Metropolitalne wiadomości

aktualności

Ustawa metropolitalna na liście prac rządu. Co to oznacza dla Pomorza?

Najpierw 8 lat starań pomorskich samorządowców, a teraz coraz bliżej uchwalenia. Mowa o ustawie metropolitalnej. Projekt ustawy, stanowiącej podstawę do utworzenia pomorskiej metropolii, trafił już do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zbliża to nasz region do formalnego ustanowienia metropolii. 


Droga do usankcjonowania pomorskiej metropolii jest długa i bardzo wyboista. Przypomnijmy: w czerwcu 2016 r. w Szymbarku pomorscy samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot rozpoczęli starania o prawne usankcjonowanie współpracy metropolitalnej w regionie. Niestety, pomimo przejęcia ustawy przez Senat 14 września 2020 r. (więcej czytaj tu >>>), Sejm nie był zainteresowany procedowaniem projektu

Dopiero po wyborach w 2023 r. otworzyła się droga ku usankcjonowaniu metropolii. W lutym 2024 r., projekt ustawy trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (więcej czytaj tu >>>). 

Bliżej metropolii niż dalej 

W grudniu 2024 r. Zespół ds. Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zarekomendował dalsze prace nad projektem. Wkrótce potem projekt został zaakceptowany przez Komisję Wspólną. 

Luty i marzec przełomowe dla losów ustawy

27 lutego 2025 r. wiceminister Tomasz Szymański, po miesiącach uzgodnień między ministerialnym zespołem a samorządowcami z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, ogłosił publicznie, że projekt ustawy metropolitalnej został przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowany do dalszych prac w ramach zespołu legislacyjnego rządu. 

 


- Prawie 1,6 mln mieszkańców, ponad 60 gmin i powiatów czeka na ten moment, abyśmy w końcu po kilkunastu latach waszych starań mogli przejść do etapu prac legislacyjnych nad ustawą metropolitalną - mówił w swoich mediach społecznościowych wiceminister MSWiA Tomasz Szymański. - Ustawą, która ma zorganizować na nowo kwestie transportowe, kwestie wzajemnej współpracy między gminami i powiatami w zakresie gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, klimatu, współpracy szkół wyższych. To dobry moment dla całego Pomorza, to dobry moment dla wszystkich organizacji i samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot - podkreślił Tomasz Szymański (więcej czytaj tu >>>

 

Ustawa już w wykazie prac legislacyjnych rządu

17 marca br. ustawa metropolitalna została wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wszystko wskazuje na to, że projekt może zostać przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu w drugim kwartale 2025 r.  


 

Ustawa metropolitalna została wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów

Co da nam ustawa? Korzyści dla Pomorza

Przyjęcie ustawy metropolitalnej przyniesie regionowi szereg korzyści. Pomorska metropolia będzie miała dostęp do dodatkowych środków finansowych, które w mogą wynieść nawet 400 mln rocznie. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? Na rozwój m.in. transportu drogowego i infrastruktury, integrację komunikacji publicznej, ochronę środowiska oraz turystykę. 

 

 


Integracja transportu 

Zgodnie z założeniami ustawy, metropolia zyska możliwość integracji transportu publicznego na obszarze całego regionu. Obejmie to także transport kolejowy. Dzięki wspólnej polityce zagospodarowania przestrzennego, możliwe będzie lepsze planowanie i realizacja inwestycji. 

Adaptacja do zmian klimatu, ochrona środowiska, rynek nauki i pracy 

Ustawa przewiduje wsparcie w zakresie ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Pomorska metropolia będzie mogła realizować inwestycje w obszarze gospodarki komunalnej, tworzenia wspólnych centrów usług oraz wspierać rynek pracy i innowacje. Metropolia to także łatwiejszy dostęp do wyższej jakości usług publicznych, do pracy oraz nauki i kultury. 

Metropolia przyszłością Pomorza 

Pomorska metropolia, podobnie jak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), która już korzysta z ustawowego statusu, będzie mogła realizować zadania w zakresie mobilności miejskiej, kształtowania ładu przestrzennego, a także polityki edukacyjnej i kulturalnej. Celem ustawy jest również stworzenie bardziej dynamicznego rynku pracy oraz lepszej współpracy samorządów w regionie. 

Co zyska Pomorze dzięki ustawie? Nowe możliwości w zakresie m.in. współpracy z sektorem naukowym i gospodarczym. To przyczyni się do rozwoju innowacyjności i utrwalenia pozycji regionu na mapie Polski. Samorządowcy liczą na to, że wspólne działania pozwolą na lepszą integrację obszarów miejskich i wiejskich, a także zapewnią efektywniejsze zarządzanie regionem.

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT