Metropolitalne wiadomości

aktualności

Spółdzielnia Socjalna Jasna z wyróżnieniem za „Dobry Smak”

 

Kilogramy energii, szczypta receptury i wyłącznie regionalne produkty – tak powstają lody rzemieślnicze w pierwszej spółdzielni socjalnej w Tczewie, w której pracują osoby z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością. Te wyjątkowe lody można posmakować na Jarmarku św. Dominika. Od 10 do 18 sierpnia na wszystkich, którzy odwiedzą stoisko Spółdzielni Lodziarskiej Jasna (nr 219) na Placu Świętopełka, czekają niespodzianki. Kupując produkty spółdzielni socjalnych pomagamy osobom potrzebującym i dajemy nowe miejsca pracy.

 

Skąd pomysł i kto za tym stoi?

Pomysł na produkcję lodów zrodził się dwa lata temu przy współpracy Fundacji Pokolenia i Fundacji Edu-Art oraz wsparciu Ośrodka Ekonomii Społecznej. Pierwszy punkt sprzedaży powstał w lipcu ubiegłego roku. Spółdzielnię Jasna tworzy dziesięcioosobowy zespół. Siedmioro z nich to osoby niepełnosprawne, dla których jest to pierwsza praca w życiu.

- Osoby niepełnosprawne doskonale radzą sobie w pracy i przy obsłudze klientów. Zanim lodziarnia ruszyła odbyliśmy wiele warsztatów, szkoleń z obsługi maszyn, tak, aby jak najlepiej przygotować osoby niepełnosprawne do podjęcia pracy. Dzięki Jasnej udało się zaktywizować osoby oddalone od rynku pracy. Teraz pracują i zarabiają na życie samodzielnie. To dla nas największa wartość – mówi Agata Radziwion członkini zarządu Jasnej.

Spółdzielnia ma dwa punkty sprzedaży w Tczewie, W zeszłym roku, w sezonie letnim ze swoimi stoiskami wystawiła się na terenie gdańskiej stoczni w miasteczku kontenerowym. W tym roku debiutuje na Jarmarku św. Dominika – placu Świętopełka na stoisku nr 219. 

 

Lody z produktów metropolitalnych o smaku piwa i mizerii

Oferta Jasnej jest bardzo szeroka. Oprócz popularnych smaków podstawowych, dostępne są również smaki bardzo nietypowe, jak burak z maliną, cydr, mizeria kaszubska, pomidor z bazylią czy nawet szpinak z bananem. Podstawową zasadą Jasnej jest produkcja lodów tylko ze świeżych owoców, warzyw i mleka krowiego. Wszystko produkty pochodzą z upraw i gospodarstw metropolitalnych:

- Wyjątkowy smak naszych lodów to rezultat stosowania wyłącznie prawdziwej śmietany, świeżych owoców i towarów tylko ze sprawdzonego źródła. Mleko do naszych lodów pochodzi z gospodarstwa „Radostowskie Rarytasy” zlokalizowanego w miejscowości Radostowo na Kociewiu. Mleko to jest niepasteryzowane, ma dużo tłuszczu i białka. Sami je pasteryzujemy z cukrem i śmietanką, by nasze lody smakowały jak te, które pamiętamy z dzieciństwa – mówi Agata Radziwion, członkini zarządu Jasnej.

Jasna pracuje w oparciu o sezonowość produktów.

- W zależności od dostępności produktów nasza oferta uzupełniana jest o owoce leśne, malinę, wiśnię, kiwi-banan, słony karmel, orzech. Lody produkujemy od wiosny do jesieni Zimą sprzedajemy pierniki i ciasta – dodaje Joanna Gdaniec z zarządu Jasnej.

Największą dumą Jasnej są lody o smaku piwa, których produkcję oparto na tczewskim piwie Gryf, ale to produkt tylko dla osób pełnoletnich.

 

Ostatni tydzień Jarmarku z niespodziankami

Spółdzielnia Jasna na ostatnie dni Jarmarku przygotowała dla swoich klientów wyjątkowe niespodzianki. Każdy kto odwiedzi stoisko nr 219 na Placu Świetopełka od 10 do 18 sierpnia i kupi przynajmniej dwie gałki lodów – na hasło „Metropolia” - będzie mógł, zupełnie za darmo, spróbować nowych lodów „o smaku metropolii”, a dodatkowo dostanie metropolitalne gadżety. Jeżeli ktoś odwiedzi stoisko Jasnej na rowerze Mevo i kupi lody, dostanie dodatkowo gadżet rowerowy. Zapraszamy! Stoisko jest czynne codziennie od 10:00 do 22:00.

 

Spółdzielnia Socjalna Jasna została wyróżniona w kategorii "Dobry Smak" w Konkursie o Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2019. 

  • GIWK