aktualności
Polityki horyzontalne w metropolii - szkolenia i wyzwania
Karta Praw Podstawowych UE, zasada równości kobiet i mężczyzn, zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, zasada DNSH czy dostępność architektoniczna - między innymi to omawiano podczas ostatniego z serii szkoleń dotyczących polityk horyzontalnych, które odbyło się w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Ostatnie szkolenie z zasad horyzontalnych.
Szkolenie współprowadzone przez ekspertki z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP oraz Maję Kurant, koordynatorkę ds. równego traktowania w OMGGS, odbyło się 25 marca. Obejmowało także część warsztatową, realizowaną na konkretnych wyzwaniach projektowych ZIT, a także sesję pytań i odpowiedzi.
- Spotkaliśmy się, by porozmawiać w dość szerokim zakresie o politykach horyzontalnych. Uważam, że uczymy się tu tak naprawdę wrażliwości na innych. Polityki horyzontalne, zasady horyzontalne to dla mnie wyraz równości i szacunku na drugiego człowieka - powiedziała nam Małgorzata Owczarczyk, starsza instruktor w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, współprowadząca szkolenie.
Migranci - integracja, aktywność, życie w Polsce
Wiodącą tematyką szkolenia była kwestia migrantów. Na Pomorzu mieszka coraz więcej osób m. in. z Ukrainy, ale również z Ameryki Południowej oraz odległych rejonów Azji.
- Migrant to osoba, która przyjechała do naszego kraju. Chcemy, by poczuła się w Polsce dobrze, żeby zintegrowała ze społeczeństwem i prowadziła czynne, aktywne życie, zarówno społeczne, zawodowe i pod każdym innym względem - tłumaczy Małgorzata Owczarczyk.
Czy środki unijne umożliwiają integrację migrantów w polskim społeczeństwie?
- Oczywiście, mamy wiele konkursów, w ramach których można ubiegać o środki na działania wspierające migrantów. Ich zakres obejmuje m.in. włączenie migrantów w społeczeństwo czy szeroko pojęte integracje - wyjaśnia Małgorzata Owczarczyk
Przykłady takich działań to m.in. spotkania z kulturą kraju, z którego pochodzą migranci, wyjazdy integracyjne dzieci migranckich razem z dziećmi polskimi czy nauka języka polskiego.
- Migranci wnoszą do danej społeczności różnorodność, która jest tak naprawdę szansą i potencjałem do wykorzystania. Ważne, żeby społeczeństwo zauważyło to, iż ta różnorodność, którą wnoszą migranci, to dla ogromny kapitał, który możemy zagospodarować z korzyścią dla nas wszystkich - podsumowuje Małgorzata Owczarczyk.
Uczestniczki szkolenia z zasad horyzontalnych.
Integracja w Gdańsku, integracja w metropolii
Jedną z osób biorących udział w szkoleniu była Ewa Drzazga z Centrum Usług Społecznych Gminy Pruszcz Gdański. Zapytaliśmy ją o pomysły dotyczące migrantów w gminie Pruszcz Gdański.
- Mamy wiele pomysłów, przede wszystkim jest to wsparcie dla rodzin, asystentura rodzin, wsparcie psychologiczne, ale także integracja i pokazanie, jak można spędzić czas wolny, nie tylko pracując w Polsce, ale również żyjąc i funkcjonując w naszym społeczeństwie na co dzień - mówi Ewa Drzazga.
Od lewej: starsza inspektor Małgorzata Owczarczyk z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz Ewa Drzazga z Centrum Usług Społecznych Gminy Pruszcz Gdański.
Wiktoria Kitlas z Referatu Projektów Społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku na szkoleniu poznała m.in. mity i fakty na temat uchodźców.
- Dowiedziałam się, że zawsze warto je weryfikować, a krzywdzących mitów i stereotypów nie przekazywać, lecz zachować obiektywne spojrzenie - mówi Wiktoria Kitlas.
Od lewej: Anna Bizub-Jechna - koordynatorka ds. polityk horyzontalnych z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Maja Kurant - koordynatorka ds. równego traktowania z OMGGS i starsza inspektor Małgorzata Owczarczyk z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Polityki horyzontalne - zakończenie szkoleń
Szkolenie z "Polityk horyzontalnych w projektach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych" dotyczące m.in. “Działania 5.15 Integracja migrantów - mechanizm ZIT” było ostatnim planowanym szkoleniem z tego cyklu. Przez ostatnich kilka miesięcy metropolitalni urzędnicy, realizujący projekty z zakresu integracji migrantów, infrastruktury zdrowia i ZIT, spotykali się na szkoleniach, podczas których omawiali zakres polityk horyzontalnych.
Czym są zasady horyzontalne? To zbiór celów strategicznych i priorytetów, jakie obowiązują przy realizacji projektów, które są dofinansowane ze środków europejskich. Obowiązują wszystkie instytucje i beneficjentów ubiegających się o środki z UE. Najważniejsze z nich i poruszane podczas wszystkich szkoleń, to:
- zasada równości kobiet i mężczyzn,
- zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
- zasada zrównoważonego rozwoju,
- zasada „nie czyń poważnych szkód” (ang.: DNSH – Do Not Significant Harm),
- Karta Praw Podstawowych i Konwencje o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Cztery szkolenia, temat jeden: człowiek i jego potrzeby
Podczas pierwszego szkolenia, które odbyło się w grudniu 2024 r., uczestnicy dowiedzieli się, jak zaprojektować kompleksowy remont budynków, z zachowaniem zasad równości szans i niedyskryminacji, uwzględniając osoby z różnymi potrzebami, a przy tym chroniąc środowisko. Więcej czytaj tu >>>
Kolejne szkolenie, które odbyło się w styczniu 2025 r., dotyczyło m.in. kwestii stworzenia przyjaznej, inkluzywnej (włączającej) przestrzeni, która nikogo nie wyklucza. Więcej czytaj tu >>>
Wydatkowanie środków publicznych, w tym pieniędzy unijnych po to, by przede wszystkim dbać o człowieka i o środowisko, w którym ten człowiek funkcjonuje - bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na cechy, które nas różnicują – o tym rozmawiano na szkoleniu w lutym 2025 r. Więcej czytaj tu >>>