aktualności
Tłumy na konferencji eksperckiej o obrazowaniu satelitarnym i lotniczym
Ponad 80 osób: urzędników, specjalistów, samorządowców, naukowców i studentów, do tego szerokie grono ekspertów i tematyka dotycząca wykorzystania nowoczesnej technologii w zarządzaniu samorządem - konferencja ekspercka, współorganizowana przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, okazała się ogromnym sukcesem.
Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City w OMGGS na konferencji eksperckiej o obrazowaniu satelitarnym i lotniczym.
Jak wspierać gminy w różnych procesach, z użyciem zaawansowanych technik satelitarnych? W jaki sposób dane cyfrowe przyczynią się do efektywniejszego zarządzania miastami i czy wkrótce na naszych ulicach zobaczymy roboty? O tym rozmawiali eksperci na konferencji, która odbyła się w piątek, 4 kwietnia, w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie o nazwie "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego" przyciągnęły tłum ponad 80 osób, zainteresowanych zarządzaniem danymi w samorządach.
Konferencja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że część gości, w tym studenci UG, uczestniczyli w niej siedząc na korytarzu pod Salą Rady Wydziału.
Integracja danych zadaniem Metropolii
O cel konferencji zapytaliśmy Tomasza Nadolnego, koordynatora ds. Smart City z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i jednego z prelegentów:
- W przyszłych zadaniach, realizowanych przez Obszar Metropolitalny przewidujemy, że metropolia będzie integrować wymianę baz danych oraz zdjęć, które posłużą do lepszego zarządzania samorządami i lepszego rozwiązywania problemów - mówi Tomasz Nadolny.- Przymierzając się do tych zadań, próbując zaplanować, jak to ma w przyszłości wyglądać oraz próbując rozeznać, jakie mamy do dyspozycji technologie, realizujemy taką właśnie konferencję przeglądową - zaznacza Tomasz Nadolny.
Tomasz Nadolny, koordynator ds. Smart City w OMGGS
Warto dodać, że Miasto Gdańsk już od dłuższego czasu wykorzystuje zaawansowaną technologię do ewidencji miejskich gruntów. Mało tego - w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji dzieli się tą wiedzą z innymi samorządami (więcej czytaj tu >>>).
Nowe narzędzie do wspierania samorządów
Konferencja, która odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, nie tylko nawiązuje do gdańskich rozwiązań, ale i naświetliła przyszłość rozwiązań, które można wdrożyć w gminach metropolii.
Prof. UG Jakub Szlachetko otwiera konferencję "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego".
- Ustawa metropolitalna otwiera drogę do nowego rozwiązania. Jest nim powstanie Metropolitalnego Centrum Zobrazowań. To narzędzie rekomendowane przez Instytut Metropolitalny oraz Ad Astra. Center for Space Policy and Law. Ma ono wspierać funkcjonowanie gmin i powiatów w procesach planistycznych, w zarządzaniu transportem czy przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu - mówi organizator konferencji, prof. UG Jakub Szlachetko z OMGGS.
Zaprojektują funkcjonalność, określą działania
Celem konferencji eksperckiej było zaprojektowanie – w oparciu o doświadczenia nauki, biznesu i administracji – funkcjonalności Metropolitalnego Centrum Zobrazowań. O tym, czym to jest, zapytaliśmy dr Mariusza Kłodę, Przewodniczącego Rady Ad Astra. Center for Space Policy and Law, asystenta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr Mariusz Kłoda podczas swojej prelekcji.
- Jest to pewna idea organizatorska,w której chodzi o stworzenie stałego zinstytucjonalizowanego łącznika między szeroko rozumianym rynkiem danych satelitarnych, a więc informacji satelitarnych czy aplikacji satelitarnych, a samorządem terytorialnym, na przykład na poziomie metropolitalnym. Takiego stałego zinstytucjonalizowanego łącznika aktualnie nie ma - wyjaśnił dr Mariusz Kłoda.
Do czego samorządom - oprócz uszczelniania systemu podatku od nieruchomości - mogą się przydać dane satelitarne?
- Dzięki nim można na przykład weryfikować kwestie samowoli budowlanej, przeciwdziałać dzikiej suburbanizacji w obrębie miast, można również wykorzystywać je w zarządzaniu kryzysowym, dokonując z ich pomocą np. oceny stanu technicznego gruntów, czy się zapadają czy nie. Można również analizować stan zabytków, w których przecież jest mnóstwo nie tylko w Gdańsku, lecz i w całej metropolii - powiedział dr Mariusz Kłoda.
Uczestnicy konferencji "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego".
Dane satelitarne a idea Smart City
Wszystko to wpisuje się w ideę inteligentnego miasta czy inteligentnej metropolii. W jaki sposób? Jedną z umiejętności inteligentnych miasta czy metropolii jest innowacyjne podchodzenie do wyzwań, które przed nami stają, z wykorzystaniem możliwości, jakie daje rynek czy otoczenie.
- Smart city to jest koncepcja miasta mądrego, inteligentnego, które dostrzega szansę i tę szansę potrafi wykorzystywać. Dane satelitarne są tu dobrym przykładem. Mamy bardzo dużo różnych repozytoriów, niektóre z nich oferują informacje całkowicie za darmo, więc tak naprawdę chodzi o zwrócenie uwagi, że takie możliwości istnieją, że można z nich skorzystać, niekoniecznie odpłatnie. Smart city nie przepuszcza takich szans - podsumowuje dr Mariusz Kłoda.
Dane a ich użycie - gdzie, w jaki sposób, z jakim skutkiem?
W wydarzeniu udział wzięli eksperci i specjaliści, zajmujący się zarówno rozwiązaniami z zakresu szeroko pojętego zagadnienia smart city, jak i kwestiami, związanymi z obrazowaniami satelitarnymi i lotniczymi. Przedstawili, na przykładzie swoich badań bądź instytucji, praktyczne zastosowanie danych w różnych dziedzinach.
Uczestnicy konferencji "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego". Na zdj. m.in. Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Weronika Gutmańska i Patrycja Grygo, młodsze specjalistki ds. transportu i mobilności w OMGGS.
Tomasz Nadolny, koordynator ds. smart city z OMGGS, na przykładzie “Strategii rozwoju Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot” omówił efektywność współpracy gmin i powiatów, smart city i zobrazowania satelitarne. Natomiast o założeniach koncepcji Metropolitalnego Centrum Zobrazowań Lotniczych i Satelitarnych opowiedział dr Mariusz T. Kłoda, Przewodniczący Rady Ad Astra. Center for Space Policy and Law.
Kinga Gruszecka z CGI przedstawiła historię kilku wdrożeń danych w miastach i ich integracji. Kacper Grzesiak, dyrektor ds. handlowych ICEYE Polska omówił zdolności obserwacyjne ICEYE poprzez konstelację 40 satelitów radarowych SAR. O tym, jak wykorzystać detekcję satelitarną i zdjęcia lotnicze do uszczelniania podatku od nieruchomości opowiedział Dariusz Kamrowski z Wydziału Budżetu Miasta i Podatków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Uczestnicy konferencji "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego".
Krzysztof Jałoszyński z Urzędu Miejskiego w Sopocie, na przykładzie sopockiej bazy drzew omówił kwestie związane z zobrazowaniem lotniczym w zarządzaniu zielenią miejską. Mapy ciepła przedstawił dr inż. arch. Jan Cudzik, COO and Research Lead Outline AI. O tym, jak wykorzystać zobrazowanie satelitarne w gospodarce wodnej opowiedziała Anna Kuryłowicz z Gdańskich Wód.
Michał Felon z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni opowiedział o wyznaczaniu potencjalnych miejsc do zagospodarowanie wód opadowych (mikro retencja) z wykorzystaniem narzędzia SCALGO. Natomiast o technologicznej rewolucji, czyli o tym, czy europejskie miasta są gotowe na robotyczną rewolucję, mówił Mateusz Dyrda ze Stowarzyszenia Robotyków SKALPEL. Ostatni prelegent to Dawid Walczyna, CEO Mobile Monitoring, który przybliżył zagadnienia dotyczące integracja danych satelitarnych i obrazowania nawodnego w automatycznym systemie monitoringu środowiska wodnego.
Uczestnicy konferencji "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego". Na zdj. m.in. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz i Lechosław Dzierżak z Urzędu Gminy Kosakowo, Andrzej Gockowski, z-ca Prezydenta Tczewa do spraw gospodarczych oraz prof. UG Jakub Szlachetko.
W panelu podsumowującym prezentacje głos zabrali Magdalena Cieślik i Agnieszka Ponczkowska z Boeing Global Services, dr inż. Tomasz Zawada z ICEYE oraz Ryszard Gajewski z Gdańskich Wód. Całość moderował prof. Jakub H. Szlachetko.
Konferencja "Inteligentna metropolia. Wykorzystanie zobrazowań satelitarnych i lotniczych w działalności samorządu terytorialnego" cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Organizatorzy wydarzenia to: Instytut Metropolitalny, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Centrum Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Gdańskiego, Ad Astra. Center for Space Policy and Law, Laboratorium Prawnohandlowych Aspektów Nowych Technologii i Eksploracji Kosmosu (WPiA UMK w Toruniu).