aktualności
Komisja ds. Społeczno - GospodarczychUsługi i ułatwienia dla Imigrantów wprowadzane przez OMGGS
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w bliskiej współpracy z pomorskimi samorządami, z Urzędem Marszałkowskim oraz kluczowymi organizacjami pomocowymi (Caritas, Centra Wsparcia Imigrantów z Gdańska i Sopotu, Bank Żywności) uruchamiają usługi i wprowadzają ułatwienia dla imigrantów.
INFOLINIA
Z myślą o obcokrajowcach mieszkających na terenie metropolii została uruchomiona infolinia kryzysowa. Pod numerem 517 056 260 oraz adresem e-mail pomoc@metropoliagdansk.pl, imigranci mogą uzyskać informacje o dostępie do usług pomocowych.
WSPARCIE W POSZUKIWANIU ZATRUDNIENIA
W ramach wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia prowadzony przez Agencję Rozwoju Pomorza portal www.livemorepomerania.com/workinpomerania, utworzył platformę, na której każdy imigrant może zostawić swoje CV. Następnie zostanie skontaktowany z lokalnym pracodawcą. Stopniowo będą uzupełniane i uruchamiane kolejne usługi: doradztwa zawodowego i wsparcia w przygotowaniu CV, pomocy psychologicznej oraz informacyjnej dla pracodawców chcących zatrudnić obcokrajowców mieszkających na Pomorzu.
BADANIA SYTUACJU IMIGRANTÓW W METROPOLII W CZASIE KORONAWIRUSA
Infolinia kryzysowa i wsparcie w zakresie poszukiwania zatrudnienia zostały uruchomione na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w dniach 22-25 kwietnia 2020 roku. Badania dotyczyły zmian, jakie nastąpiły w życiu imigrantów, w związku z epidemią koronawirusa. Wypełniło ją 226 osób, zarówno osoby anglojęzyczne oraz rosyjsko i ukraińskojęzyczne. Wyniki ankiet wskazały, że sytuacja połowy imigrantów uległa pogorszeniu. Co czwarty badany pochodzący zza wschodniej granicy stracił pracę z powodu COVID-19, 17% wszystkich respondentów znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, 30% poszukuje pracy. Wiele osób potrzebuje również wsparcia w kwestiach rejestracji pobytu i zatrudnienia, informacji o pandemii w językach obcych. W wynikach ankiety wskazywane było również wsparcie z zakresu pomocy psychologicznej oraz żywnościowej.
Przeczytaj także:
Infolinia kryzysowa dla imigrantów