aktualności
Pomorskie spotkania online dla osób pomagających uchodźcom
Jak włączać imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu? Zapraszamy na “Pomorskie spotkania online” dla osób, które pomagają uchodźcom w zadomowieniu się i zbudowaniu nowego życia w naszym regionie. Spotkania odbywają się cyklicznie na platformie zoom. Udział w nich jest bezpłatny.
“Pomorskie spotkania on-line” organizują Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach unijnego projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC).
-
DLA KADR INSTYTUCJI KULTURY – o bezpiecznych przestrzeniach dla uchodźców
W każdą środę 15.00-17.00 >>> LINK DO SPOTKAŃ >>> WYDARZENIE NA FACEBOOKU
-
DLA PRACOWNIKÓW/CZEK SOCJALNYCH I WOLONTARIUSZY/EK – o wsparciu osób w uchodźstwie
W każdy czwartek 13.00-15.00 >>> LINK DO SPOTKAŃ >>> WYDARZENIE NA FACEBOOKU
-
DLA MIESZKAŃCÓW GOSZCZĄCYCH OSOBY UCIEKAJĄCE PRZED WOJNĄ
W każdy czwartek 18.00-20.00 >>> LINK DO SPOTKAŃ >>> WYDARZENIE NA FACEBOOKU
-
DLA DORADCÓW ZAWODOWYCH – o wsparciu osób w uchodźstwie
Od 29 kwietnia w każdy piątek 10.00-12.00 >>> LINK DO SPOTKAŃ >>> WYDARZENIE NA FACEBOOKU
****
METROPOLIA DLA MIGRANTÓW
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot od blisko 2 lat jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza systemowe rozwiązania dla cudzoziemców, zawarte w Standardzie Minimum w Integracji Imigrantów (SMI). Dokument jest zestawem działań, które powinna realizować każda gmina i powiat w metropolii. Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.
Aby usprawnić proces włączania imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu, bierzemy również udział w unijnym projekcie pn. Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC), finansowanym z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Uczestniczą w nim partnerzy z Chorwacji (Sisak), Niemiec (Oberhausen), Grecji (Janina i Saloniki), Włoch (Brescia i Sardynia), Polski (OMGGS), Portugalii (Lizbona), Hiszpanii (Alcorcón).
- Dzielimy się wiedzą, doświadczeniami m.in. w zakresie podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, integracji dzieci z doświadczeniami migracyjnymi, wdrażamy rozwiązania, które sprawdziły się w partnerskich krajach - mówi Marta Siciarek, członkini prezydium Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS, koordynująca regionalną politykę migracyjną z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. - Wszystko to ma służyć integracji imigrantów na szczeblu lokalnym. Dążymy do tego, aby integracja przestała być wyzwaniem, a imigranci stali się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego regionu.
Z myślą m.in. o imigrantach rozpoczynamy realizację projektu “Kultura włącza”. We współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku przeszkolimy 300 pracowników oraz opracujemy podręcznik dobrych praktyk, dzięki któremu biblioteki i domy kultury na terenie OMGGS będą bardziej dostępne.