aktualności
Metropolitalna Komisja ds. KlimatuPierwsze posiedzenie Metropolitalnej Komisji ds. Klimatu
Śnieg późną wiosną, ciepła zima, katastrofalne nawałnice i inne anomalie pogodowe - klimat w XXI wieku nas nie rozpieszcza. Zmiany widoczne są już gołym okiem nawet przez tych, którzy w zmiany klimatu nie wierzą. Można jednak - poprzez mądre gospodarowanie zasobami, edukację i innowacyjne inwestycje - uchronić się przed załamaniem ekosystemów i spowolnić negatywne zjawiska. Na tym właśnie skupi się Metropolitalna Komisja ds. Klimatu, której pierwsze posiedzenie już za nami.
13 listopada 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie Metropolitalnej Komisji ds. Klimatu. Tworzą ją przedstawiciele metropolitalnych samorządów, specjalizujący się m.in. w ochronie środowiska. Komisja na pierwszym spotkaniu ukonstytuowała się i opracowała wstępny plan działań klimatycznych w Metropolii na rok 2025.
W skład Komisji weszli: Piotr Kryszewski - dyrektor zarządzający ds. Zielonego Miasta w Urzędzie Miasta Gdańsk, wybrany przewodniczącym Metropolitalnej Komisji ds. Klimatu oraz Bartosz Frankowski - naczelnik Wydziału Środowiska w Urzędzie Miasta Gdynia, wybrany wiceprzewodniczącym komisji.
Członkowie komisji to: Łukasz Brządkowski - prezydent Tczewa, Jacek Świdziński - zastępca burmistrza Jastarni, Paweł Dąbrowski - naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem Miasta Rumi, Krzysztof Pudyszak - kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Gminie Cedry Wielkie, Marta Skrzypkowska - inspektor ds. rozwoju i promocji w Somoninie, Wiesław Pałka - kierownik ds. Inwestycji w Żukowie, Anna Ojowska-Rosa - kierownik Referatu Zamówień Publicznych i programów europejskich w Urzędzie Gminy Linia, Aleksandra Fijałkowska - kierownik w Rumia Invest Park, Agnieszka Kozłowska - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Lęborku i Maja Macur - dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska w Sopocie.
Mozaika Klimatyczna oraz inne działania
Czym konkretnie zajmie się Metropolitalna Komisja ds. Klimatu? To m.in. wsparcie samorządowych działań klimatycznych i realizacja projektów, które realnie oddziałują na spowolnienie postępujących zmian klimatycznych. Wśród zadań komisji jest również dążenie do nawiązania współpracy między różnymi sektorami, choćby pomorskimi uczelniami. Nie zabraknie działań promujących realizowane projekty klimatyczne, organizacji szkoleń (np. Mozaiki Klimatycznej), wsparcia w postaci wymiany doświadczeń i know-how.
- Na pierwszym spotkaniu wspomnieliśmy o realizacji 8 projektów ZIT z zakresu adaptacji do zmian klimatu w standardzie metropolitalnym, w ramach czego powstaną m.in.: powiększone powierzchnie zielone, zbiorniki retencyjne, łąki kwietne, ogrody deszczowe, zielony przystanek czy realizowana będzie edukacja ekologiczna - mówi Agata Skomar, koordynatorka ds. zmian klimatu w OMGGS. - W planie działań na rok 2025 powiedzieliśmy o sieciowaniu liderów organizacji zaangażowanych na rzecz klimatu, monitoringu funduszy europejskich w FEnIKS, KPO i LIFE i skalowaniu konkursów i działań edukacyjnych na większą liczbę samorządów. Rozmawialiśmy również o zaangażowaniu w Dni Solidarności Klimatycznej, koordynacji wydarzeń w samorządach OMGGS oraz o wdrożeniu w życie Strategii wykorzystania bioLNG na terenie OMGGS z uwzględnieniem możliwości produkcji biogazu i lokalizowania biogazowni. Poruszyliśmy kwestie lobbingu o postulaty naszych samorządów poprzez zaangażowanie w działania “Stowarzyszenia Żuławy” oraz zespołu parlamentarnego ds. Żuław i temat dot. włączenia OMGGS do Fundacji ARMAG - dodaje Agata Skomar.
Kolejne spotkanie komisji odbędzie się w styczniu 2025 roku.