aktualności
XI kongres Smart Metropolia za nami
XI kongres Smart Metropolia za nami. Dwa dni pełne dyskusji i wykładów na temat gospodarki, samorządu i nauki były niezwykle owocne i inspirujące. Wręczono nagrody Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza, podpisano Pakt Metropolitalny, a także wygłoszono wiele ciekawych tez na temat nauki.
- To była bardzo ważna odsłona Smart Metropolii. Nie tylko stanowiła przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń, ale przede wszystkim stała się ważnym miejscem dla obietnic dotyczących naszych małych ojczyzn. Pakt Metropolitalny to zarazem kropka nad i, ale też i początek wspólnej drogi do stworzenia samorządu metropolitalnego na Pomorzu. Liczę na to, że kandydaci do Sejmu i Senatu, bez względu na to, czy dostaną się do parlamentu, czy nie, będą wierni tej deklaracji i dalej będą pracować nad tą koncepcją - mówi Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS. - Dwudziestu czterech kandydatów podpisało zobowiązanie do odblokowania rozwoju metropolii po wyborach. To nasz duży sukces! Sukcesem jest również to, że kilkaset osób uczestniczących w kongresie chce się aktywnie angażować w rozwój naszej metropolii - dodaje.
W debacie otwierającej Smart Metropolię - “Kwestia metropolitalna a przyszłość polskiej gospodarki: jakie ramy prawne dla rozwoju współpracy gospodarki, nauki i samorządu?” - udział wzięli Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Miasta Gdańska), Joanna Erbel (dyrektorka ds. protopii w CoopTech Hub), Edwin Bendyk (prezes Fundacji Batorego) oraz Michał Glaser (prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot).
Ważnym punktem tegorocznego kongresu był Pakt Metropolitalny. Do jego podpisania zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych okręgów wyborczych ze wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych do Sejmu i Senatu: Bezpartyjni Samorządowcy, Trzecia Droga, Nowa Lewica, PiS, Konfederacja oraz Koalicja Obywatelska. Ostatecznie podczas kongresu Smart Metropolia nie pojawili się reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, ale lista polityków, która poparła działanie na rzecz ustanowienia metropolii na Pomorzu i tak prezentuje się okazale.
Podpis, to publiczna obietnica wspierania inicjatyw prawnych zmierzających do powołania do życia związku metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przez kandydatów do Sejmu i Senatu RP. Tym samym przyszli parlamentarzyści zobowiązują się do wspierania inicjatyw prawnych zmierzających do systemowego umocowania samorządu metropolitalnego w krajowym ustawodawstwie, wspierania starań Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot o zmianę formy ustrojowej ze stowarzyszenia na związek metropolitalny, a także wspierania rozwiązań prawnych gwarantujących środki finansowe pochodzące z dodatkowych dochodów podatkowych w oparciu o zasadę solidarności metropolitalnej, tj. z korzyścią dla wszystkich gmin z obszarów metropolitalnych.
Drugi dzień upłynął pod znakiem nauki. Rozmawialiśmy o kosmosie, lotach suborbitalnych, satelitach dronach, a także o tym, co hamuje wdrażanie innowacji. Wśród tematów paneli i wykładów znalazły się chociażby „Rynek lotów suborbitalnych w Trójmieście”, „Metropolitalne Centrum Usług Satelitarnych. Zarys koncepcji”, „Drony w mieście. Bezzałogowe statki powietrzne w służbie publicznej”, „Udane wdrożenia technologii cyfrowych w biznesie oraz samorządach” czy „Co hamuje świat nauki, przedsiębiorstwa oraz samorząd we wdrażaniu najnowszych technologii”.
- Drugi dzień Kongresu Smart Metropolia był niezwykłe "smart". Podczas paneli goście - urzędnicy, przedsiębiorcy, naukowcy - rozmawiali na temat wykorzystania obrazowania satelitarnego i z dronów w działaniu samorządu terytorialnego, sektora kosmicznego i cyfrowego, procesów automatyzacji gospodarki i administracji. Zaprezentowana została także koncepcja Metropolitalnego Centrum Usług Satelitarnych - podsumowuje prof. Jakub Szlachetko, project manager kongresu.
Ponadto zaprezentowano także Wizję Kierunków Rozwoju Gospodarczego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot (WKRG OMGGS) opracowanego przez Think Tank Metropolia.
Pierwszego dnia kongresu odbyła się także gala, na której wręczono nagrody Smart metropolia im. Pawła Adamowicza, a także przeprowadzono debatę kulturalną. - Rada Metropolii przyznała trzy nagrody cudownym osobom: Jolancie Szydłowskiej walczącej o prawa kobiet, Mariannie i Piotrowi Wróblewskim, walczącym od lat o prawo dzieci do miłości i rodziny oraz świetnemu zespołowi EkoFabryki z Wejherowa. Jestem dumny, że w naszej metropolii mieszkają i działają tacy wspaniali ludzie - stwierdza Michał Glaser. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj.
Dziękujemy za dwa dni pełne inspirujących wykładów i dyskusji. Do zobaczenia za rok!