aktualności
SIM Metropolitalny zbuduje tanie mieszkania na wynajem
Mieszkania na wynajem z niskim czynszem - taką propozycję otrzymają mieszkańcy metropolii, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale stać ich na regularne opłaty za czynsz. Na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot powstanie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (tzw. SIM Metropolitalny). Jej zadaniem będzie budowa tanich mieszkań na wynajem. Chęć przystąpienia do tej spółki zadeklarowało 7 samorządów.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (tzw. SIM, czyli dawny TBS) to propozycja dla osób i rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.
- Podczas Walnego Zebrania Członków OMGGS 6 września 2021 r. przedstawiciele 7 samorządów podpisali deklarację przystąpienia do spółki SIM Metropolitalny - mówi Monika Popow, koordynatorka ds. rozwoju społeczno-gospodarczego w OMGGS. - Kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego spółki.
FOT. Grzegorz Mehring
SIM-y są tworzone w formie spółki z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) oraz jednostek samorządu terytorialnego. Spółka SIM KZN-Pomorze powstała niedawno w Malborku. SIM Metropolitalny to kolejna tego typu inicjatywa. Chęć przystąpienia do tej spółki zadeklarowało 7 metropolitalnych samorządów: Gdańsk, Gdynia, Hel, gmina Pruszcz Gdański, Przywidz, Skarszewy i Szemud.
Atuty SIM-ów. Korzyści dla gmin i mieszkańców
Gminy przystępujące do SIM mogą skorzystać ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM). Środki z niego służą sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Na utworzenie nowego SIM każda gmina może pozyskać 3 mln zł. Kolejnym etapem jest bezzwrotne dofinansowanie z RFRM w wysokości do 10 proc. kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji gmin jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) na budowę mieszkań, który wynosi do 35 proc. kosztów inwestycji.
Z kolei najemcy będą mieli możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia wkładu w wysokości do 30 procent kosztów budowy lokalu mieszkalnego, który będzie mógł być rozliczony w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20 procent niższy czynsz). Będzie też możliwość uzyskania własności mieszkania. Kolejnym atutem dla najemców będą stawki czynszu - nawet o połowę niższe niż na rynku komercyjnym.
Czytaj również: Innowacje w polityce mieszkaniowej OMGGS