Metropolitalne wiadomości

aktualności

Rada Związku ZIT przyjęła kryteria oceny inwestycji metropolitalnych

Pierwsze posiedzenie Rady Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych było poświęcone kluczowej dla metropolii kwestii. Związek musi podjąć decyzję, jakie projekty zrealizować za dotacje UE.

Wiemy, że Związek ZIT ma do wydania ponad 1 mld zł. Ale tworzące ZIT samorządy i partnerzy społeczni opracowały wcześniej listę kilkudziesięciu projektów, na których sfinansowanie tych pieniędzy po prostu nie wystarczy.

Dlatego członkowie ZIT musieli ustalić, jak oceniać przedsięwzięcia, by otrzymać obiektywną odpowiedź: to jest naszym zdaniem najbardziej potrzebne metropolii.
W opracowanie kryteriów było zaangażowanych ponad 200 osób. Samorządowcy, eksperci oraz partnerzy Związku ZIT spotykali się w styczniu oraz lutym na czterech turach warsztatów. Ich efektem był kompleksowy zestaw ponad 60 kryteriów. 14 marca, na posiedzeniu w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni, kryteria zostały przyjęte przez Radę Związku ZIT.

Podstawowe i wspólne dla wszystkich przedsięwzięć zasady, którymi będzie kierować się metropolia, to m.in. wzmocnienie integracji, czy powiązanie projektów z innym przedsięwzięciami (planowanymi, w trakcie realizacji lub zrealizowanymi).

Następnie inwestycje z konkretnych dziedzin (komercjalizacja wiedzy, przedsiębiorstwa, edukacja, kształcenie zawodowe, zatrudnienie, integracja, zdrowie, konwersja, mobilność, energia i środowisko) będą poddane ocenie według szczegółowych kryteriów merytorycznych.

I tak, przy projektach związanych z komercjalizacją wiedzy, premiowane mają być projekty, które m.in. skutkują wprowadzeniem produktu na rynek, czy zgłoszeniami patentowymi.
W przypadku edukacji za istotne uznano, by inwestycje zapewniały m.in. realizację praktyk studenckich i staży kadry naukowej w przedsiębiorstwach oraz akceptację dyplomów i certyfikatów za granicą. W inwestycjach związanych z turystyką ważne jest, by projekty wpływały m.in. na wydłużenie sezonu turystycznego i gwarantowały powstanie nowych, trwałych miejsc pracy.

Ale to nie koniec prac przy wyborze inwestycji ZIT. Przyjęty przez Radę zestaw kryteriów musi zaakceptować jeszcze Marszałek Województwa Pomorskiego, który bezpośrednio zarządza unijnymi pieniędzmi.
- Oczywiście kryteria powstawały w porozumieniu z Marszałkiem, bo przedstawiciele jego urzędu razem z nami brali udział w warsztatach i opiniowali raport – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący Zarządu ZIT. – A przyjęcie kryteriów przez Radę, tak szerokie grono samorządów i partnerów społecznych, uważam za bezprecedensowy krok w naszej współpracy, bo dotyczy podziału bardzo konkretnych pieniędzy. Metropolia przemówiła jednym głosem: to chcemy razem budować.

Tworzenie listy z rankingiem inwestycji ocenionych wg zaakceptowanych przez Radę kryteriów zakończy się w kwietniu.

  • GIWK