Metropolitalne wiadomości

aktualności

W kierunku wspólnej strategii GOM i Gdyni

W nawiązaniu do informacji prasowych oraz pojawiających się pytań i nieścisłości na temat próby podjęcia współpracy przez samorządy skupione w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym i Miasto Gdynię w celu stworzenia wspólnej strategii rozwoju, poniżej przedstawiamy pełną korespondencję w tej sprawie:

Geneza

Polski rząd namawia obecnie kluczowe dla przyszłego rozwoju polski obszary kraju, w tym przede wszystkim obszary metropolitalne, do tworzenia wspólnych strategii rozwoju. Wspólnych, tzn. obejmujących wyzwania i uwarunkowania niezależne od formalnych granic administracyjnych, ale także angażujących przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego oraz biznesu. Jednym z głównych programów, który ma realizować ten cel jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG konkurs „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”. Operatorem programu jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.)

Zgodnie z regulaminem Konkursu każda jednostka samorządu terytorialnego miała prawo aplikowania o sfinansowanie realizacji maksymalnie dwóch projektów.

 

Namowy w sprawie wspólnego projektu

Propozycja wspólnego aplikowania w ramach konkursu MF EOG "Rozwój miast..", a następnie wspólnej realizacji projektu wypracowania zintegrowanej strategii rozwoju obszaru metropolitalnego została zaproponowana podczas posiedzenia zarządu GOM w dn. 6 marca br., po czym wystosowana została pisemna propozycja współpracy:

List 1

W odpowiedzi na propozycję Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego prezydent Gdyni, Pan Wojciech Szczurek zaproponował podjęcie współpracy przy opracowaniu dwóch aplikacji - przygotowywanej od dłuższego czasu przez Miasto Gdynia i Forum Norda strategii rozwoju obszaru funkcjonalnego "Dolina Logistyczna 2020 Plus" - oraz wzajemne poparcie obu aplikacji przez GOM i Nordę:

List 2

Powyższy list wysłany został do wiadomości ponad 50 samorządów oraz marszałka województwa pomorskiego - od tego czasu poniższa korespondencja stała się więc de facto publiczna.

W odpowiedzi na powyższą propozycję prezes zarządu GOM wyraził chęć poparcia projektu Gdyni i Nordy podkreślając jednak, że niezależnie od projektu Doliny Logistycznej, naszej metropolii potrzebna jest jedna wspólna strategia rozwoju (argumenty w liście) i ponownie zachęcił prezydenta Gdyni do podjęcia współpracy. Zaproponował również podpisanie się pod listem intencyjnym, a do listu dołączył projekt wniosku aplikacyjnego - zawięrający propozycję harmonogramu wspólnych prac nad strategią:

List 3

Załącznik a) propozycja listu intencyjnego

Załącznik b) propozycja zakresu projektu

W odpowiedzi Pan Prezydent Wojciech Szczurek przysłał kolejny list. Wyraził w nim wolę podjęcia współpracy pomędzy Gdańskim Obszarem Metropolitalnym a Nordą w zakresie działań na rzecz rozwoju Trójmiejskiej Metropolii, ale przy współpracy Marszałka Województwa Pomorskiego, nie odnosząc się jednak do proponowanego przez GOM projektu.

List prezydenta Szczurka nie odnosił się do propozycji poparcia przez GOM projektu Doliny Logistycznej:

List 4

W odpowiedzi na powyższy list, w nawiązaniu do wyrażenia przez prezydenta Gdyni ogólnej woli współpracy oraz w związku ze zbliżającym się terminem składania wniosków do Ministerstwa, zaproponowano Gdyni podpisanie przedstawionego wcześniej listu intencyjnego podczas nadchodzącej Rady Metropolitalnej Zatoki Gdańskiej:

List 5

W odpowiedzi na powyższą propozycję prezydent Gdyni zaproponował podpisanie innego listu intencyjnego o współpracy, wzajemnym popieraniu się GOM i Nordy, i podjęciu prac zmierzających do wypracowania wspólnej strategii rozwoju - nie odnosząc się jednak do przedstawionej przez GOM miesiąc wcześniej konkretnej propozycji:

List 6

Załącznik: projekt nowego listu intencyjnego

Trwająca ponad miesiąc czasu wymiana korespondencji skończyła się tym samym bez konkluzji.

Podczas posiedzenia zwołanej przez marszałka województwa pomorskiego Rady Metropolitalnej nie podpisano żadnego z listów intencyjnych, sprawa tworzenia wspólnej strategii nie została w ogóle poruszona. Między innymi dlatego, że posiedzenie Rady miało miejsce w przeddzień terminu składania wsniosków aplikacyjnych. Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny złożyło wniosek o dofinansowanie szerokozakrojonych prac nad stworzeniem jednej strategii rozwoju obszaru metropolitalnego, zakładający m.in. przeprowadzenie kompleksowej diagnozy powiązań funkcjonalnych i szeroki zakres partycypacji społecznej.

Niezależnie od braku sukcesu w tym przypadku, obradujący w dniu 24 kwietnia zarząd GOM zaplanował kolejne działania mające na celu zachęcenie prezydenta Gdyni do współpracy.

  • GIWK