aktualności
Partnerstwo na rzecz Metropolitalnego Rynku Pracy
7 grudnia 2011 roku nastąpiło podpisanie umowy partnerstwa na rzecz Metropolitalnego Rynku Pracy. Jest to pierwsza taka inicjatywa a Polsce. Zakłada ona kilkanaście wspólnych projektów związanych z rynkiem pracy pomiędzy 8 urzędami, które podpisały porozumienie.
Umowę „Partnerstwa Lokalnego PUP-GOM” podpisano w siedzibie Rady Miasta Gdańska, w trakcie Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Do porozumienia przystąpiły urzędy pracy z ośmiu powiatów oraz miast na prawach powiatu: z Gdańska, Sopotu, Kartuz, Nowego Dworu Gdańskiego, Tczewa, Pucka i Wejherowa, a także nienależącej do GOM Gdyni.
Umowa zakłada zorganizowanie kilkunastu wspólnych projektów pomiędzy Urzędami Pracy, począwszy od stycznia 2012 roku.
Dzięki porozumieniu powstał między innymi projekt „Wsparcie dla Aktywnie Poszukujących Pracy” czyli darmowe, przyznawane raz w roku na dwa miesiące, bilety komunikacji miejskiej w Gdańsku. Będą mogli z nich skorzystać bezrobotni
z wszystkich biorących udział w porozumieniu powiatów.
Urzędy Pracy uprościły też formalności przy zakładaniu działalności gospodarczej przez bezrobotnych mieszkańców obszaru metropolitalnego. Dzięki temu osoby bezrobotne, które będą ubiegać się o przyznanie środków na otworzenie własnej działalności gospodarczej, na przykład w PUP w Tczewie, będą mogły bez przeszkód otworzyć swoją firmę na terenie każdej innej gminy która przystąpiła do porozumienia.
Urzędy zakładają też wspólne ubieganie się o dotacje i dofinansowania zarówno od Unii Europejskiej jak i z państwowego budżetu.
Jednym z największych projektów, który powstanie w ramach Metropolitalnego Rynku Pracy są Metropolitalne Targi Pracy, które odbędą się w maju 2012.
Podpisanie umowy partnerstwa na rzecz Metropolitalnego Rynku Pracy