aktualności
Więcej szkoleń i konsultacji dla samorządowców
Nowe szkolenia, program mentoringowy dla liderek oraz plan konsultacji dla samorządowców – to główne tematy, które poruszyli członkowie Metropolitalnego Centrum Kompetencji. Podczas spotkania prezydium podsumowano także dotychczasowe działania w ramach projektu.
Do harmonogramu Metropolitalnego Centrum Kompetencji (MCK) wciąż trafiają nowe szkolenia. W planach są m.in. warsztaty na temat dostępności, współpracy z organizacjami pozarządowymi, zrównoważonego rozwoju oraz standardów obsługi klienta.
Kompleksowe działanie dla rozwoju kompetencji
Metropolitalne Centrum Kompetencji reaguje na potrzeby samorządowców. Szybki rozwój technologii i dostęp do nowych narzędzi wspieranych sztuczną inteligencją może usprawnić działanie administracji publicznej. Dlatego w ramach MCK regularnie realizowane są szkolenia z zakresu posługiwania się ChatGPT na poziomie podstawowym.
– Czasem uczestnicy przychodzą na te warsztaty z niepewnością, wychodzą zadowoleni i zaczynają korzystać z tego narzędzia. Dzięki temu skracają czas swojej pracy – podsumowuje dotychczasowe działania Marcin Dybuk, zastępca dyrektora ds. gospodarki, kultury i promocji w OMGGS, który realizował warsztaty z ChatGPT.
Regularnie odbywają się także spotkania na temat zamówień publicznych. Ich forma dostosowywana jest do potrzeb uczestników.
– Każde takie spotkanie to część merytoryczna, podczas której omawiamy konkretne przepisy i zmiany w regulaminach, a później poświęcamy czas bieżącym problemom pracowników w tym zakresie. Pomagamy sobie nawzajem – mówi Weronika Michałowska, koordynatorka MCK.
Program Mentorski dla Liderek Metropolii
19 marca ruszy Program Mentorski dla Liderek Metropolii. Dzięki warsztatom i konsultacjom uczestniczki zyskają wsparcie w zarządzaniu. Projekt kierowany jest głównie do kobiet, które sprawują funkcje liderskie w samorządach metropolii po raz pierwszy, obejmuje sześć indywidualnych spotkań z mentorem oraz wspólne warsztaty.
Konsultacje
Od samego początku Metropolitalne Centrum Kompetencji pełni też funkcję doradczą dla przedstawicieli gmin. Spotkania i rozmowy stają się źródłem inspiracji do kolejnych szkoleń. Tak stało się w przypadku warsztatów na temat współpracy gmin z organizacjami pozarządowymi, które niedługo znajdzie się w harmonogramie.
Niezmiennie pracownicy samorządów mogą liczyć na wsparcie Metropolitalnego Centrum Kompetencji, informując bezpośrednio o wyzwaniach m.in. w zakresie zamówień publicznych, komunikacji, usług wspólnych i planowania przestrzennego. Celem działania MCK jest skracanie dystansu i przyspieszenie działań w gminach metropolii.
W posiedzeniu prezydium Metropolitalnego Centrum Kompetencji wzięli udział:
Karolina Kucharska, dyrektor Wydziału Kadr i Organizacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Izabela Kuś, skarbniczka Gdańska, Grzegorz Szczuka, dyrektor gdańskiego Centrum Usług Wspólnych i Przewodniczący Metropolitalnego Centrum Kompetencji, Katarzyna Witt, koordynator ds. relacji z otoczeniem w Energa S.A., Wojciech Zemła, sekretarz Sopotu oraz przedstawiciele OMGGS: Beata Bona, Marcin Dybuk, Weronika Michałowska, Katarzyna Skrzypiec.