Metropolitalne wiadomości

aktualności

Spotkanie klimatyczne - konsultacje społeczne dla zielonej przyszłości

Jak nasze codzienne działania mogą spowolnić zmiany klimatu? W jaki sposób gospodarować zasobami, by mądrze, odpowiedzialnie i świadomie wpłynąć na środowisko? Czym jest uchwała antysmogowa i dlaczego jest tak ważna? Między innymi o tym usłyszeli gdańscy seniorzy, którzy wzięli udział w konsultacjach klimatycznych. Stanowią one część międzynarodowego projektu LOCALISED, którego jednym z partnerów jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

Klimatyczne konsultacje społeczne dla seniorów odbyły się 2 października w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, pracownicy OMGSS oraz gość z Uniwersytetu Medycznego opowiedzieli m.in. o tym, jak duże znaczenie mają codzienne wybory związane z zakupami czy transportem i jak spowolnić postępujące zmiany klimatu. W konsultacjach udział wzięło 17 seniorów.

- Zdrowie środowiskowe determinowane przez np. czynniki fizyczne i chemiczne, określa wpływ, jaki ma środowisko na nasze zdrowie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Istotnym problemem jest stan naszego powietrza. Należy edukować w tym temacie i podejmować działania, które przyczynią się do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń - wskazuje dr inż. Agnieszka Fiszka Borzyszkowska z Zakładu Toksykologii i Środowiska  Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na zdjęciu uczestnicy konsultacji

 

Społeczności lokalne a wyzwania klimatyczne

W trakcie spotkania poruszaliśmy temat wyzwań, przed którymi stoją społeczności lokalne.  Jeden z paneli dotyczył odnawialnych źródeł energii oraz czynników, które wpływają na zdrowie mieszkańców. Specjaliści odnieśli się do uchwały antysmogowej i szans z nią związanych.

- W tym wszystkim warto pamiętać też o źródłach ciepła i ich wymianie. Możemy wymieniać stare piece, kotły,  zmodernizować budynki i instalować nowe pompy ciepła. Dostępne są liczne programy, które dofinansowują działania termomodernizacyjne - mówiła Monika Porazik, Główny Specjalista Działu Doradców Energetycznych z Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Zmiany warto zacząć od samego siebie

W trakcie spotkania uczestnicy wzięli udział w eko quizie oraz w praktycznych warsztatach klimatycznych. Porozmawiali o wykorzystywaniu energii i sposobach na zmniejszenie jej zużycia. Poruszono także  temat codziennych czynności, które wpływają na klimat. Okazuje się, że wystarczy czasem drobna zmiana nawyków, by realnie mieć wpływ na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

- To ważne, żeby każdy z nas zaczął dbać o klimat przyglądając się swoim własnym działaniom i temu, co się dzieje dookoła naszego ogródka. Zacznijmy zmiany od samych siebie, razem możemy więcej i dbanie o klimat to nasz wspólny cel - możemy usłyszeć od Krystyny Degutis, aktywnej seniorki z Gdańska.

Kupowanie produktów od lokalnych producentów, wybór komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu, czy zbieranie deszczówki do podlewania roślin - to tylko kilka przykładów omawianych na konsultacjach działań, które każdy może realizować we własnym zakresie.

- Bardzo pozytywnie odebrałem dzisiejsze spotkanie. Postaramy się poświęcić całą sesję Rady Seniorów w najbliższym czasie dzisiejszemu tematowi. To ważne, żeby nie tylko rozmawiać, ale wprowadzać w życie realne działania - dodaje Wacław Ziomek, Radny Gdańskiej Rady Seniorów.

 

Konsultacje i towarzyszące im warsztaty to nie tylko podnoszenie świadomości dotyczącej zmian klimatu, ale i związane z tym realne zmiany. Tego typu inicjatywy w skuteczny sposób kształtują proklimatyczne postawy społeczne i uczulają na zachodzące na oczach nas wszystkich zmiany w środowisku naturalnym.

- Konsultacje utwierdzają nas w przekonaniu, że warto spotykać się i rozmawiać o praktycznych rozwiązaniach, które mogą spowolnić skutki postępujących zmian klimatycznych. To m.in. w ramach jednego z naszych projektów - Klimat w szkołach metropolii - powstały 22 ogrody deszczowe zbierające deszczówkę czy liczne kompostowniki, a dzięki Funduszom Europejskim dla Pomorza wiele gmin przeprowadzi modernizację budynków pod kątem m.in. dostosowania do niskoemisyjnych źródeł ogrzewania  - podsumowuje Klaudia Kaźmierczak, koordynatorka ds. marketingu i zarządzania projektami OMGGS.

 

Wizyta studyjna w Wiedniu

W połowie października, w ramach projektu LOCALISED, odbędzie się spotkanie w Wiedniu, w którym udział wezmą m.in. przedstawiciele OMGGS. Partnerzy projektu omówią dotychczasowe działania, a także kluczowe zadania, przed którymi stają ich kraje.

- Na spotkaniu w Wiedniu przedstawimy charakterystykę klimatycznych konsultacji, które zorganizował Obszar Metropolitalny, a także opowiemy o ich przebiegu - dodaje Klaudia Kaźmierczak.

 

Projekt LOCALISED jest finansowany z programu Unii Europejskiej „Horyzont 2020" w zakresie innowacji i badań naukowych. Potrwa do października 2025 roku. Uczestniczą w nim partnerzy z Polski, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Francji i Włoch. Polskę reprezentuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Instytut Maszyn Przepływowych.

  • GIWK