aktualności
Projektować zgodnie z zasadą równości, czyli polityki horyzontalne w praktyce
Błękitno-zielone inwestycje, drogi rowerowe czy ciągi pieszo-rowerowe - jak je zaprojektować z zasadami niedyskryminacji? Jak stworzyć przyjazną, inkluzywną (włączającą) przestrzeń, która nikogo nie wyklucza? O tym słuchali i tego uczyli się na szkoleniu samorządowcy realizujący projekty mobilnościowe i klimatyczne z terenu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia "Polityki horyzontalne w praktyce"
Mobilność i klimat - 33 projekty
Metropolitalne miasta, gminy i powiaty planują realizację 33 projektów dot. mobilności i klimatu ze środków europejskich z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza w perspektywie finansowej 2021-2027.
Projekty z zakresu mobilności zakładają utworzenie nowych buspasów, dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, a także nowej linii tramwajowej, węzłów integracyjnych i stacji ładowania. Częścią planowanych inwestycji mają stać się także informatyczne systemy transportowe (np. liczniki na parkingach przy węzłach) oraz tablice informacyjne dla pasażerów.
Z kolei w ramach projektów klimatycznych planuje się błękitno-zieloną infrastrukturę, w tym przebudowę i regulację zbiorników retencyjnych oraz nasadzenia nowej roślinności wpływającej na zwiększenie bioretencji. Nie zabraknie rewitalizacji miejskich parków, budowy nowych alejek i renowacji stawów retencyjnych z budową infrastruktury odprowadzającej wodę. Plany obejmują też utworzenie miejsc do rekreacji i edukacji oraz parków kieszonkowych. Wszystko to ma na celu poprawę zarządzania wodami opadowymi, zapobieganie powodziom i suszom oraz wspieranie naturalnej retencji wody, a także zwiększenie terenów zielonych na terenie obszaru metropolitalnego.
Co istotne, wszystkie te projekty muszą być zrealizowane z uwzględnieniem zasad niedyskryminacji, równych szans i ochrony środowiska - czyli polityką horyzontalną.
Zasady horyzontalne - czym są, czego dotyczą?
Czym są polityki horyzontalne? To cele strategiczne i priorytety, które obowiązują przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków europejskich. Zasady obowiązują wszystkie instytucje i beneficjentów ubiegających się o środki z UE.
Zasady horyzontalne omówione w trakcie szkolenia, to:
- zasada równości kobiet i mężczyzn,
- zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
- zasada zrównoważonego rozwoju,
- zasada „nie czyń poważnych szkód” (ang.: DNSH – Do Not Significant Harm),
-
Karta Praw Podstawowych i Konwencje o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia "Polityki horyzontalne w praktyce"
Równość to przyjazne otoczenie
Szkolenie i warsztaty zostały zrealizowane wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Spotkanie poprowadziły: Maja Kurant - koordynatorka ds. równego traktowania z biura OMGGS, Małgorzata Owczarczyk, starszy inspektor z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP oraz Anna Bizub-Jechna, koordynatorka ds. polityk horyzontalnych z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP.
-Takie spotkania są dla nas otwarciem serca na drugiego człowieka, bo chcemy widzieć w każdym projekcie finansowanym z FEP przede wszystkim człowieka; człowieka osadzonego w zdrowym, przyjaznym środowisku - powiedziała Anna Bizub-Jechna z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP. - Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, jego definicji i tego, jak chcielibyśmy żyć za 20-30 lat i jak ten świat ma wyglądać teraz i w przyszłości, takie szkolenie i warsztaty są bardzo ważne - dodała Anna Bizub-Jechna.
Polityki horyzontalne w praktyce
Podczas szkolenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy Pelplin, Gminy Trąbki Wielkie, Gminy Żukowo, Gminy Kolbudy, Gminy Miłoradz, Gminy Luzino, Gminy Żukowo, Miasta Gdańska, Miasta Gdyni, Miasta Tczewa oraz Powiatu Gdańskiego, zaprezentowano praktyczne sposoby na to, jak stosować zasady horyzontalne na każdym etapie realizacji projektu.
Część teoretyczną uzupełniły warsztaty. Uczestników spotkania podzielono na zespoły. Te z kolei pracowały nad konkretnymi wyzwaniami projektowymi z obszaru mobilności i klimatu, patrząc na nie przez pryzmat użytkowników z różnorodnymi potrzebami. W rezultacie urzędnicy, pod okiem ekspertów, mieli okazję dostosować projekty tak, by były dostępne dla wszystkim, w tym m.in. dla kobiet, mężczyzn, osób w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami, jak i cudzoziemców. Analizowali też. w jaki sposób mogą zapewnić zgodność projektów z zasadą zrównoważonego rozwoju i DNSH.
- Wdrażanie zasad horyzontalnych w praktyce nie jest prostą rzeczą. Jest to jednak niezwykle istotne nie tylko po to, by zapewnić zgodność projektów z obowiązkowymi wytycznymi równościowymi. W zmieniającym się świecie i starzejącym społeczeństwie nie możemy ignorować różnorodnych potrzeb. Biorąc pod uwagę działania związane z ochroną środowiska pamiętajmy, że projekty, które tworzymy, będę miały wpływ na przyszłe pokolenia. To one będą musiały ponieść koszty naszych dzisiejszych zaniedbań. Tu i teraz mamy okazję “dołożyć swój kamyczek” do tworzenia lepszego, bardziej zrównoważonego świata, wolnego od barier. Wykorzystajmy tą szansę - podsumowuje Maja Kurant z OMGGS.