aktualności
Patchworkowa flaga po raz czwarty powiewa nad Gdańskiem
Patchworkowa, biało-czerwona flaga od kilku lat 4 czerwca powiewa z najwyższego masztu w Gdańsku. Ta niezwykła flaga powstała w ramach akcji, zainicjowanej przez OMGGS podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w 2019 r. Biało-czerwony patchwork przez dwa dni szyło prawie tysiąc osób, m.in. mieszkańcy metropolii, turyści, samorządowcy, imigranci. W tym roku flaga zawisła już po raz czwarty.
Uszycie wspólnej flagi było pomysłem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz gdańskiego Stowarzyszenia 180 stopni. Do akcji “Wspólna flaga” włączyć się mógł każdy uczestnik obchodów Święta Wolności i Solidarności w 2019 r. Biało-czerwony patchwork, złożony z 350 skrawków materiału, przez dwa dni szyło prawie tysiąc osób: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Swój wkład w uszycie flagi mieli m.in. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu oraz Patrycja Krzymińska – krawcowa, która zasłynęła tym, że za sprawą swojej wirtualnej akcji, do ostatniej puszki WOŚP tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza udało się zebrać prawie 16 mln zł.
Na zdjęciu: patchworkowa flaga na najwyższym maszcie w Gdańsku, fot. G.Mehring/gdansk.pl
Patchwork uszyty przez tysiąc osób
Biało-czerwona flaga, choć w dwóch kolorach, jest różnorodna. Wszystko dzięki zaangażowaniu uczestników akcji, którzy do jej uszycia używali skrawków przyniesionych przez siebie materiałów w odcieni bieli i czerwieni. W ten sposób powstał biało-czerwony patchwork o wymiarach ponad 5x8 m. Wśród 350 skrawków jest też fragment koszuli prezydenta Pawła Adamowicza.
W 2019 r. flaga zawisła na 42-metrowym maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać 4 czerwca, w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów. I tak się dzieje - co roku ta wyjątkowa Wspólna Flaga powiewa z najwyższego masztu w Gdańsku.
Szycie flagi koordynowała Fundacja Kobiety Wędrowne. - Ta flaga pokazuje mi wolność. Zawsze powtarzam, że wy nie wiecie, co to jest brak demokracji - wy żyjecie w wolnym kraju. Jestem dumna, że mogłam szyć tę flagę i zostawić tam cząstkę swojej duszy - powiedziała Khedi Alieva z Fundacji.
Na zdjęciu: akcja szycia patchworkowej flagi w 2019 r. podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, fot. D. Paszliński/gdansk.pl
Flaga symbolem solidarności z medykami i przedsiębiorcami
Patchworkowa flaga stała się nie tylko doskonałą pamiątką Święta Wolności i Solidarności, ale także co roku jej zawieszenie ma wymiar symboliczny. W czasie pandemii w 2020 r. była wyrazem solidarności ze służbami medycznymi, działającymi na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. W 2021 roku patchworkowa flaga była symbolem solidarności z przedsiębiorcami, którzy doświadczyli skutków lockdownu.
– W wymiarze symbolicznym wspólne szycie flagi z przeróżnych kawałków materiału, które na pierwszy rzut oka mogą do siebie nie pasować, jest podobne do tego, co robimy na co dzień - łączymy gminy i ich mieszkańców w ramach metropolii - dodaje Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
W 2022 r. flaga została wciągnięta na najwyższy maszt w Gdańsku w 100 dni od wybuchu wojny na Ukrainie.