Metropolitalne wiadomości

aktualności

Rok wojny w Ukrainie

24 lutego 2022 roku zmienił nas wszystkich. W codzienne życie wdarł się strach, przerażenie, obawa o jutro, troska o sąsiadów. To też czas niesienia bezinteresownej pomocy, wsparcia, dzielenia się dobrem. Rok później barbarzyński atak na Ukrainę trwa. Rosjanie każdego dnia udowadniają swoje bestialstwo i bezwzględność. Ale tak, jak dzielna jest Ukraina w odwadze i sile w bronieniu swojej ojczyzny, tak my - nie ustaniemy w pomocy.

 


Mieszkańcy i samorządowcy Obszaru Metropolitalnego od pierwszego dnia wojny w Ukrainie włączyli się w akcje pomocowe. Ruszyły zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, przygotowywane zostały miejsca noclegowe, darmowy transport, wsparcie medyczne, psychologiczne i prawne. Mieszkańcy przyjęli uchodźców do swoich domów, a tysiące ludzi pracowali jako wolontariusze przy zbiórkach i w punktach pierwszego kontaktu dla Ukraińców.
 


Pierwsze tiry z pomocą humanitarną wyruszyły do Ukrainy już w pierwszej połowie marca 2022 r. Wysyłane były m.in.: lekarstwa, produkty żywnościowe, środki czystości. Z naszego regionu pojechały do Ukrainy cztery karetki, szpitalne łóżka i materace, kilkadziesiąt agregatów prądotwórczych. Uruchomione zostały specjalne pociągi humanitarne z Trójmiasta do Przemyśla. Dzięki temu na Pomorze przyjechało ponad 700 Ukraińców. Co ważne, już podczas podróży mogli oni dowiedzieć się o możliwościach zakwaterowania, uzyskania pomocy czy możliwości dalszej podróży do innych regionów Polski czy Unii Europejskiej.


 

Tylko za pośrednictwem akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie 4 900 prywatnych mieszkań zostało udostępnionych na potrzeby wojennych uchodźców. Prawie 26 tys. osób pobrało kartę Gdańsk Pomaga Ukrainie, na podstawie której udzielana była pomoc materialna. Łącznie na pomoc uchodźcom w Gdańsku wydano blisko 110 mln zł pochodzących z wielu źródeł: budżetu miasta, Urzędu Wojewódzkiego, budżetu państwa, Fundacji Gdańskiej, od partnerów i ludzi dobrej woli.
 


Pomoc zorganizowana przez samorząd uzupełniała się ze spontanicznym wsparciem mieszkańców, harcerzy, przedsiębiorców, instytucji kultury - restauratorzy szykowali i dostarczali do punktu informacji zimne i ciepłe posiłki; organizowano zbiórki w wielu miejscach,jak szkoły, przedszkola, firmy. Weterynarze bezpłatnie badali i leczyli domowe zwierzaki, które przyjechały z uchodźcami. Dla ukraińskich dzieci organizowano miejsca zabaw i integracji. Artyści tworzyli dzieła, z których sprzedaży wspierano Ukraińców.
 


Pomoc, która świadczona była przez miniony rok, zmieniała się w zależności od potrzeb osób przebywających w naszym kraju. Początkowo dostarczano najprostsze wsparcie wielu osobom, przede wszystkim nocleg, ciepły posiłki, podstawowe artykuły codziennego użytku. Teraz nacisk stawiany jest na integrację, edukację, zatrudnienie oraz umożliwienie samodzielnego funkcjonowania. Zorganizowaliśmy cykl spotkań online dla osób zaangażowanych we wsparcie uchodźców.
 


W Kijowie podpisana została deklaracja na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz szybkiego potwierdzenia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Pod dokumentem o ściślejszej współpracy samorządów Polski i Ukrainy podpisali się m.in. mer Kijowa Vitalij Klyczko, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski oraz prezes Związku Miast Polskich Zbigniew Frankiewicz. Samorządowcy wspólnie uzgodnili plan działań dotyczących zabezpieczenia niszczonej w wyniku działań wojennych infrastruktury krytycznej, czyli sieci wodociągowej i energetycznej.



Pomoc dla Ukrainy będzie zapewniona tak długo, jak będzie to konieczne. - Zapewniam, że będziemy tam nieść pomoc każdego dnia, także w czasie pokoju, a nasze wzajemne relacje przerodzą się w owocną współpracę i przyjaźń - zapewnił dziś Wojciech Szczurek prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS.

Slava Ukraini!

 

  • GIWK