Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wartość szacunkowa przedmiotu zamówienia: kolejne szkolenie w ramach MCK i… rekord frekwencji

120 krzeseł i wszystkie zajęte – szkolenie z wartości szacunkowej przedmiotu zamówienia, realizowane w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji, okazało się ogromnym frekwencyjnym sukcesem. Specjalistów z samorządów zrzeszonych w OMGGS przyciągnęła nie tylko tematyka szkolenia, lecz i osoba prowadzącej, którą była mec. Małgorzata Stręciwilk, była Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Zainteresowanie bezpłatnymi szkoleniami, organizowanymi w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji, nowego projektu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, staje się coraz większe. Specjalistów z samorządów zrzeszonych w Obszarze, którzy korzystają z tej bazy wiedzy, podnosząc tym samym swoje zawodowe kompetencje, po poniedziałkowym szkoleniu w Sopocie, można już liczyć w setkach osób.
 

Na zdjęciu: uczestniczy szkolenia dot. szacowania wartości zamówienia

 

Poniedziałek pod znakiem szacowania wartości zamówień

Jak prawidłowo oszacować zamówienie, nie naruszając dyscypliny finansów publicznych i nie narażając się na zarzuty? Na co uważać, co brać pod uwagę przy szacowaniu? Przykłady z życia, omówienia konkretnych przypadków, a przede wszystkim twarda, merytoryczna wiedza, bez której w samorządzie ani rusz! To właśnie było tematem szkolenia, które odbyło się w Sali Herbowej sopockiego Urzędu Miasta w poniedziałek, 7 października, dotyczyło wartości szacunkowej przedmiotu zamówienia. Zapisało się na nie aż 120 osób z Obszaru Metropolitalnego, przede wszystkim specjalistów zajmujących się zamówieniami publicznymi.

- Ale nie tylko, bo w zasadzie wszystkie osoby, które wydatkują środki publiczne, muszą mieć wiedzę o szacowaniu wartości zamówienia – precyzuje Weronika Michałowska z OMGGS, koordynatorka projektu MCK. – Niezależnie od tego, czy są to pracownicy wydziału budżetu, inwestycji, zamówień publicznych - dla wszystkich jest to temat bardzo ważny,  uniwersalny i potrzebny. Szkolenie trwa od  godziny 09:00 do 15:00, przy tak ważnym temacie nie da się zrobić tego w krótszym czasie - podkreśla Weronika Michałowska.

Wiedza priorytetowa

Szkolenie poprowadziła mec. Małgorzata Stręciwilk, Z-ca Kanclerza ds. Ogólnych UMCS w Lublinie i radca prawna, była Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, członek i rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej, członek Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie, arbiter na Liście Arbitrów Stałych i Liście Koncyliatorów Stałych Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP.

Zapytaliśmy panią mecenas, jak ważna – mając na względzie jej zawodową praktykę - jest ciągła aktualizacja wiedzy o zamówieniach publicznych?

- Powiedziałabym, że jest to priorytetowe, ponieważ przygotowanie postępowania o zamówienie publiczne - a w sferze przygotowania postępowania leży również ustalenie właściwe wartości szacunkowej zamówienia - ma wpływ nie tylko na procedurę udzielenia, ale także później na samo życie tego zamówienia, czyli realizację umowy – powiedziała mec. Małgorzata Stręciwilk.
 

Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia dot. szacowania wartości zamówienia
 

Złe oszacowanie, kłopoty murowane

Dodała, że szacowanie wartości ma pewien aspekt uciążliwości dla osób przygotowujących postępowanie.

- Z tytułu błędów przy szacowaniu  wartości zamówienia bardzo często są stawiane zarzuty, zarówno zamawiającym, jak i osobom występującym po stronie zamawiających, także w kontekście dyscypliny finansów publicznych – zaznaczyła mec. Małgorzata Stręciwilk.

Poniedziałkowe szkolenie było jej pierwszym doświadczeniem w ramach realizowanego przez Obszar Metropolitalny projektu pod nazwą Metropolitalnego Centrum Kompetencji. Natomiast nie było jej pierwszym spotkaniem z urzędnikami, zajmującymi się kwestią zamówień w pomorskich samorządach.

- Mam bogate doświadczenie, i szkoleniowe, i dydaktyczne, prowadzę też zajęcia na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Gdańsku, więc myślę, że część osób z  Obszaru Metropolitalnego już korzystała z mojej wiedzy w trakcie studiów podyplomowych - powiedziała.

Wiedza, którą trzeba wciąż uzupełniać

Przypadki, w których nie doszacowano wartości zamówienia i związane z tym konsekwencje, również stanowiły część szkolenia. 120 specjalistów od zamówień publicznych nie tylko poznało historie z życia, ale i zadawało mnóstwo pytań. Poszerzanie wiedzy dotyczącej ich pracy jest bowiem dla tej grupy urzędników niezwykle istotne. 

- Ustawodawca w przeciągu funkcjonowania prawa zamówień publicznych od 1995 roku w Polsce wciąż funduje nam nieustające zmiany w zamówieniach publicznych – powiedziała mec. Małgorzata Stręciwilk. – Jest to obszar, który rzeczywiście wymaga nieustająco podnoszenia swoich kwalifikacji – podkreśliła.

Metropolitalne Centrum Kompetencji – warto podnosić poziom wiedzy

MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.

W ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji odbyły się ostatnio następujące spotkania i szkolenia dla członków OMGSS:

  • 9 września  - Centrum Usług Wspólnych. Spotkanie dla zaawansowanych,
  • 11 września - Prawo opcji w zamówieniach publicznych,
  • 12 września  - Przyjazna komunikacja bez hejtu. Jak walczyć z mową nienawiści.
  • 13 września - posiedzenie inauguracyjne Zespołu Smart City,
  • 19 września - Centrum Usług Wspólnych. Jak się do tego zabrać - spotkanie dla początkujących.
  • 26 września - konferencja ekspercka: Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rok po nowelizacji. Pierwsze doświadczenia,
  • 7 października - Szacowanie wartości zamówienia.


Kolejne spotkania i szkolenia są w trakcie przygotowywania. Chcesz otrzymywać informacje dot. szkoleń i spotkań w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji? Zgłoszenia: LINK

Koordynator MCK: Weronika Michałowska, tel. 517 056 156, e-mail: weronika.michalowska@metropoliagdansk.pl

 

  • GIWK