Metropolitalne wiadomości

aktualności

Pomorze stawia na rozwój. Michał Glaser w Zespole Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG

Pomorze ma przed sobą siedem kluczowych celów rozwojowych, które będą miały istotny wpływ na przyszłość regionu. Wśród najważniejszych wyzwań znajduje się m.in. powołanie metropolii w województwie pomorskim, czyli uchwalenie ustawy metropolitalnej. Realizację celów ma wspierać Zespół Doradców Gospodarczych przy Rektorze Politechniki Gdańskiej, który składa się z przedstawicieli nauki, polityki i biznesu. Wśród nich znalazł się również prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Michał Glaser.

Zespół Doradców Gospodarczych przy Rektorze Politechniki Gdańskiej to grupa ekspertów z różnych branż i przedstawicieli nauki, którzy mają na celu realizację kluczowych dla regionu projektów.

- Misją Politechniki Gdańskiej jest dostarczanie najwyższej jakości wiedzy, rozwiązań i kadr dla społeczeństwa i środowiska. Chcemy tworzyć uczelnię nowoczesną i otwartą. Stąd nasze silne zaangażowanie w wyznaczanie i realizację najważniejszych celów dla rozwoju regionu – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Siedem celów rozwojowych Pomorza

Zespół Doradców będzie pracował nad realizacją siedmiu kluczowych celów rozwojowych Pomorza.

- Podejmując się misji promocji wyzwań rozwojowych wśród mieszkańców Pomorza, inicjatorzy i organizatorzy spotkań postanowili w gronie przedstawicieli władzy, nauki i gospodarki wybrać i zdefiniować kilka kluczowych celów dla rozwoju regionu – mówi dr Zbigniew Canowiecki, prezydent organizacji Pracodawcy Pomorza i jak dodaje - Z tym przekazem chcemy dotrzeć do najważniejszych polityków w państwie i zasygnalizować te elementy, które wymagają wsparcia decyzyjnego lub finansowego władz centralnych.

Jakie to cele?

  • powołanie metropolii w województwie pomorskim,
  • pomorski hub energetyczny – lider zielonej transformacji energetycznej,
  • morski hub logistyczny – zwiększenie dostępności i zdolności przeładunkowych portów morskich,
  • stocznie produkujące statki dla offshoru i transportu Oil & Gas,
  • Pomorskie Centrum Kompetencji Kwantowych i Sztucznej Inteligencji (AI),
  • federalizacja uczelni należących do Związku im. Daniela Fahrenheita (GUMed, PG, UG),
  • budowa nowej siedziby Opery Bałtyckiej.

 

Michał Glaser w zespole doradczym

W skład Zespołu Doradców Gospodarczych weszli eksperci z czołowych firm Pomorza oraz naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Przewodniczącym zespołu został dr Zbigniew Canowiecki, a funkcję doradczą pełni Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej. Sekretarzem zespołu został Szczepan Gapiński z Biura Rektora tej uczelni.

Do zespołu metropolitalnego dołączył Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W jego skład wchodzą także: Andrzej Bojanowski, MTG S.A. (przewodniczący), Maciej Grabski, Olivia Business Centre Sp. z o.o., Jacek Kieloch, Gdańskie Wodociągi, Andrzej Pastuszka, Activia AP Andrzej Pastuszka oraz dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Zarzadzania i Ekonomii PG.

Na zdjęciach list z nominacją od rektora UG


Rozwój regionu to priorytet

Politechnika Gdańska, angażując się w realizację tych ambitnych celów, stawia na rozwój regionu. W zamierzeniu Pomorze ma stać się liderem w wielu dziedzinach, w tym w zielonej transformacji energetycznej, produkcji statków dla branży offshore, oraz w rozwoju nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i komputery kwantowe. Usankcjonowanie metropolii, czyli wejście w życie ustawy metropolitalnej, ułatwi to zadanie, poprzez usunięcie  wielu biurokratycznych procedur i zmianę przepisów, dzięki którym nasz region zyska jeszcze silniejszy impuls rozwojowy.

  • GIWK