aktualności
Technika prawodawcza, a planowanie przestrzenne - szkolenie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji
Ponad 70 samorządowców z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot wzięło udział w piątkowym, specjalistycznym szkoleniu poświęconemu tworzeniu aktów prawa miejscowego zgodnie z ustawowymi wymogami. Konferencja szkoleniowa "Zasady techniki prawodawczej w planowaniu przestrzennym" to wydarzenie zorganizowane w Sopocie przez Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Instytut Metropolitalny.
Kolejne szkolenie w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji i… kolejny sukces frekwencyjny. Ponad 70 pracowników samorządowych i urbanistów z Obszaru Metropolitalnego w piątek, 6 grudnia, spotkało się w Sopocie na bezpłatnej konferencji szkoleniowej. Tym samym łączna liczba urzędników, którzy od początku września wzięli udział w bezpłatnych szkoleniach, podnosząc tym samym swoje kompetencje, przekroczyła grubo ponad 400 osób.
Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia
Czy do końca roku ta liczba jeszcze wzrośnie? Tak. Już ponad 80 osób zapisało się na dwudniowe szkolenie z prawa zamówień publicznych, które odbędzie się w Gdańsku w połowie grudnia. Nie jest to jednak jedyne szkolenie, zaplanowane do końca miesiąca, a tym samym roku, przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Planowanie przestrzenne - jak to napisać?
Planowanie przestrzenne to działania, które zabezpieczają zrównoważony rozwój i ład przestrzenny w danym mieście. Akty planowania przestrzennego - w tym plan ogólny czy miejscowe plany - są jednocześnie aktami prawa miejscowego. Ich opracowanie wymaga sporej ilości czasu, zaangażowania, wiedzy. Czasem to jednak nie wystarczy, bo… diabeł tkwi w szczegółach.
Bez znajomości techniki prawodawczej nie napisze się aktów prawa
Konstruowanie i redagowanie takich aktów podlega zasadom techniki prawodawczej. Znajomość i stosowanie tych technik jest nie tyle pożądane, co konieczne. Z czego to wynika?
- Nie można sobie usiąść ot tak i napisać ustawy, uchwały czy zarządzenia, bo przepisy podlegają szczegółowym regulacjom. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak po kątem konstrukcji i redakcji przepisów tworzyć miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, czy też plany ogólne - mówił po zakończeniu szkolenia dr. hab. prof UG Jakub Szlachetko z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - To bardzo ważne, bo błędy na tym tle, czyli naruszenia zasad techniki prawodawczej, mogą powodować nieważność w części czy całości aktu planowania przestrzennego. Wojewoda w ramach nadzoru albo sąd administracyjny mogą ocenić brak legalności takiego dokumentu w związku z tym, że popełniono w nim szereg np. naruszeń redakcyjnych czy konstrukcyjnych - dodał Jakub Szlachetko.
Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia
Tatiana Tymosiewicz - erudycja i komunikatywność
Konferencję - w części teoretycznej oraz warsztatowej - poprowadziła Tatiana Tymosiewicz, legislatorka, wybitna specjalistka z zakresu prawa zagospodarowania przestrzeni, ciesząca się ogromną estymą w środowisku prawników i urbanistów, członkini Rady Eksperckiej Instytutu Metropolitalnego. Jak się okazało Tatiana Tymosiewicz zachwyciła uczestników zarówno wiedzą, jak i brawurowym prowadzeniem spotkania. Trudną, specjalistyczną wiedzę przekazała w wyjątkowo ciekawy i angażujący sposób.
- Po dzisiejszej konferencji szkoleniowej wniosek nasuwa się jeden - trudno o bardziej charyzmatyczną ekspertkę niż mecenas Tatiana Tymosiewicz, która łączy kwalifikacje zawodowe, erudycję z dużą komunikatywnością wypowiedzi - podkreślił prof. dr Jakub Szlachetko dodając, że w planach szkoleniowych jest ciąg dalszy tematu związanego z techniką prawodawczą w planowaniu przestrzennym.
Metropolitalne Centrum Kompetencji – szkolimy i podnosimy kompetencje
MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.
Więcej informacji o Metropolitalnym Centrum Kompetencji >>> TUTAJ