Metropolitalne wiadomości

aktualności

Spotkanie dotyczące Metropolitalnego Rynku Pracy

 

Wczoraj w siedzibie biura GOM na Długim Targu odbyło się spotkanie Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy z Samorządowcami. Była to dobra okazja by na forum przedyskutować dotychczasowe osiągnięcia na rzecz współpracy metropolitalnej, podsumować działania prowadzone w 2012 roku, jak również omówić problemy nurtujące powiatowe urzędy pracy.

 

Podczas spotkania podsumowano działania związane z projektem Metropolitalny Rynek Pracy. W ramach projektu w roku 2012 wydano 3866 kart Osoby Aktywnie Poszukującej Pracę, która upoważnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Gdańska. Karta cieszy się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdańska, dla pozostałych powiatów wydano 450 takich kart. Najmniej chętnych do korzystania z karty jest w powiecie puckim i kartuskim, gdzie wydano zaledwie 10 takich kart. Wynika to ze słabych połączeń tych miejscowości z Gdańskiem i dodatkowych kosztów dojazdu do miasta. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, Pan Roland Budnik zaproponował wprowadzenie metropolitalnego biletu, który gwarantowałby darmowe przejazdy komunikacją miejską po całym obszarze metropolitalnym. Zwrócił uwagę na wysoką efektywność tego projektu oraz stosunkowo niski koszt dla zarządców transportu miejskiego. W Gdańsku co druga  osoba posiadająca kartę podjęła pracę, natomiast co do pozostałych powiatów z 450 osób, którym wydano kartę pracę podjęło 30 osób.

W ramach Metropolitalnego Rynku Pracy możliwe jest też podjęcie działalności gospodarczej na terenie całego GOM-u, niezależnie od miejsca otrzymania dotacji. W 2012 r. środki na działalność z Gdańskiego PUP-u otrzymało 215 osób, z których 5 założyło działalność poza miastem Gdańsk i powiatem gdańskim. Zainteresowanie było stosunkowo małe, bo jedynie 24 osoby na 471 złożonych wniosków chciało podjąć działalność w innej miejscowości, w tym prawie połowa to mieszkańcy Gdyni.

Dyrektor Budnik zaprosił wszystkich uczestników spotkania do udziału w tegorocznej edycji Międzynarodowych Metropolitalnych Targów Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, które odbędą się 17 kwietnia 2013 r. w centum konferencyjno - wystawienniczym Amber EXPO. W zeszłym roku Targi odwiedziło blisko 11.000 osób, na które czekało 3.555 miejsc pracy, w tym 1.000 za granicą oraz 870 ofert prac krótkoterminowych.

Kolejnym planowanym wspólnym przedsięwzięciem wszystkich PUP-ów będzie utworzenie i uruchomienie portalu internetowego poświęconego metropolitalnemu rynkowi pracy. Portal będzie stanowił kompleksową bazę danych i dawał wiedzę na temat ofert pracy z całego obszaru metropolitalnego dzięki współpracy wszystkich PUP-ów z obszaru GOM.

Na spotkaniu podjęto także temat programu PUP w Gdańsku „Praca szyta na miarę”, którego ideą jest intensyfikacja współpracy z pracodawcami. W ramach programu zaplanowano półroczne szkolenia wraz z praktykami dla 60-80 osób, przygotowujące do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijającej się branży BPO/SSC – outsourcing procesów biznesowych, z założeniem że przeszkolone osoby zostaną w tych firmach zatrudnione.

Starosta Wejherowski Józef Reszke zaprosił do współpracy w ramach Metropolitalnego Rynku Pracy powiat lęborski, który przystąpił do GOMu później i nie był obecny przy zawarciu tego porozumienia.

W spotkaniu uczestniczył także Pan Marek Wójcik, ekspert ze Związku Powiatów Polskich, który przedstawił dodatkowo nowe propozycje współpracy, zarówno samorządów jak i powiatowych urzędów pracy na rzecz rozwoju Metropolitalnego Rynku Pracy.

  • GIWK