aktualności
Rocznica śmierci Pawła Adamowicza
14 stycznia miną cztery lata od śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańsk zmarł dzień po brutalnym ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. W dniach 13-15 stycznia upamiętniona zostanie tragiczna śmierć prezydenta. Złożone zostaną kwiaty, z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”, a na Placu Solidarności (podobnie, jak w 21 polskich miastach) zapłoną serca dla Pawła Adamowicza.
- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały jego ostatnie słowa.
Paweł Adamowicz był nie tylko prezydentem Gdańska, ale także inicjatorem integracji metropolitalnej oraz powstania naszego stowarzyszenia. 15 września 2011 roku odbyło się Zebranie Założycielskie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, na którym 29 samorządów zadeklarowało chęć przynależności do Stowarzyszenia. Jednomyślnie wybrano zarząd, na którego czele stanął Paweł Adamowicz.
- Mamy tego świadomość, że nasza działalność jest pewnego rodzaju eksperymentem. Jednak to, co udało się nam do tej pory stworzyć pokazuje, że współpraca w takiej formie jest bardzo potrzebna - mówił nasz Prezes, Paweł Adamowicz.
Prezesem naszego Stowarzyszenia (GOM, a od 2015 Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot) był od dnia założenia do dnia tragicznej śmierci.
Bez Jego determinacji nie powstałoby nasze Stowarzyszenie łączące tak wiele samorządów w idei, która zapoczątkowana przez Prezydenta Gdańska, przerodziła się w konkretne czyny.
Program wydarzeń, 13 - 15 stycznia 2023 roku:
13 STYCZNIA (PIĄTEK)
- godz. 12.00, biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, transmisja na www.gdansk.pl
Ogłoszenie laureata II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza
- godz. 19.00, między Katownią a Złotą Bramą, transmisja na www.gdansk.pl
W miejscu, gdzie cztery lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski,
Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
- godz. 19.30, Bazylika Mariacka, transmisja na www.gdansk.pl
Modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
14 STYCZNIA (SOBOTA)
- godz. 16.30, Dwór Artusa, transmisja na www.gdansk.pl
Promocja albumu pt. „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”.
W spotkaniu wezmą udział członkowie rodziny, najbliżsi przyjaciele i współpracownicy Pawła Adamowicza oraz fotoreporterzy, którzy niemalże każdego dnia dokumentowali działalność Prezydenta Miasta Gdańska oraz gdańszczanki i gdańszczanie. Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz albumu.
- godz. 18.00, Bazylika Mariacka
Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
15 STYCZNIA (NIEDZIELA)
- godz. 18.00, ogród zimowy ECS, transmisja na www.gdansk.pl
Wieczór dla przyjaciela
Nadzieja jest tegorocznym hasłem wywoławczym Wieczoru dla przyjaciela, który Europejskie Centrum Solidarności realizuje od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy odbyło się spotkanie w ECS, które przywołało osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie.