Metropolitalne wiadomości

aktualności

Za nami konferencja Zielona Retencja

3 dni intensywnej pracy, warsztatów, wykładów, rozmów o Funduszach Europejskich i spotkań ze specjalistami - tak wyglądała tegoroczna konferencja Zielona Retencja, zorganizowana przez spółkę Gdańskie Wody 19-21 czerwca 2024 r. Wzięli w niej udział także przedstawiciele metropolitalnych samorządów, które w nowej perspektywie unijnej zrealizują projekty związane z ochroną klimatu.

 

Zielona Retencja - warsztaty dla metropolitalnych gmin

Cedry Wielkie, Stegna, Kartuzy, Miłoradz, Wejherowo, Tczew i gmina Pruszcz Gdański w nowej perspektywie unijnej zrealizują 8 projektów związanych z ochroną klimatu. Dzięki ponad 47 mln zł dotacji z UE powstaną m.in. nowe zbiorniki retencyjne, system ostrzegania o zagrożeniach, czy ogrody deszczowe. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować się do realizacji inwestycji, przedstawiciele gmin spotkali się na warsztatach w ramach konferencji Zielona Retencja. Przez 3 dni samorządowcy uczyli się jak projektować i budować błękitno-zielone inwestycje, dbać o klimat, bioróżnorodność, czystą wodę i zieleń w mieście.

 

 

- Konferencja Zielona Retencja była dla mnie okazją do poszerzenia wiedzy ale przede do spotkania osób, które interesują się zrównoważonym rozwojem. Podobało mi się, że prelegenci skupili się na praktycznych rozwiązaniach dotyczących zarządzania wodą w miastach. Omówiliśmy wiele ciekawych tematów, takich jak zielona infrastruktura i zbieranie wody deszczowej - mówi Agnieszka Jasyk-Nowak z Wydziału Rozwoju Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Konferencja Zielona Retencja to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Dzięki warsztatom w terenie uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć dobre przykłady realizacji błękitno-zielonych inwestycji.

- Fascynująca była wycieczka do mikrolasu, gdzie ciekawie i rzeczowo zaprezentowano mikrolas i ogrody w skrzyniach, jak również retencja wody na osiedlu mieszkaniowym wraz z zielenią, która obficie rośnie, pochłania nadmiar wody i obniża temperaturę terenu pomiędzy blokami - mówi Joanna Wojtaszek-Fischer z Urzędu Gminy Pruszcz Gdański.

- Warsztaty i panele na konferencji Zielona Retencja bardzo pomogły mi w lepszym zrozumieniu zielonej retencji. Prelegenci ciekawie opowiadali o wielu ważnych aspektach. Interaktywne warsztaty umożliwiały wymianę doświadczenia. Najlepszym zakończeniem drugiego dnia konferencji była terenowa wycieczka rowerami Mevo po ogrodach deszczowych, która idealnie uzupełnia teoretyczną wiedzę zdobywaną podczas warsztatów - mówi Anna Jabłońska zastępca kierownika Wydział Zamówień Publicznych i Funduszy Zewnętrznychz z Urzędu Miejskiego w Wejherowie.

 

 

 

Przez 3 dni uczestnicy mogli dowiedzieć się nie tylko jak tworzyć i planować (lokalizacja, wyznaczenie zlewni wód opadowych, określenie miejsca i sposobu dopływu wody i odprowadzenia jej nadmiaru, dobór roślin do lokalnych warunków) błękitno-zielone inwestycje, ale także mogli konsultować swoje pomysły z ekspertami. Ważnym punktem konferencji był też cykl paneli dotyczących wytycznych i aspektów prawnych, a także spotkania ze specjalistami, którzy przedstawiali dobre przykłady z innych miast w Polsce, a także wyniki najnowszych badań i innowacje w dziedzinie inżynierii środowiska. Dużo miejsca organizatorzy poświęcili też tematom związanym z zarządzaniem zasobami wodnymi w kontekście zmian klimatycznych.

- Konferencja to mnóstwo wiedzy, zarówno teorii, jak i praktyki. Jednak najważniejsza była możliwość osobistego spotkania się ze wszystkimi przedstawicielami gmin, z którymi będziemy realizować projekty. Dzięki temu mogliśmy się lepiej poznać, zrozumieć swoje potrzeby i porozmawiać o tym, jak możemy się wspierać. To na pewno ułatwi nam w przyszłości współpracę - mówi Dagmara Kleczewska, kierowniczka ds. mobilności i klimatu w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. 

 

 

 

Metropolia inwestuje w ochronę klimatu

Nowa perspektywa unijna stawia głównie na inwestycje transportowe i te związane z ochroną klimatu. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych finansowanych z Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027 7 metropolitalnych samorządów przygotowuje się do realizacji 8 projektów klimatycznych o wartości 59 mln zł.

Będą to m.in.:

  • system zbiorników deszczówki, ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, tereny zielone (Wejherowo),
  • system wczesnego ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach (Miłoradz),
  • łąka kwietna, ogrody deszczowe, zbiornik retencyjny, zajęcia edukacyjne dla dzieci (gmina wiejska Pruszcz Gdański),
  • centrum edukacji, zagospodarowanie terenów wokół zbiorników retencyjnych, tereny zielone (Cedry Wielkie),
  • oczko wodne, ogrody deszczowe, zielony przystanek (Stegna),
  • sieć kanalizacji deszczowej, zbiornik retencyjnym błękitno-zielona infrastruktura, odbudowa 3 parków, fontanny (Tczew),
  • zbiorniki małej retencji, ścieżki edukacyjne, zachowanie mokradeł i torfowisk, ogrody deszczowe (Kartuzy).

 

Wydatek finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

 

 

Fot. Konrad Kędzior

 

 

 

 

  • GIWK