Metropolitalne wiadomości

aktualności

Razem w obliczu zmian klimatu

Siedem samorządów: Cedry Wielkie, gmina Pruszcz Gdański, Kartuzy, Miłoradz, Stegna, Tczew i Wejherowo oraz aż osiem projektów do realizacji. Czego będą dotyczyły? Ochrony klimatu. Skąd środki? Projekty będą finansowane ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP). Ile pieniędzy? Grubo ponad 40 milionów złotych.
 

Na zdjęciu: ogród deszczowy przy Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim

 

Nawalne deszcze, coraz dłuższe okresy suszy, coraz wyższe latem temperatury, rozmycie granicy między porami roku – to rzeczywistość, z którą mierzymy się już od kilku lat. Zmiany klimatu dokonują się na naszych oczach. Mimo, że każdy z nas może we własnym zakresie ograniczać ślad węglowy i działać na rzecz ochrony klimatu, to bez systemowych rozwiązań, wprowadzanych na poziomie samorządowym, będzie to coraz trudniejsze.

Samorządy szykują się na zmiany klimatu

Siedem metropolitalnych samorządów nie czeka, lecz już działa. Przedstawiciele Cedrów Wielkich, gminy Pruszcz Gdański, Kartuz, Miłoradza, Stegny, Tczewa (to miasto ma dwa projekty) i Wejherowa wspólnie stają do działania w obliczu zmian klimatu. Zrealizują łącznie osiem projektów. Pozwolą one, w dobie zmian klimatycznych, nie tylko na dostosowanie się do zmieniających warunków czy zrozumienie natury tego, co aktualnie dzieje się z klimatem. Kładą też nacisk na m.in. edukację społeczności lokalnych oraz podjęcie kroków zaradczych w celu spowolnienia zachodzących niepokojąco szybko zmian.

- Zmian klimatycznych raczej nie cofniemy, ale możemy wpłynąć na ich spowolnienie, poprzez konkretne działania – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

Na zdjęciu: niecka retencyjna przy Szkole Podstawowej w Bielkówku


Ogrody deszczowe, zbiornik retencyjny, nasadzenia zieleni

Co powstanie w ramach projektów? W planach np. gminy Miłoradz jest zakup 9 megafonów. Będą pełnić rolę systemu wczesnego ostrzegania we wszystkich sołectwach gminy. Z kolei gmina Stegna chce zbudować ogrody deszczowe i zielony przystanek. Przewidziano tu również m.in.  nasadzenie roślinności odpornej na warunki atmosferyczne w okolicy jednego z oczek wodnych.

Gmina Pruszcz Gdański ma w planach m.in. budowę dwóch naturalnych zbiorników retencyjnych wraz z dwiema nieckami retencyjnymi na Strudze Rotmanka i w Borkowie, zagospodarowanie terenu obejmujące m.in. nasadzenia zieleni, ogrodzenie, tablice informacyjne i drogę. Powstać mają także przyszkolne ogrody deszczowe w Rotmance i Borkowie.

Natomiast gmina Kartuzy chce wybudować zbiornik małej retencji wraz z przyrodniczą ścieżką edukacyjną w Brodnicy Górnej i Grzybnie. Mają tu także powstać ogrody deszczowe.

-Tych kilka przykładowych projektów wskazuje kierunek, w którym zamierzają gminy zrzeszone w OMGGS, a który dostosuje je do zmian klimatycznych i towarzyszących im nierzadko gwałtownych zjawisk atmosferycznych - podsumowuje Michał Glaser. - Coraz więcej naszych samorządów realizuje błękitno-zielone inwestycje, połączone z edukacją lokalnych społeczności. Te inwestycje w infrastrukturę plus coraz większa świadomość klimatyczna mieszkańców pozwolą na lepsze przygotowanie się do tego, co przyniosą w pogodzie najbliższe lata - podkreśla prezes OMGGS.
 

Na zdjęciu: skrzyniowy ogród deszczowy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pelplinie


Projekty będą finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 do metropolitalnych samorządów trafi prawie 1,3 mld zł. Z funduszy tych zadbamy o rozwój mobilności, ochronę klimatu czy o rozwój usług publicznych dla mieszkańców. Planujemy m.in: 7 nowych węzłów integracyjnych oraz rozbudowę 10, budowę nowej linii tramwajowej, 50 km tras rowerowych oraz buspasy, zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe i łąki kwietne, remont i modernizację energetyczną 96 budynków (szkół, przedszkoli, bibliotek, OSP, urzędów), przebudowę i doposażenie placówek ochrony zdrowia, wsparcie psychoterapeutyczne dla mieszkańców, kluby seniora, świetlice i mieszkania interwencyjne oraz wsparcie dla migrantów.

 

  • GIWK