Metropolitalne wiadomości

aktualności

Pomagasz uchodźcom z Ukrainy, przeczytaj poradnik

Na przyjęcie gości z Ukrainy trzeba się odpowiednio przygotować. Wychodząc naprzeciw wszystkim osobom chcącym nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom Fundacja HumanDoc opublikowała „Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy”. Jego autorką jest mgr Katarzyna Podleska - psycholog, psychotraumatolog.

Kilkustronicowa, bezpłatna, ogólnodostępna publikacja zawiera podpowiedzi i porady dla gospodarzy, którzy pomagają Ukrainkom i Ukraińcom oferując im schronienie pod swoim dachem. Autorka poradnika pracowała z Fundacją HumanDoc w Charkowie w Ukrainie, gdzie szkoliła lokalnych psychologów ze wsparcia osób, które ucierpiały w wyniku konfliktów.

Poradnik do pobrania tutaj  >>>
 


Rady dla dających schronienie

Pamiętaj - jako „gospodarz uchodźców” Ty decydujesz, na jak długo możesz zaoferować wolny pokój lub nieruchomość, w zależności od okoliczności. To co robisz jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką możesz udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. To dla nich ogromna tragedia i trauma. Dzięki Twojemu wsparciu te rodziny lub osoby indywidualne znajdą opiekę i wytchnienie, podczas gdy będą próbować przywrócić swoje życie na właściwe tory. Będą mogli w bezpiecznych warunkach wypracować swoje opcje i uporządkować formalności, aby móc rozpocząć proces poszukiwania pracy, edukacji, odbudowy rodziny, życia i przyszłości. (fragment „Poradnika dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy”)

Przyjmując uchodźców pod swój dach zadbaj o odrobinę prywatności dla swoich gości, tak by czuli się w miarę komfortowo. W odrębnej przestrzeni przygotuj miejsce do spania ze świeżą pościelą. Jeśli udostępniasz pokój, który na co dzień nie jest użytkowany posprzątaj go i oczyść ze zbędnych przedmiotów. Bądź dostępny, ale nie narzucaj swojej obecności. Jednym słowem zrób wszystko, aby twój gość poczuł się jak w domu. Spraw, by nowi przybysze poczuli się u Ciebie mile widziani i bezpieczni.

Zapewnij przybyłym miejsce na przechowywanie przedmiotów osobistych - niektórzy podróżują z walizką, inni zaledwie z małą reklamówką, w każdym przypadku powinni mieć możliwość wypakowania się i swobodnego korzystania ze swoich rzeczy.

Psycholog radzi, aby na początku pobytu w uprzejmy sposób porozmawiać z gośćmi i ustalić zasady wspólnego mieszkania pod jednym dachem. Aby wszyscy czuli się swobodnie poinformuj jak wygląda codzienny harmonogram życia współdomowników. Pozwoli to zaplanować korzystanie ze wspólnych przestrzeni jakimi są kuchnia i łazienka.

Zastanów się o czym jeszcze ważnym powinieneś zakomunikować, by uniknąć nieporozumień. Im więcej goście dowiedzą się o twoim codziennym życiu, nawykach i pasjach tym lepiej dla wszystkich.

Zadbaj o podstawowe potrzeby

Po przyjęciu gości w progi swojego domu zapytaj:

  • czy mają niezbędne rzeczy osobiste (grzebień, szczoteczkę do zębów, odzież na przebranie itp.),
  • czy mają telefon, by móc się z Tobą skontaktować lub ze swoimi bliskimi,
  • czy potrzebują odpoczynku, spokoju i chwili dla siebie,
  • zaoferuj herbatę lub coś do zjedzenia,
  • czy potrzebują dostępu do internetu,
  • pokaż jak wygląda mieszkanie, gdzie znajduje się ich pokój, łazienka czy kuchnia.


Jeśli udostępniasz samodzielnie mieszkanie zadbaj o jedzenie, środki higieny osobistej i środki czystości. Pokaż jak wygląda najbliższa okolica, opowiedź co i gdzie mogą znaleźć. By czuli się bardziej samodzielni i mniej zależni wytłumacz jak mogą się poruszać po miejscu zamieszkania, jak funkcjonuje komunikacja publiczna. Zapytaj, czy potrzebują twojej pomocy w kontaktach z polską administracją.

Jak poradzić sobie z barierą językową

Jeśli nie mówisz w języku swoich gości zaopatrz się w “tłumacza” w telefonie (np. aplikacja lub translator google) lub słownik. Gestykulacja i proste rysunki mogą być również pomocne w przełamywaniu bariery językowej. Nie zrażaj się, jeśli niektóre rzeczy będą wymagały powtórzenia.

Nie szczędź uśmiechu i postępuj z empatią. Nie namawiaj gości od progu do rozmów o ich przeżyciach oraz traumie związanej z działaniami wojennymi. Pozwól im powoli oswajać się z nową rzeczywistością i na przełamywanie barier. Bądźmy dobrymi, odpowiedzialnymi ludźmi i traktujmy drugą osobę z szacunkiem i uważnością na jej potrzeby, tak, jak sami sobie byśmy tego życzyli.

 

  • GIWK