Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wspólna walka ze zmianami klimatycznymi: partnerzy projektu Localised spotkali się w Barcelonie

Partnerzy projektu Localised, przedstawiciele ośrodków badawczych, uniwersytetów oraz lokalnych władz z Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, Austrii i Polski spotkali się w zeszłym tygodniu w Barcelonie, by podsumować działania w projekcie. Wizyta studyjna była także okazją do wymiany doświadczeń dot. klimatu z Obszarem Metropolitalnym Barcelony.

 

Kalkulator CO2 i konsultacje społeczne

Podczas trzydniowego spotkania od 8 do 10 kwietnia uczestnicy rozmawiali o wyzwaniach i działaniach, które powinny być zrealizowane do końca projektu - czyli do jesieni 2025 r. Do tego czasu partnerzy projektu Localised podjęli się m.in. stworzenia specjalnego kalkulatora, który w łatwy i przystępny sposób będzie pokazywać, jak poszczególne działania czy inwestycje realizowane przez samorządy, biznes i mieszkańców będą wpływać na emisję CO². Pomoże to w określeniu najlepszych praktyk w zakresie łagodzenia i przystosowania się do zmian klimatycznych. Wyniki końcowe projektu zostaną udostępnione władzom lokalnym, mieszkańcom i przedsiębiorstwom w sposób, który umożliwi szybsze podjęcie działań.


- W najbliższym czasie odbędą się zamknięte testy kalkulatora. Tu liczymy na pomoc lokalnych władz i firm, które podpowiedzą, jak takie narzędzie się sprawdza i co ewentualnie trzeba jeszcze poprawić. Jeden z naszych zespołów pracuje także nad dokumentem, który ma ułatwić przygotowywanie wszelkich zmian i nowych ustaw w ramach konsultacji  społecznych, które będą przyjazne dla mieszkańców i samorządowców - mówi Agata Skomar, koordynatorka ds. klimatu w OMGGS.

 

Wyzwania polityki klimatycznej

Drugiego dnia uczestnicy spotkali się z przedstawicielami władz Barcelony. Irmy Ventayol, dyrektorka ds. zmian klimatycznych i wydziału ds. zrównoważonego rozwoju z Rady Miasta Barcelony, Ramona Canala, dyrektor ds. programowania technicznego również z  Rady Miasta Barcelony i Julii Aspiroz z Biura Planu Strategicznego Barcelony 2030 opowiadali o wyzwaniach polityki klimatycznej w mieście, a także o Barcelona Climate City. Jest to program Komisji Europejskiej, którego celem jest zaangażowanie mieszkańców 100 miast w Europie w działania na rzecz m.in. przystosowania do zmian klimatu, tworzenia ekologicznych miast, zapewnienia zdrowej gleby z myślą o zdrowej żywności, zdrowiu ludzi, o przyrodzie i klimacie, a także ochrona oceanów i walka z rakiem. Przedstawiciele miasta pochwalili się rozwiązaniami, jakie są stosowane w Barcelonie:

- Jednym z przykładów są działania edukacyjne, które mają poprawić komfort życia najstarszych mieszkańców Barcelony w trakcie upałów. Mieszkańcy dowiadują się jak powinna wyglądać dieta dla seniorów, ale również jak prawidłowo wentylować mieszkania w najcieplejsze dni. Tego rodzaju informacje były ważne nie tylko z perspektywy realizacji samego projektu Localised, ale również były inspiracją dla innych przedstawicielami samorządów z pozostałych krajów obecnym na spotkaniu - dodaje Agata Skomar.

 

 

Projekt LOCALISED otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej „Horyzont 2020" w zakresie innowacji i badań naukowych. Potrwa do października 2025 roku.

Więcej informacji o projekcie: www.localised-project.eu

Partnerami przedsięwzięcia są: Forschungszentrum Jülich, Institute of Energy and Climate Research, Potsdam Institute for Climate Impact Research, Austrian Society for Environment and Technology, Catalonia Institute for Energy Research, Instytut Maszyn Przepływowych, Fondazione Centro Euro-Mediterraneo sui Cambiamenti Climaticih, Universiteit Twente z Holandii, Climate Media Factory UG, T6 Ecosystems s.r.l., Wydział Energii Miasta Wiedeń, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, gmina Barcelona.

 

Zobacz także: 

 

 

 

  • GIWK