aktualności
Wykłady, dyskusje, warsztaty. Za nami trzy dni szkoleń „Savoir-vivre wobec osoby z niepełnosprawnościami”
Czy zapytanie osoby głuchej „co słychać” na pewno stanowi nietakt? Czy każdy poruszający się na wózku oczekuje naszej pomocy przy wsiadaniu do tramwaju? Jak nie popełniać towarzyskich faux pas, komunikując się z człowiekiem z niepełnosprawnością, a także jak zapewnić takim osobom lepszy dostęp do usług w placówkach - dowiedzieli się pracownicy metropolitalnych instytucji kultury. Za nami trzy dni pouczających warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Kultura Włącza”.
Na zdjęciach: wykład i część warsztatowa szkolenia „Savoir-vivre wobec osoby z niepełnosprawnościami”
Po pierwsze - merytoryczna wiedza
Warsztaty „Savoir-vivre wobec osoby z niepełnosprawnościami” poprowadziły ekspertki ze Spółdzielni socjalnej FADO z Łodzi. Zajęcia odbywały się w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a uczestników podzielono na 3 grupy, które szkoliły się przez 3 dni - 21, 22 i 23 sierpnia.
Grupy wysłuchały wykładu z prezentacją, brały udział w dyskusjach i ćwiczeniach. Pracownicy instytucji kultury dowiedzieli się między innymi, czym jest dostępność, jak i gdzie ją zapewniać. Poznali definicje, modele i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, a także tajniki języka inkluzywnego.
Prowadzące wyjaśniały, jak profesjonalnie zachować i komunikować się wobec osoby z niepełnosprawnością ruchu (z uwzględnieniem różnic w podejściu ze względu na sposób poruszania się) i niepełnosprawnościami sensorycznymi, a także z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu.
Ponadto uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie zorganizować lepszy dostęp do usług w instytucjach kultury i poszerzyć publiczność.
Na zdjęciu: uczestnicy szkolenia podczas nauki znaków języka migowego
Po drugie - nauka przez praktykę
Przewidziano także część warsztatową, podczas której uczestnicy mogli doświadczyć ograniczenia mobilności i percepcji, aby na własnej skórze poczuć trudności, z którymi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Biorący udział w warsztatach spróbowali poruszać się na wózku aktywnym, a także używali laski i gogli symulujących niepełnosprawność wzroku.
Ćwiczenia symulacyjne zakończono omówieniem i wspólnym wyciągnięciem wniosków dotyczących obsługi i udzielania wsparcia i asysty osobom z niepełnosprawnościami.
Na zdjęciu: ekspertka ze Spółdzielni socjalnej FADO podczas prowadzenia wykładu
„Kultura włącza”. Więcej dostępnych instytucji kultury w metropolii
Projekt „Kultura włącza” ma na celu niwelowanie barier w dostępie do kultury dla młodzieży, seniorów, imigrantów oraz osób z niepełnosprawnością. Z myślą o równym dostępie do oferty kulturalnej projekt dla kadry kultury realizowany jest w partnerstwie z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.
Projekt wpisuje się w metropolitalne działania, które realizujemy w ramach Standardu Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia oraz Standardu Minimum w Integracji Imigrantów.
Działanie finansowane jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
Więcej informacji o projekcie „Kultura włącza”: TUTAJ
Galeria zdjęć ze szkolenia: