Metropolitalne wiadomości

aktualności

W piątek w Gdańsku spotkanie na temat Krajowej Polityki Miejskiej

W ramach drugiego etapu prac nad Krajową Polityką Miejską – dyskusji nad projektem tego dokumentu – Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z samorządami miast organizuje trzy konferencje tematyczne. Pierwsza z nich, w Gdańsku, będzie poświęcona m.in transportowi i rewitalizacji.

Podczas konferencji będą omawiane poszczególne wątki tematyczne Krajowej Polityki Miejskiej. Wnioski z tego dialogu mają stanowić materiał do dalszego rozwijania oraz modyfikacji treści projektu Krajowej Polityki Miejskiej i przygotowania dokumentu do formalnych konsultacji międzyresortowych i społecznych.
W Gdańsku konferencja odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11. Jej tematy to partycypacja, transport i mobilność miejska oraz rewitalizacja.

Strategicznym celem Krajowej Polityki Miejskiej jest wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju oraz poprawa jakości życia mieszkańców.
KPM wskazuje na wagę i rolę miast w generowaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy. Nie może to być jednak rozwój prowadzony kosztem przyszłych pokoleń, zatem ważne jest poszanowanie zasobów (ziemi, energii i innych) i zrównoważone gospodarowanie nimi.

KPM nie zajmuje się szczegółowo wszystkimi elementami rozwoju miast, ale koncentruje się na najważniejszych kwestiach i wyzwaniach. Pogrupowane są one w 10 wątkach tematycznych:
• Kształtowanie przestrzeni
• Partycypacja społeczna
• Transport i mobilność miejska
• Niskoemisyjność i efektywność energetyczna
• Rewitalizacja
• Polityka inwestycyjna
• Rozwój gospodarczy
• Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu
• Demografia
• Zarządzanie obszarami miejskimi

KPM wskazuje zagadnienia w sferze regulacji, które wymagają analizy i w dalszym kroku wprowadzenia ewentualnych zmian w prawie.

KPM wprowadza centra wiedzy - zgromadzone w jednym miejscu (w danym resorcie) aktualne i dostępne informacje dotyczące danego złożonego, ważnego zagadnienia związanego z miastami (np. rewitalizacji, ładu przestrzennego, partycypacji, efektywności energetycznej, niskoemisyjności itd.), udostępniane przez strony internetowe. Celem centrów wiedzy będzie wspieranie podmiotów polityki miejskiej, a zwłaszcza samorządów lokalnych, w przygotowaniu i realizacji działań dotyczących złożonych lub nowych aspektów rozwoju miast.


KPM akcentuje samodzielność samorządu terytorialnego, zatem nie narzuca niczego władzom miast, ale treści odnoszące się do miast powinny być traktowane jako pożądany kierunek rozwoju i działań, zbiór zaleceń i preferowanych przedsięwzięć, jakie powinny podejmować samorządy w sferze tematyki KPM.
KPM wskazuje różne instrumenty (w tym dostępne fundusze unijne nowej perspektywy), zapowiada prace nad nowymi instrumentami i przepisami, które będą zwiększać paletę możliwości działania władz miast.

Więcej na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Prezentacja ministerstwa przedstawiona w Gdańsku.

 

  • GIWK