aktualności
Smart Metropolia 2022 za nami. "Musimy współpracować, żeby sprostać wyzwaniom"
"Pokonać kryzys” - pod takim hasłem odbył się tegoroczny, jubileuszowy kongres Smart Metropolia. Po raz 10. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zorganizował konferencję poświęconą współpracy miast, wsi i metropolii. O największych wyzwaniach stojących przed samorządami w obliczu kryzysu energetyczno-klimatycznego przez dwa dni rozmawiali wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, eksperci, działacze społeczni i naukowcy, a także mtropolitalna młodzież. Gościem specjalnym kongresu był mer Irpienia, bohaterskiego miasta w Ukrainie, które jako pierwsze odparło atak Rosjan.
Fot. Grzegorz Mehring
- Podczas kongresu podejmujemy w debatach najważniejsze wątki, które przyniósł nam miniony rok - powiedział podczas otwarcia kongresu Wojciech Szczurek, prezes Rady OMGGS, prezydent Gdyni. - Ten rok to przede wszystkim czas wojny w Ukrainie, to wielkie zaangażowanie mieszkańców i samorządów w działania na rzecz naszych sióstr i braci z Ukrainy, którzy przybyli do nas, żeby szukać schronienia. Wojna spowodowała też zmiany w wymiarze gospodarczym. Uzależnienie Europy od węglowodorów pochodzących z Rosji sprawiło, że w wyniku wojny rynek tych dóbr został silnie zmieniony. To stawia przed nami kolejne wyzwanie - wielkiej transformacji, która nas czeka.
Prezes Rady OMGGS podkreślił, że powinniśmy dążyć nie tylko do uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych, ale w ogóle od surowców pochodzących z ziemi.
- W tych bardzo niepewnych czasach jest kilka rzeczy pewnych - powiedziała Magdalena Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Musimy bardziej intensywnie przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Musimy, jako samorządowcy mieć dobrą komunikację dla mieszkańców i z mieszkańcami. Musimy współpracować, niezależnie od wielkości czy położenia gminy, aby sprostać wszystkim wyzwaniom. Pewne jest także to, że razem z mieszkańcami i organizacjami społecznymi będziemy nadal pomagać Ukrainie!
Kongres w cieniu wojny. Gość specjalny - mer Irpienia
O dramatycznej sytuacji u naszych sąsiadów w Ukrainie opowiadał gość specjalny kongresu, Oleksandr Markushyn, mer Irpienia - miasta pod Kijowem, które w wyniku ataku Rosjan zostało zniszczone niemal w 80 procentach. Wystąpienie poprzedziła emisja przejmującego filmu pt. "Okaleczony, lecz niepokonany Irpień", ukazującego miasto przed i po inwazji Rosjan oraz najmłodsze ofiary wojny - irpieńskie dzieci.
Fot. Grzegorz Mehring
Oleksandr Markushyn podziękował Polakom, którzy zaopiekowali się jego rodakami, uciekającymi przed wojną i zaapelował o solidarną pomoc w odbudowie Irpienia.
- 80 procent miasta zostało zniszczone, 8 tysięcy dzieci nie ma dachu nad głową - mówił Oleksandr Markushyn. - One straciły nie tylko swoje domy, pokoje, zabawki, ale też szkoły, domy kultury. Rosjanie celowali w obiekty infrastruktury, zniszczyli stadion, uniwersytet, 3 tysiące prywatnych domów, 500 wielopiętrowych budynków. Utworzyliśmy Fundusz Odbudowy Irpienia. Przyjaciele, proszę o pomoc i współpracę, bo sami nie damy rady odbudować naszego miasta - zaapelował.
Kryzys klimatyczny z lokalnej perspektywy i debata młodych
Jakie pomysły na walkę z kryzysem energetycznym i klimatycznym mają samorządowcy z Pomorza oraz eksperci z Barcelony, Utrechtu i Amsterdamu? Jak stworzyć przyjazne, zdrowe miasto, które uwzględnia potrzeby wszystkich mieszkańców, ale też reaguje na zmiany klimatu i rozwija się w sposób zrównoważony? Jak edukować o zagrożeniach, żeby aktywizować młodych, a nie wywoływać depresję? O tym wszystkim dyskutowaliśmy w czwartek, 27 października podczas pierwszego dnia kongresu Smart Metropolia 2022.
> RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA KONGRESU <
Nagrody Smart Metropolia 2022
W czwartek wieczorem odbyła się Gala Wręczenia Nagród Smart Metropolia 2022. W tym roku nagrody trafiły do rektorów trójmiejskich uczelni za działania mające na celu zacieśnienie współpracy i dążenie do zwiększenia roli naszej metropolii jako pierwszoligowego ośrodka naukowego oraz do działaczy społecznych dążących do stworzenia i wdrożenia metropolitalnego standardu na rzecz osób z niepełnosprawnościami: Moniki Lewandowskiej, Tomasza Grybka, Jana Szymańskiego oraz Joanny Cwojdzińskiej.
Fot. Grzegorz Mehring
Drugi dzień kongresu Smart Metropolia i Konwent Gospodarczy
Drugiego dnia samorządowcy, naukowcy, biznesmeni i społecznicy skupili się m.in. na nowych trendach i technologiach Smart City, inteligentnych rozwiązaniach mobilności w miastach, mądrym zarządzaniu wodą w dobie kryzysu ekologicznego i roli funduszy europejskich w rozwoju miast i gmin.
Wydarzeniem towarzyszącym były warsztaty pn. Mozaika klimatyczna. To gra edukacyjna, która pomaga zrozumieć, jak w wyniku zmian klimatu zmienia się świat i jakie będą tego konsekwencje.
Odbył się też Konwent Gospodarczy przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, podczas którego mówiono o ważnej roli współpracy środowiska gospodarczego i naukowego.
Więcej na temat Konwentu >>> W LINKU
Kongres zorganizował OMGGS w partnerstwie ze Związkiem Uczelni Wyższych im. Gabriela Fahrenheita, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Instytutem Metropolitalnym, AmberExpo oraz Gdańskimi Wodami.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok na kolejny kongres Smart Metropolia!