Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wiedeńskie spotkanie partnerów projektu LOCALISED

Adaptacja do zmian klimatycznych, łagodzenie ich skutków, dekarbonizacja czyli odejście od paliw kopalnych oraz dane służące analizie zmian klimatycznych - to główne tematy spotkania 12 partnerów projektu LOCALISED, które odbyło się w połowie października w Wiedniu. W dwudniowym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele uniwersytetów, ośrodków badawczych i władz miejskich. Nie zabrakło także specjalistów z zakresu energetyki i klimatu. Polskę reprezentowali specjaliści ds. klimatu z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Instytutu Maszyn Przepływowych.
 

Na zdjęciu: uczestnicy spotkania zorganizowanego w ramach projektu LOCALISED


Jednym z tematów spotkania były klimatyczne konsultacje społeczne, które OMGSS przeprowadził dla grupy seniorów.

- Na spotkaniu w Wiedniu podsumowaliśmy konsultacje klimatyczne, opowiedzieliśmy o ich przebiegu i deklaracjach uczestników, z których wielu właśnie u nas dowiedziało, jak we własnym zakresie ograniczać ślad węglowy - mówi Klaudia Kaźmierczak, koordynatorka ds. marketingu i zarządzania projektami. O konsultacjach, organizowanych przez OMGGS, pisaliśmy tu - kliknij link.


 

Konsultacje społeczne podstawą zmian

Uczestnicy spotkania podczas pierwszego dnia wydarzenia, 15 października, omówili wyniki przeprowadzonych ankiet. Dotyczyły one wiedzy o przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a wypełniali je mieszkańcy miast biorących udział w projekcie LOCALISED.

Kolejnym punktem była rozmowa o społecznych oczekiwaniach. Czy podejmowane w miastach działania, przeciwdziałające skutkom zmian, są zgodne z tym, czego chcą mieszkańcy? Specjaliści zgodzili się co do roli konsultacji społecznych w zakresie zmian klimatu. Szczególnie podkreślali to przedstawiciele władz Wiednia. Ich zdaniem rozmowy z mieszkańcami o tym, co się dzieje z klimatem, jak się zmienia i jakie działania trzeba podjąć, by te zmiany opóźnić, są niezwykle istotne.  

- Pracujemy nad tym, jak zmienić nasze miasto, by przystosować je do zmian  klimatu. Bazujemy nie tylko na działaniach miękkich, ale skupiamy się też np. na termomodernizacji przebiegającej w zgodzie z kulturą i historią miasta. Największym wyzwaniem jest rozmowa z mieszkańcami i zaangażowanie ich w zmiany, które chcemy wprowadzać dla dobra nas wszystkich, żeby ograniczyć występowanie wysp ciepła - mówi Herbert Ritter z Działu Planowania Energetycznego wiedeńskiego ratusza.
 



Na zdjęciu: uczestnicy spotkania zorganizowanego w ramach projektu LOCALISED


Kalkulator klimatyczny - by edukować i uświadamiać

Poruszono również temat prac nad kalkulatorem klimatycznym oraz podręcznikiem edukacyjnym. To narzędzia, które w łatwy i przystępny sposób pokażą, jak poszczególne działania czy inwestycje realizowane przez samorządy, biznes i mieszkańców, wpłyną na emisję dwutlenku węgla.

Czym jest ten kalkulator? Climate Action Strategiser to aplikacja w formie  interaktywnej mapy. Można na niej wybrać konkretny region, po czym:

  • sprawdzić poziom zanieczyszczeń,
  • poziom redukcji zanieczyszczeń, do którego należy dążyć,
  • wykorzystywaną energię w danym regionie w danym przedziale czasowym,
  • gotowe rozwiązania, które po zastosowaniu przyczynią się do dekarbonizacji, zmniejszenia zanieczyszczeń w atmosferze i spowolnienia skutków postępujących zmian klimatu (w perspektywie długofalowej).

- Roadmapa klimatyczna i plany związane z ochroną środowisko powinny być aktualizowane przynajmniej raz na 5 lat. Ewaluacja wskaźników powinna być uzależniona nie tylko od zmieniającego się prawa, ale przede wszystkim od rzeczywistej sytuacji mikroklimatu w danym miejscu - powiedziała Susanna Erker  z Działu Planowania Energetycznego wiedeńskiego ratusza.

- Klimatyczny kalkulator ma szansę stać się narzędziem, które nie tylko nam, jako miastu, ale też innym europejskim ośrodkom pomoże znaleźć rozwiązania, które  przyczynią się do lepszego życia naszych mieszkańców - dodała Pia Minixhofer z  Instytutu Bioinżynierii Gleb i Budownictwa Krajobrazu Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu.
 



Na zdjęciu: uczestnicy spotkania zorganizowanego w ramach projektu LOCALISED
 

LOCALISED - ku zielonej przyszłości

Warto przypomnieć, czym jest LOCALISED? Ten projekt, realizowany przez europejskie instytucje badawcze i placówki samorządowe, w tym lokalne władze miejskie, skupia się na zrozumieniu, jak lokalne działania oddziałują na naszą planetę. 12 partnerów z 6 państw:  Polski, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Włoch oraz Niemiec, analizuje aspekty codziennego życia, od produkcji żywności po przemysł  wskazując te obszary, zmiany w których mogą wpłynąć na złagodzenie zmian klimatu .

Celem LOCALISED jest:

  • edukowanie o tym, jak świadome decyzje mogą pozytywnie wpłynąć na klimat,
  • wypełnienia luki informacyjnej dotyczącej  dekarbonizacji, czyli odejścia od węgla,
  • planowanie i wdrażaniu transformacji energetycznej,
  • adaptacja do zmian klimatu. 

Projekt LOCALISED jest finansowany z programu Unii Europejskiej „Horyzont 2020" w zakresie innowacji i badań naukowych. Potrwa do października 2025 roku. Uczestniczą w nim partnerzy z Polski, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Francji i Włoch. Polskę reprezentuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Instytut Maszyn Przepływowych.

  • GIWK