aktualności
W Pelplinie powstaje klaster energii. List intencyjny podpisany
W ramach opracowywanej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot koncepcji klastrów energii, w powiecie tczewskim powstanie pierwszy taki podmiot. List intencyjny w sprawie powołania Klastra Energii Pelplin został podpisany we wtorek 20 kwietnia.
Klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, zawierane między lokalnymi samorządami, przedsiębiorcami, inwestorami, dotyczące wytwarzania, dystrybucji lub obrotu energią głównie z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Biuro OMGGS pracuje nad koncepcją utworzenia minimum trzech takich podmiotów na naszym terenie. Klaster Energii Pelplin jest pierwszym z nich.
List intencyjny w celu nawiązania współpracy partnerskiej, w ramach tworzonego w powiecie tczewskim Klastra Energii Pelplin, został podpisany we wtorek 20 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin, które jest liderem Klastra. Sygnowali go: Mirosław Chyła – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin , Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski, Adam Burczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Tczew, Tomasz Urbański –Zastępca Wójta Gminy Tczew, Mirosław Murzydło – Wójt Gminy Subkowy, Piotr Laniecki – Wójt Gminy Morzeszczyn oraz ks. Andrzej Szopiński – Dyrektor Wydziału Ekonomicznego Diecezji Pelplińskiej.
“Współpraca uczestników Klastra ma doprowadzić do osiągnięcia wspólnych korzyści w obszarze gospodarki niskoemisyjnej, zrównoważonej energii i bezpieczeństwa energetycznego powiatu tczewskiego” - czytamy w liście intencyjnym.
- Klaster energii będzie szansą na pozyskanie środków zewnętrznych, z których chcielibyśmy sfinansować wymianę źródeł energii naszych mieszkańców, takich jak piece, termomodernizacje, wszelkie inwestycje energetyczne, które w najbliższych latach będą konieczne do wykonania w naszej gminie - mówi Michał Chyła, burmistrz Pelplina.
- Klaster energii daje szansę mieszkańcom na ubieganie się o dotacje, korzystniejsze niż w tej chwili są proponowane, dla takich inwestycji jak termomodernizacje domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, budynków spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot - dodaje Ewa Nowogrodzka, wiceburmistrz Pelplina.
Podpisanie listu intencyjnego otwiera przed liderem możliwość prowadzenia dalszych prac organizacyjnych, m.in. umowy cywilnoprawnej, określającej warunki, zasady oraz korzyści dla założycieli klastra.
Główną korzyścią powstania klastrów energii (obejmujących do 5 gmin lub wszystkie gminy w ramach powiatu) jest ekologiczna i tania produkcja energii z OZE, ograniczenie kosztów jej dystrybucji i lepsze zarządzanie energią.
- Ważne są też takie kwestie, jak uniezależnienie się od monopolu dostawców energii i wzrost lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, a także troska o środowisko naturalne - dodaje Mariusz Sadłowski, koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS. - Dla członków klastra oznacza to przede wszystkim mniejsze rachunki za energię elektryczną.
Koncepcja klastrów energii na terenie OMGGS
Opracowanie koncepcji powstania klastra energii na danym terenie to pierwszy krok w stronę pozyskania środków m.in. z unijnego Funduszu Odbudowy. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do Polski ma trafić ponad 23,9 mld euro dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek. Ogromna część środków z tego pakietu będzie przeznaczana właśnie na odnawialne źródła energii, energetykę i środowisko.
Do wspólnej inicjatywy pt. “Opracowanie Koncepcji stworzenia Klastra Energii na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot” zgłosiły się 54 metropolitalne miasta, gminy i powiaty.
Koncepcja obejmuje rozpoznanie, zbadanie potencjałów, analizę wariantową, finansową i organizacyjną oraz rekomendacje dotyczące wyboru optymalnego wariantu.
- Metropolitalna koncepcja wiąże się z diagnozą stanu obecnego, badaniem potencjałów energetycznych każdej jednostki samorządu terytorialnego, przystępującej do inicjatywy z uwzględnieniem zróżnicowania pomiędzy terenami wiejskimi i miejskimi oraz analizą możliwych rozwiązań w perspektywie do 2025 i 2030 roku wraz z harmonogramem, rolami i opisem źródeł finansowania - mówi Mariusz Sadłowski.
Dokument gotowy będzie do końca września 2021 r., tak aby koncepcja umożliwiła ubieganie się m.in. o środki finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz projektu strategicznego pn. “Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych” zakładanego w projekcie Regionalnego Programu Strategicznego (RPS).
Czytaj więcej na temat opracowania koncepcji klastra energii na terenie OMGGS >>>
Zdjęcia: UMG Pelplin