aktualności
Spotkanie z samorządowcami z Ukrainy
Grupa ukraińskich samorządowców odwiedziła Pomorze. Przedstawiciele 18 hromad spotkali się także z prezesem Zarządu OMGGS, by porozmawiać o doświadczeniach związanych ze współpracą metropolitalną i wykorzystaniem funduszy europejskich. Wizyta odbywa się w ramach programu USAID DOBRE.
Fot. Jacek Sowa
Ukraina chce się odbudować - szuka partnerów
Do 13 września trwa wizyta studyjna ukraińskich samorządowców na Pomorzu. Przedstawiciele regionów Charkowskiego, Chersońskiego, Czerniowieckiego, Kirovohradzkiego i Zaporozkiego odwiedzają gminy województwa pomorskiego, by poznać najlepsze praktyki z polskich samorządów w zakresie świadczenia usług, rozwoju gospodarczego i zaangażowania obywatelskiego.
Do Gdańska przyjechali samorządowcy z hromad (jednostka samorządu terytorialnego w Ukrainie), które obecnie znajdują się na zapleczu frontu. Są także przedstawiciele hromad, które przez jakiś czas znajdowały się pod okupacją i zostały wyzwolone. Niektóre z nich znajdują się ciągle blisko linii frontu albo wciąż są pod okupacją. Władze tych ostatnich przeniosły się do innych miast, skąd sprawują władzę. Ukraińscy samorządowcy wśród priorytetów swoich działań wymieniają odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych. W jednej z hromad położonej tuż przy granicy działań wojennych - uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało 250 budynków, 5 placówek edukacyjnych i 5 szpitali, 2 obiekty należące do infrastruktury krytycznej, a także 7 budynków administracji publicznej. W czasie wojny ukraińskie hromady uważają rozwój za jedno z zadań strategicznych, dlatego szukają partnerów w innych krajach i na przykładzie polskich samorządów uczą się, jak organizować np. zaopatrzenie w wodę, usługi komunalne, społeczne, edukacyjne i medyczne.
Fot. Jacek Sowa
Metropolia dla Ukrainy
Z ukraińskimi samorządowcami spotkał się także Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, który opowiadał o działaniach Miasto Gdańsk i Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot dla Ukrainy. Pomoc Ukraińcom rozpoczęła się zaraz po wybuchu wojny w lutym 2022 r. Na początku była ona bieżąca, w kolejnych miesiącach stawialiśmy na integrację, edukację, zatrudnienie oraz umożliwienie samodzielnego funkcjonowania. Zorganizowaliśmy cykl spotkań online dla osób zaangażowanych we wsparcie uchodźców.
W kwietniu 2022 r. z inicjatywy OMGGS ponad 300 burmistrzów miast Europy zaapelowało do rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej w sprawie natychmiastowego zaprzestania finansowania armii Putina.
Pod koniec 2022 r. w Kijowie podpisana została deklaracja na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz szybkiego potwierdzenia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Pod dokumentem o ściślejszej współpracy samorządów Polski i Ukrainy podpisali się m.in. mer Kijowa Vitalij Klyczko, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski oraz prezes Związku Miast Polskich Zbigniew Frankiewicz.
Podczas wczorajszego spotkania z ukraińskimi samorządowcami prezes Zarządu OMGGS Michał Glaser opowiadał także o współpracy metropolitalnej i wykorzystaniu funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Fot. Jacek Sowa
Dzięki wsparciu UE w minionej perspektywie OMGGS zrealizował ponad 200 inwestycji projektów. Były to m.in. budowa 26 węzłów przesiadkowych, zakup nowych tramwajów, autobusów i trolejbusów, budowa dwóch linii tramwajowych, remont peronów SKM, pakiet termomodernizacji szkół, przedszkoli, urzędów i szpitali, podłączenie sieci ciepłowniczych, budowa dwóch oddziałów opieki geriatrycznej czy rewitalizacja i pakiet aktywizacji społeczno-zawodowej. W obecnej perspektywie unijnej ze środków Fundusze Europejskie dla Pomorza - metropolia zrealizuje w sumie ponad 120 projektów. Będą to m.in. nowe węzły przesiadkowe, budowa nowej linii tramwajowej, nowych tras rowerowych oraz buspasy, zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, remonty szkół, przedszkoli i bibliotek, wsparcie psychoterapeutyczne dla mieszkańców, kluby seniora, świetlice i mieszkania interwencyjne oraz wsparcie dla migrantów.
Fot. Jacek Sowa
Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego pokazali realizowane przez siebie programy rozwojowe, dotyczące integracji migrantów, a także możliwości pozyskania przez ukraińskie samorządy pieniędzy unijnych (np. z programu Interreg). W kolejnych dniach ukraińscy samorządowcy spotkają się z urzędnikami z Gdyni, Władysławowa, Sopotu, gminy Szemud, Wicko, Redzikowo, Nowy Dwór Gdański i gminy Cedry Wielkie.
Wizyta ukraińskich samorządowców odbyła się w ramach wieloletniego amerykańsko-ukraińsko-polskiego programu Програма DOBRE finansowanego przez USAID - US Agency for International Development.