Metropolitalne wiadomości

aktualności

Samorządowi specjaliści ds. energii spotkają się w Gdyni

Czysta energia, termomodernizacja budynków, także tych zabytkowych, efektywność energetyczna, dyrektywy unijne, Fundusze Europejskie dla metropolii, do tego warsztaty i wizyta studyjna - to główne punkty corocznego spotkania specjalistów zajmujących się kwestiami energii w samorządach. Na wydarzenie, które odbędzie się 6 czerwca w Gdyni zapraszają wspólnie Biuro ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.


Najważniejsze wyzwania związane z energetyką

Specjaliści ds. energetyki z gmin województwa pomorskiego spotykają się cyklicznie, by rozmawiać o aktualnych wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami. Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na 6 czerwca w Gdyni.


- Spotykamy się w gronie przedstawicieli pomorskich gmin. To osoby, które na co dzień zajmują się trudnymi i ważnymi kwestiami związanymi z energetyką. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się więcej na temat aktualnych problemów, z którymi spotykają się pracownicy samorządowi w obszarze energetyki oraz o wyzwaniach, przed którymi stoją gminy w tym zakresie - mówi Wojciech Kłoszewski, koordynator ds. energetyki w OMGGS. 

 


Wykłady specjalistów i dyskusje

Pierwsza część spotkania to wykłady i prezentacje przedstawicieli m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Portu Czystej Energii oraz OPEC.

Zaproszeni goście poruszą m.in tematy związane z:
- Portem Czystej Energii, czyli powstającą w Gdańsku najnowocześniejszą w Polsce i w Europie instalacją odzysku energii z odpadów,
- termomodernizacją budynków, także tych zabytkowych,
- Funduszami Europejskimi,
- dyrektywą EPBD w ramach Zielonego Ładu, która ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii przez budynki w całej UE.


Metropolitalny program termomodernizacji

W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty w ramach projektu badawczego INHERIT finansowanego z programu Horyzont Europa dot. ochrony budynków zabytkowych oraz wizyta studyjna w gdyńskim Zespole Szkół Sportowych. Placówka została zmodernizowana w ramach metropolitalnego programu termomodernizacji. Jest on realizowany w 32 gminach i powiatach. Gruntowne remonty przechodzą szkoły, przedszkola, urzędy, szpitale i budynki mieszkalne. Wymieniane są w nich okna, drzwi, grzejniki, docieplane są ściany i dachy. Budynki przystosowywane są do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Mieszkańcy zyskują ocieplone i estetyczne budynki, a gminy oszczędzają na rachunkach za ogrzewanie i energię (co najmniej o 30%). Inwestycje to także ochrona środowiska i poprawa jakości powietrza w metropolii. Do tej pory zrealizowano 37 z 40 metropolitalnych projektów termomodernizacyjnych - co oznacza, że modernizację przeszło 245 (z planowanych 265) budynków użyteczności publicznej i 756 mieszkań. Wartość wszystkich realizowanych inwestycji to ponad 465 mln zł, w tym 232 mln zł pochodzi z UE w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 2014-2020.


AGENDA


Rejestracja na wydarzenie dostępna jest pod linkiem: formularz rejestracyjny


Zobacz także:

  • GIWK