Metropolitalne wiadomości

aktualności

Złoto LivCom Award dla gdyńskiej jakości życia

Poczucie szczęścia jest subiektywne i trudno je mierzyć. Jednak jakość życia już można. Jej światowy ranking prowadzi organizacja LivCom we współpracy z Centrum Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Regionalnego (UNCRD) i Międzynarodowym Towarzystwem Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP). Przyznaje też doroczne nagrody. Ich laureaci są wzorem dla społeczności na całym świecie. Złotą nagrodę w 2023 roku otrzymała Gdynia.
 

Na zdjęciu: Panorama Gdyni, fot. Foto Podróże WorldisBeautiful.eu / Gdynia w obiektywie


Zdrowia, szczęścia, pomyślności – życzymy sobie nieraz bezrefleksyjnie przy różnych okazjach, nie zastanawiając się specjalnie, jak sprawić, by te życzenia się spełniły. Jak poprawiać jakość naszego życia?

Jak podaje Encyklopedia PWN:

- jakość życia określają obiektywne wskaźniki ilościowe i jakościowe, rzeczowe i wartościowe (np.: przeciętne trwanie życia, współczynnik umieralności, ilość spożywanych kalorii, wysokość dochodów, zakres i głębokość ubóstwa, stopa bezrobocia, warunki mieszkaniowe, poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego, zakres wolności politycznej, poziom skolaryzacji, dostęp do dóbr kultury) oraz subiektywne (np. stopień zadowolenia z warunków życiowych, poczucie szczęścia, sens życia, poziom stresu, poczucie zaspokojenia potrzeb i aspiracji).

Nie wszyscy muszą wiedzieć, jak wpływać na te wskaźniki, by żyło się nam lepiej. Ale ci, którzy układają nam życie – powinni. Ci w skali makro i lokalnej – samorządowej. A tych, którzy wiedzą, warto podpatrywać. Znajomość najlepszych praktyk jest obowiązkiem osób odpowiedzialnych za miejsce, w którym żyjemy, tak by mogli z nich czerpać garściami i wdrażać na swoim podwórku. Właśnie po to ponad dwie dekady temu powołano LivCom.

- LivCom Awards to największy na świecie konkurs dla społeczności lokalnych, który koncentruje się na zarządzaniu środowiskiem i tworzeniu społeczności przyjaznych dla życia. Celem LivCom Awards jest zachęcanie do najlepszych praktyk, innowacji i przywództwa w tworzeniu tętniącej życiem, zrównoważonej środowiskowo społeczności, która poprawia jakość życia – piszą organizatorzy na stronie www.livcomawards.org.

Konkurs LivCom wyłania najlepiej zarządzające zasobami lokalnymi i rozwojem miasta na świecie, by mogły upowszechniać swe dobre praktyki.


Gdynia na złoty medal

Jury LivCom Awards ocenia projekty pod kątem kilkunastu celi dla zrównoważonego rozwoju ustalonych przez ONZ. Ważne są m.in. akcje dla klimatu, zdrowy tryb życia, innowacje i odpowiedzialne zarządzanie.

Co roku do konkursu zgłaszają się setki miast i projektów z kilkudziesięciu krajów. Do finałów 2023 zakwalifikowano łącznie 22 miasta (w tym Gdynię) i 33 projekty z 24 krajów z całego świata.

- W tym roku dla jury szczególnie ważna była realizacja działań skupiających się na inkluzywności, czyli budowaniu miasta przyjaznego dla każdego mieszkańca, niezależnie od wieku, pełnosprawności, poglądów czy pochodzenia. Pokazaliśmy szereg inicjatyw skierowanych do osób starszych, dostępności przestrzeni publicznych, komunikacji, instytucji kultury, edukacji, dbałości o tereny zielone, odpowiedzialnego budownictwa – to wszystko sprawiło, że Gdynia została tak wysoce nagrodzona - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i dodaje, że jakość życia w mieście zależy od tego, czy zbudowane jest z myślą o każdym bez wyjątku mieszkańcu.

Gdynia w swoim zgłoszeniu konkursowym pokazała, że właśnie taka jest – przyjazna dla każdego, i przekonała jurorów, że jest najbardziej przyjaznym do życia miastem o populacji między 150 a 400 tys. Tym samym zdobyła I - złotą nagrodę w kategorii D. I choć tematem przewodnim LivCom 2023 była przyjazność dla seniorów, to nagroda jest za całokształt działań i polityk miasta na rzecz dobrostanu mieszkańców.
 

Na zdjęciu: Dyplom nagrody LivCom Award


- To prestiżowe wyróżnienie to zasługa całej społeczności miasta. Ta nagroda potwierdza, że społeczność Gdyni jest wzorem do naśladowania i inspiracją dla innych - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Każdego dnia podejmujemy szereg działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które przeplatają się w całej tkance miejskiej. Wszystko po to, aby mieszkańcom Gdyni żyło się coraz lepiej.
 


W kategorii E (populacja powyżej 400 tys.) zwyciężyło Abu Dhabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kategorii C (populacja 75 001-150 000) triumfowało Torres Vedras z Portugalii, w kategorii B (populacja 20 001-75 000) kolejne portugalskie miasto Águeda, a w kategorii A (liczba ludności do 20 000) społeczność Mizhi z chińskiego Tajpej.

- Wielkie uznanie należy się samorządowym jednostkom i ich pracownikom, którzy na co dzień wdrażają działania które zostały nagrodzone w konkursie. Nie zapominajmy też o mieszkańcach i organizacjach pozarządowych, które aktywnie na co dzień włączają się w rozliczne miejskie inicjatywy. Przez szereg lat wypracowaliśmy we współpracy z lokalną społecznością rozwiązania unikatowe, w wielu miastach wciąż będące wyzwaniami do pokonania. Ta nagroda to nagroda dla wszystkich mieszkańców Gdyni - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 

Wesołe jest życie staruszka

Kiedy ponad 60 lat temu piosenka „Wesołe jest życie staruszka” Kabaretu Starszych Panów królowała na antenie TVP, jej autor Jeremi Przybora był ledwie po czterdziestce. Piosenka to niby radosna, ale podszyta smutną ironią, gdyż życie przedwczesnych staruszków przez ostatnie dziesięciolecia, ba – wieki, nie było zanadto wesołe. A wcale tak być nie musi. Dzięki mądrej polityce senioralnej można tchnąć w życie starszych osób prawdziwą radość i chęć życia.
 

Na zdjęciu: Wieczorek taneczny w orłowskim klubie seniora. Fot. Przemysław Kozłowski
 

Współorganizatorem 21. edycji LivCom Awards był Międzynarodowy Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Starzenia się (UN-INIA). Nic dziwnego, bowiem tematem przewodnim tegorocznych finałów LivCom było „Miasto przyjazne osobom starszym”.

Dlatego istotne było, by przystępując do konkursu pokazać szereg inicjatyw skierowanych do osób starszych. A tych w Gdyni nie brakuje.

Pokazano więc działania Centrum Aktywności Seniora (CAS) i Gdyńskiej Rady ds. Seniorów. Przedstawiono też takie inicjatywy skierowane do osób starszych, jak domy dziennego pobytu dla seniorów w CAS, Uniwersytet Trzeciego Wieku (także z zajęciami online), liczne wydarzenia, programy i formy wsparcia organizowane w CAS oraz w 27 klubach, oferujących szeroki wachlarz zajęć – sportowych, edukacyjnych, artystycznych czy integrujących. A także Wieloletni Program Wspierania Seniorów i Zdrowego Starzenia się na lata 2022-2025, który wspiera seniorów w dbaniu o dobre samopoczucie i codzienną aktywność, uczestniczeniu w życiu społeczności lokalnej oraz wspieraniu działań umożliwiających udział w procesach decyzyjnych.


Zielone miasto

Gdyńskie zgłoszenie konkursowe pokazywało całe spektrum działań i polityk włączających miasta - w kategoriach od zarządzania przestrzeniami zielonymi, poprzez partycypację społeczną i kulturę aż po rozwiązania dotyczące zdrowia, edukacji, zrównoważonego rozwoju i innowacji.

Bardzo istotne dla jakości życia są obszary zielone i przestrzeń publiczna. Te działania miasta przyniosły w konkursie dodatkową nagrodę w kategorii „Ulepszanie krajobrazów i przestrzeni publicznych”.

- Lasy i tereny zielone stanowią ponad połowę powierzchni miasta Gdyni. Choć skala ta może wydawać się duża, miasto wciąż rozwija swoją strategię, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom jak najlepszy dostęp do terenów rekreacyjnych. Przyjazne tereny publiczne w gdyńskich dzielnicach oraz projekty ekologiczne podnoszące jakość życia to jeden z priorytetów samorządu – napisano w zgłoszeniu konkursowym. - Park Centralny z ogrodem sensorycznym, ogród deszczowy czy tworzenie parków kieszonkowych w każdej dzielnicy Gdyni to świetne przykłady tego typu inwestycji.
 

Na zdjęciu: Park Centralny, fot. Przemysław Kozłowski


Wskazano także na liczne działania proekologiczne i proklimatyczne. Wszak ochrona środowiska i zielona gospodarka to jedna z podstaw działalności miasta, a Plan Adaptacji Miasta do Zmian Klimatu jest jedną z jego głównych polityk. Obliczanie śladu węglowego miasta i plan jego redukcji o 43% do 2030 roku; mimo bardzo dobrej jakości powietrza profilaktyka i eliminacja zanieczyszczenia powietrza, m.in. poprzez dotacje dla mieszkańców na wymianę wysokoemisyjnych systemów grzewczych; zagospodarowanie wód opadowych (ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, zieleń zamiast betonu, chłonące wodę boiska szkolne); elektryczny transport (trolejbusy, elektrobusy i sieć ładowarek, dotacje na rowery elektryczne)… To wszystko przekonało jurorów, że Gdynia jest zielonym miastem.

Tegoroczne nagrody dla Gdyni to kolejne już uznanie pracy nad jakością życia w mieście. W 2021 roku Gdynia otrzymała brązową nagrodę w dziedzinie miejskich projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju, a w 2019 w swojej kategorii populacyjnej także brązowy medal.

Warto zauważyć, że wśród finalistów LivCom Award 2023 znalazły się także dwa inne polskie miasta – Katowice, które zgarnęły srebro w kategorii E oraz Ostrów Wielkopolski, wyróżniony brązową nagrodą w kategorii projektów środowiskowych.

Udział w konkursie LivCom Awards jest bezpłatny.

 

Źródło: gdynia.pl

 

  • GIWK