Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wspólne cele, wspólne korzyści. Rozmawiamy o Strategii OMGGS

W piątkowym spotkaniu nt. Strategii Rozwoju Ponadlokalnego wzięło udział 80 samorządowców, urzędników i mieszkańców obszaru metropolitalnego. Podczas konsultacji zaprezentowano główne założenia dokumentu i omówiono zawarte w nim cele, na koniec wsłuchaliśmy się w wygłoszone podczas dyskusji uwagi i opinie uczestników.

W konsultacjach uczestniczył zespół wykonawcy: Łukasz Pancewicz z firmy A2P2 oraz Paweł Dryl i Piotr Deska z firmy DS Consulting, jak również przedstawiciele OMGGS: Krzysztof Perycz-Szczepański - Zastępca dyrektora biura OMGGS, Joanna Bogdziewicz-Wróblewska - Koordynator ds. Strategii, a także zespół koordynatorów tematycznych.

Jak podkreślali prowadzący, Strategia jest dokumentem „dwa w jednym”. Z jednej strony zawiera element strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w ramach której będą realizowane inwestycje na kwotę ponad 1 mld 350 mln złotych. Z drugiej jest to strategia terytorialna, wyznaczająca kierunki działania pomocne w budowaniu wspólnej metropolii. Powstający dokument pomoże sprostać problemom, często niemożliwym do rozwiązania samodzielnie przez gminy.

Uczestników spotkania powitał Krzysztof Perycz-Szczepański.
- Strategia powstawała przez wiele miesięcy. Odbyły się setki spotkań. Spędziliśmy bardzo dużo czasu na konsultacjach z włodarzami, po to, aby dowiedzieć się, co wspólnie, jako metropolia, możemy zrobić i jakie są nasze największe wyzwania - mówił Zastępca dyrektora biura OMGGS. - Dziś prezentujemy Państwu gotowy projekt dokumentu, wizję tego, jak ma kształtować się współpraca metropolitalna w najbliższych latach. Jesteśmy tu, aby wysłuchać Państwa uwag.

Prezentacja i rozmowy

Pierwszą częścią spotkania była prezentacja wygłoszona przez przedstawiciela wykonawcy, Łukasza Pancewicza. Podczas wystąpienia przedstawiono główne założenia Strategii, a także omówiono cele operacyjne i strategiczne.

Dokument opiera się o 4 główne, wzajemnie uzupełniające się cele:
1. Klimat i przestrzeń
2. Sprawny transport
3. Wykorzystanie potencjału gospodarczego i społecznego
4. Efektywna koordynacja współpracy metropolitalnej

- To nie jest strategia przygotowana dla stowarzyszenia - zaznaczył Pancewicz. - Ten dokument ma łączyć działania 61 podmiotów samorządowych i ich partnerów na rzecz budowania działań metropolitalnych.

Drugą część spotkania stanowiły rozmowy o powstającej Strategii. Ich podstawą były kierunki działań metropolii, obszary współpracy między gminami i powiatami w najbliższych latach oraz inwestycje wpływające na zwiększenie jakości życia mieszkańców, finansowane z funduszy europejskich.

Ważnym tematem w dyskusji był transport publiczny. Mówiono o potrzebie stworzenia spójnej komunikacji zbiorowej. Wyrażono również potrzebę zorganizowania specjalistycznego transportu międzygminnego, który ułatwi dojazd do placówek osobom z niepełnosprawnościami. Istotny z perspektywy uczestników dyskusji był temat działań na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ponadto w rozmowach pojawiły się kwestie partycypacji społecznej oraz wykorzystania potencjału różnorodności kulturowej regionu.

Czekamy na Twój głos

Głos mieszkańców metropolii jest dla nas bardzo ważny. Dzięki niemu możliwe będzie doprecyzowanie obszarów wymagających zmian.

Na opinie dotyczące Strategii Rozwoju Ponadlokalnego czekamy do 6 sierpnia 2023 r.

Uwagi prosimy przesyłać na adres:
Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
ul. Długi Targ 39/40
80–830 Gdańsk
lub pocztą elektroniczną: biuro@metropoliagdansk.pl
z dopiskiem „Konsultacje społeczne projektu Strategii OMGGS”.

Z dokumentem Strategia Rozwoju Ponadlokalnego do 2030 r. można zapoznać się TUTAJ.

Na potrzeby konsultacji zostało przygotowane dodatkowe narzędzie - geoankieta. Można ją znaleźć TUTAJ.
 

  • GIWK