aktualności
Warsztaty klimatyczne z zarządzania antykryzysowego
Powodzie, pożary i związane z nimi zagrożenia energetyczne – to tylko część kryzysów, z jakimi mierzą się społeczności. Jak skutecznie mogą przygotować się na nie lokalne wspólnoty? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwać będą uczestnicy klimatycznego warsztatu antykryzysowego, który odbędzie się 21 stycznia 2025 roku w Gdańsku.
W ostatnich latach obserwujemy nasilenie zjawisk ekstremalnych. Aktualnie płonie Los Angeles. Kilka miesięcy temu intensywne opady deszczu doprowadziły do poważnych powodzi w Hiszpanii. Wszyscy pamiętamy powódź, która we wrześniu 2024 roku zalała wiele polskich miast, niszcząc budynki, infrastrukturę i zabierając życie wielu osobom i zwierzętom.
Coraz bardziej ekstremalnie
Ekstremalne temperatury i długotrwałe susze zwiększają ryzyko pożarów lasów, pól czy zabudowań. Awaryjne przerwy w dostawach prądu wynikające z ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze czy huragany, są coraz częstszym problemem. Warsztaty, organizowane przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot będą nie tylko okazją do zdobycia wiedzy. To również wymiana doświadczeń i budowa wspólnego, skutecznego planu działania; takiego, który pozwoli lepiej przygotować się na to, co niesie współczesny świat.
Praktyka i wiedza od eksperta
Warsztaty skierowany są m.in. do przedstawicieli społeczności lokalnych, samorządowców, liderów, członków organizacji pozarządowych, a także osób zainteresowanych tematyką zarządzania kryzysowego w kontekście zmian klimatycznych.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jodłowski – socjolog marketingowy z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie klimatu, energii i zdrowia. Dotychczasowe warsztaty organizowane przez niego w różnych miastach Polski przyniosły uczestnikom konkretne wnioski i praktyczne wskazówki.
- Intencją jest zrealizowanie warsztatów, podczas których rozważymy gotowość społeczności lokalnych do stawienia czoła zagrożeniom niesionym przez zmianę klimatu - mówi Krzysztof Jodłowski - Daleko nie szukając, spójrzmy na przykład niedawnej powodzi na Dolnym Śląsku: mobilizacja była ogromna, a nadal dużo zdarzeń i tragedii było poza kontrolą. Wygląda na to, że nie byliśmy przygotowani wystarczająco. Pytanie, co możemy zrobić wiedząc, że czekają nas niebawem fale upałów, zagrażające osobom samotnym i obciążonym, pożary przesuszonych lasów, kolejne powodzie błyskawiczne i spadki dostępności wody użytkowej i pitnej - podkreśla.
Co, gdzie, kiedy - to trzeba wiedzieć
Warsztaty odbędą się w godzinach 9:00-14:00 (z przerwą kawową) w siedzibie OMGGS przy ul. Długi Targ 39/40, sala 407 (4 piętro, winda).
W programie:
- Analiza zagrożeń takich jak powodzie, pożary czy brak dostępu do energii.
- Dyskusja na temat narzędzi i zasobów niezbędnych do budowania odporności lokalnych społeczności.
- Wypracowanie praktycznych rozwiązań zwiększających poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 17 stycznia 2025 roku (piątek) do godziny 16:00. Aby wziąć udział, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny: LINK
Warsztat jest organizowany przez firmę Day Ray we współpracy z OMGGS. To okazja do poszerzenie praktycznej wiedzy i zdobycia narzędzi, które pozwolą skutecznie radzić sobie z postępującymi kryzysami klimatycznymi i energetycznymi.