacyjnych rozwiązań w metropolitalnych samorządach - mówi Weronika Michałowska, kierowniczka ds. administracyjnych i koordynatorka MCK w biurze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Metropolitalne Centrum Kompetencji – bezpłatna wiedza, którą warto mieć
MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.
W ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji odbyły się ostatnio następujące spotkania i szkolenia dla członków OMGSS:
- 9 września - Centrum Usług Wspólnych. Spotkanie dla zaawansowanych,
- 11 września - Prawo opcji w zamówieniach publicznych,
- 12 września - Przyjazna komunikacja bez hejtu. Jak walczyć z mową nienawiści,
- 13 września - posiedzenie inauguracyjne Zespołu Smart City,
- 19 września - Centrum Usług Wspólnych. Jak się do tego zabrać - spotkanie dla początkujących,
- 26 września - konferencja ekspercka: Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rok po nowelizacji. Pierwsze doświadczenia,
- 7 października - Szacowanie wartości zamówienia,
- 31 października - Finanse Jednostek Samorządu Terytorialnego,
- 27 listopada - Prawo Zamówień Publicznych, warsztaty dotyczące otwartych danych.
Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek, 28 listopada. Będzie to konferencja ekspercka na temat wykorzystania systemów sztucznej inteligencji w pracy pracownika samorządowego.
Kolejne spotkania i szkolenia są w trakcie przygotowywania. Chcesz otrzymywać informacje dot. szkoleń i spotkań w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji? Zgłoszenia: LINK
Koordynator MCK: Weronika Michałowska, tel. 517 056 156, e-mail: weronika.michalowska@metropoliagdansk.pl