aktualności
Sukces miasta z morza i marzeń! Nagroda REGIOSTARS dla projektu „Gdynia OdNowa”
Metropolitalny projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”, koordynowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych, zdobył nagrodę w kategorii „Europa bliżej obywateli” w konkursie REGIOSTARS, organizowanym przez Komisję Europejską. To znakomite ukoronowanie działań realizowanych od 2017 roku w ramach metropolitalnego projektu rewitalizacji, który współfinansuje Unia Europejska.
Na zdjęciu: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i Agnieszka Jurecka-Fryzowska z nagrodą REGIOSTARS
Nagrodę przyznano podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Jest to największe coroczne wydarzenie w Brukseli, poświęcone tematyce związanej z polityką regionalną. Skupia przedstawicieli administracji, władz lokalnych i regionalnych, instytucji, naukowców, organizacji pozarządowych, a także sektora prywatnego z całej Europy. Jednym z punktów programu jest gala finałowa konkursu REGIOSTARS, stanowiącego europejski znak jakości przyznawany projektom finansowanym przez UE.
„Gdynia OdNowa: Rewitalizacja” jedynym polskim projektem w tegorocznym konkursie
Do tegorocznego finału zakwalifikowano pięć projektów w pięciu kategoriach z aż 262 zgłoszonych przedsięwzięć z całej Europy. W tym gronie jedynym polskim projektem był Program „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”. Decyzją jury gdyński program rewitalizacji otrzymał główną nagrodę w kategorii „Europa bliżej obywateli”.
Gdynia pokonała konkurentów
W Brukseli Gdynię reprezentowały: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych. Prezydent Gdyni odbierając nagrodę podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, również m.in. byłemu wiceprezydentowi Michałowi Guciowi, przewodniczącemu Komitetu Rewitalizacji.
- Nagroda w konkursie REGIOSTARS to europejski znak jakości. Jest nam bardzo miło, że gdyńska rewitalizacja została doceniona przez międzynarodowe grono eksperckie. Jesteśmy wdzięczni, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego jako pierwszy docenił nasze działania na arenie międzynarodowej, rekomendując Gdynię do udziału w konkursie REGIOSTARS – mówi prezydent Aleksandra Kosiorek, cytowana przez portal gdynia.pl. – Zmieniamy nasze miasto dalej. W tej chwili pracujemy nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji, która jest wymagana, abyśmy mogli nadal prowadzić proces rewitalizacyjny z wykorzystaniem środków unijnych. Chcemy, żeby w Gdyni wszystkim żyło się lepiej, na możliwie jak najwyższym poziomie - podkreśla Aleksandra Kosiorek.
Na zdjęciu: uczestnicy Gali finałowej konkursu REGIOSTARS
Na co zwróciło uwagę jury? Między innymi na spójność i włączanie oraz kompleksowe podejście.
- Jak zawsze coraz bardziej imponuje mi wizja projektów wspieranych w ramach polityki spójności oraz sposób, w jaki obejmują one oddziaływanie, innowacje i włączenie społeczne. Serdecznie gratuluję tegorocznym zwycięzcom, że są doskonałym przykładem tego, jak polityka spójności stawia ludzi na pierwszym miejscu i odpowiada na potrzeby Europejczyków na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Projekty te mogą pozytywnie wpłynąć na codzienne życie obywateli i sprawić, że Europa stanie się najlepszym miejscem do życia - podsumowała Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform
Program „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja” został zgłoszony do konkursu REGIOSTARS przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Udział w tym konkursie jest bezpłatny.
- Bardzo się cieszę, że gdyńskie przedsięwzięcie rewitalizacyjne znalazło się w wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu REGIOSTARS, zwłaszcza, że jest to jedyny polski projekt. Tym bardziej cieszy fakt, że pomorskie inicjatywy finansowanie z Funduszy Europejskich znajdują uznanie na arenie europejskiej wśród innych znakomitych pomysłów i zdobywają nagrody, takie jak nagroda w kategorii „Europa bliżej obywateli” – cytuje portal gdynia.pl słowa Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
Konkurs w dwóch etapach
Pierwszy etap to przygotowanie obszernego zgłoszenia online, w którym opisano przedsięwzięcia i idee procesu gdyńskiej rewitalizacji. Decyzją niezależnego jury, program został zakwalifikowany do finału. Drugi etap konkursu REGIOSTARS odbywał się już w Brukseli. Prezentację przed komisją konkursową przedstawiła Agnieszka Jurecka-Fryzowska, która odpowiadała również na pytania jurorów. Konkursowi towarzyszyło głosowanie publiczności, w którym internauci wskazywali swoje ulubione projekty. Pisaliśmy o tym na naszym portalu w tym miejscu - kliknij link.
- Ta nagroda jest wspaniałym podsumowaniem naszej wieloletniej pracy na rzecz Gdyni i jej mieszkańców. Cieszymy się, że rewitalizacyjne przedsięwzięcia służą mieszkańcom, są przez nich dobrze oceniane, a efekty tych działań są dostrzeganie poza granicami naszego miasta, a nawet kraju – mówi portalowi gdynia.pl Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych. – Dzięki tej nagrodzie mamy solidną mobilizację do dalszej pracy. Widzimy, ile wyzwań jeszcze przed nami. W tej chwili aktualizujemy zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji, lada dzień będziemy rozpoczynać konsultacje z mieszkańcami, a potem starać się o kolejne środki na dalsze etapy działań rewitalizacyjnych, w tym także środki unijne - zaznacza.
Na zdjęciu: nagroda REGIOSTARS
Sukces metropolitalnego projektu
Proces rewitalizacji prowadzony jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni od 2017 roku. Jego celem jest podniesienie jakości życia na sześciu obszarach miasta, na których zdiagnozowano wyzwania i potrzeby, m.in. społeczne i infrastrukturalne. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne prowadzone są na sześciu podobszarach obejmujących części dzielnic Oksywie, Babie Doły, Chylonia, Witomino oraz Leszczynki (trzy z nich finansowane są ze środków Unii Europejskiej).
Program zarówno w wymiarze inwestycyjnym, jak i społecznym, koordynuje Laboratorium Innowacji Społecznych pod nazwą „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”. Proces prowadzony jest w szerokiej współpracy Wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek i służb oraz organizacji pozarządowych.
Warto podkreślić, że projekty gdyńskiej rewitalizacji realizowane są w ramach metropolitalnego programu, w którym przemianę przeszło 13 dzielnic w 8 miastach:
- Gdańsk (Dolne Miasto i plac Wałowy wraz ze Starym Przedmieściem, Orunia, Biskupia Górka i Stary Chełm, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście),
- Gdynia (Witomino-Radiostacja, Oksywie, rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego),
- Kartuzy (centrum),
- Wejherowo (Śródmieście),
- Tczew (obszar Starego Miasta i Zatorze),
- Rumia (Zagórze),
- Puck (centrum oraz obszar Śródmieścia),
- Żukowo (centrum).
Koszt wszystkich projektów to ponad 380 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wynosiło 188 mln zł. Rewitalizacją objęte zostały obszary o powierzchni 1 212 ha, na których wsparciem objęto prawie 70 tys. mieszkańców metropolii.
Na podst. gdynia.pl/strona internetowa Unii Europejskiej