Metropolitalne wiadomości

aktualności

Priorytety metropolii na lata 2014-2020

Polska wywalczyła w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-20 UE 105 mld 800 mln euro, czyli około 441 mld zł, będąc największym beneficjentem UE. Najwięcej z tego ma przypaść na Politykę Spójności, ale nasze regiony także otrzymają więcej niż w latach 2007-13. Województwo Pomorskie ma szansę otrzymać blisko 1,5 mld euro. Zmieniają się jednak kierunki koncentracji środków na wsparcie, co podkreślał Prezes Zarządu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, Paweł Adamowicz. Znaczenia nabiera rozwój inteligentny, rozwój zrównoważony oraz rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.

Gdański Obszar Metropolitalny realizuje już działania w tym zakresie, o czym świadczy sukces, jakim było otrzymanie w lutym tego roku z Programu POKL 8,5 mln złotych dofinansowania na rozwój ekonomii społecznej na pomorzu. Prezes Adamowicz mocno podkreślał, że celem naszej metropolii powinno być maksymalne zinformatyzowanie całej administracji samorządowej, sektora edukacji oraz polityki społecznej.  

Od początku roku gminy stowarzyszone w GOM przekazywały informacje na temat planowanych inwestycji w celu wypracowania wspólnej listy przedsięwzięć metropolii na lata 2014-2020. Podczas spotkania Pan Wiesław Bielawski, przewodniczący Komisji ds. Strategii GOM zaprezentował wstępną listę projektów, które będą traktowane jako priorytetowe. Przedstawiona propozycja wywołała ożywioną dyskusję wśród zebranych starostów, burmistrzów oraz wójtów. Wszyscy zgodzili się, co do konieczności łączenia mniejszych projektów w projekty partnerskie, gdyż w nowej perspektywie promowane będzie zintegrowane podejście oraz wspólne interwencje ekonomiczne, społeczne i przestrzenne.

 

W efekcie zaproponowano by na liście priorytetów znalazł się m.in. wspólny dla kilku gmin projekt przebudowy drogi wojewódzkiej 211, który usprawni komunikację drogową oraz zwiększy dostępność do metropolii m.in. z miejscowości Żukowo, Kartuzy i Sierakowice. Ważnym partnerskim przedsięwzięciem będzie też przywrócenie funkcjonowania linii kolejowej łączącej Lębork, Kartuzy i Pruszcz Gdański oraz rekultywacja kompleksu jezior kartuskich. Burmistrz  Kartuz, Pani Mirosława Lehman podkreśliła, że na liście nie może zabraknąć działań z zakresu łączenia i rozbudowy sieci tras pieszo-rowerowych z poszczególnych gmin powiatu kartuskiego i gdańskiego. Kolejne spotkania w ramach Komisji ds. Strategii zaplanowane są na 18 marca w Wejherowie dla powiatu puckiego, lęborskiego i wejherowskiego oraz w drugiej połowie marca w Malborku, dla powiatu tczewskiego, nowodworskiego i malborskiego.

W drugiej części spotkania zaprezentowano partnerski projekt „Zintegrowanej strategii rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej” dla powiatów kartuskiego, gdańskiego i nowodworskiego, który będzie się starał o dofinansowanie z funduszy norweskich MF EOG.

W ramach projektu powstanie raport o stanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gdańskiej Aglomeracji Wodociągowej oraz sama strategia.

 

 

 

 

  • GIWK