aktualności
Mocne wejście MCK w nowy rok. Szkolenie dotyczące AI hitem stycznia, ale i… marca oraz kwietnia!
Na ile sztuczna inteligencja pomoże urzędnikom w pisaniu tekstów i komunikatów urzędowych? Jak “oswoić” ChatGPT i sprawić, by z jego pomocą precyzyjniej i szybciej formułować treść dokumentów? To główne tematy szkolenia zorganizowanego w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot; szkolenia, które okazało się takim hitem, że brakuje już miejsc na kolejne spotkania w marcu i kwietniu!
Czy użycie sztucznej inteligencji w formułowaniu urzędowych pism zakończy wreszcie erę bezosobowych, napisanych trudnym językiem urzędniczych komunikatów? O tym, by tego typu treści były pisane w sposób prosty i klarowny mówi się od dawna. Mimo to nadal zdarzają się sytuacje, w których nawet ktoś biegle posługujący się “urzędyzmami” (czyli językiem urzędowym) wciąż może się w nich pogubić.
Trzy terminy, miejsca zajęte na miesiące z góry
Szkolenie "Jak usprawnić pisanie i komunikację w erze sztucznej inteligencji – warsztaty z ChatGPT", odbyło się 22 stycznia w biurze OMGGS. Kolejny termin, czyli 12 marca, jest już od dawna zarezerwowany, podobnie jak termin kwietniowy. Wiele wskazuje na to, że - po szkoleniach dla zamówieniowców z tematyki prawa zamówień publicznych - podnoszenie kompetencji dotyczących pracy ze sztuczną inteligencją będzie tegorocznym przebojem Metropolitalnego Centrum Kompetencji. W szkoleniu udział wzięło 24 urzędników z samorządów OMGGS: z Gdyni, Redy, Stegny, Sztumu, Malborka, Sopotu i Linii.
Nie bać się czata, tylko z niego korzystać
Sprawna i efektywna komunikacja jest kluczem dla sukcesu zawodowego. Jest też niezastąpiona w pracy urzędników, którzy muszą jasno i precyzyjnie formułować myśli w różnego rodzaju pismach, mailach i dokumentach. W dobie sztucznej inteligencji, narzędzia takie jak ChatGPT mogą znacząco usprawnić proces tworzenia tekstów, zwiększając efektywność pracy oraz ułatwiając pisanie komunikatów bardziej angażujących i zrozumiałych.
- Głównym celem tego szkolenia było pokazanie tego, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia treści, nie rezygnując przy tym z ludzkiej kreatywności i umiejętności. Określiliśmy, że choć AI jest doskonałym narzędziem wspierającym, to właśnie człowiek wnosi do tekstu niezastąpioną oryginalność i głębię, nadając tworzonym treściom wymiaru charakterystycznego wyłącznie dla ludzi - mówi jeden z organizatorów szkolenia, Grzegorz Kwiatkowski, kierownik ds. kreatywnych i programowych OMGGS, współorganizator i współprowadzący szkolenie.
Właściwe pytania kluczem do czata
Cel szkolenia? Jak sprawniej i szybciej stworzyć pismo urzędowe. Uczestnicy nauczyli się, jak z pomocą AI umiejętnie tworzyć teksty, które są zrozumiałe dla odbiorców, a jednocześnie nie tracące przy tym niczego ze swojej merytoryki.
- Jednym z kluczowych zagadnień, które omówiliśmy, było zrozumienie roli emocji w komunikacji, także pisemnej. Przedstawiliśmy podstawy konstruowania skutecznych komunikatów i kluczowych elementów, które się na nie składają. Dzieliliśmy się z uczestnikami wiedzą, jak i o co pytać, jak konstruować zapytania do sztucznej inteligencji, aby otrzymać dokładnie to, na czym nam zależy - mówi Marcin Dybuk, zastępca dyrektora ds. gospodarki, kultury i promocji w OMGGS, również współorganizator i współprowadzący wydarzenie.
Właśnie to jest klucz do sukcesu w pracy z AI. Zadanie odpowiedniego pytania, sformułowanie go w taki sposób, by uzyskać skuteczną i merytoryczną pomoc w tworzeniu treści. Dopiero w ten sposób można “zaprząc” cybernetyczny umysł do współpracy nad tworzeniem tekstów.
Prowadzący szkolenie - 97 punktów na 100 możliwych do zdobycia
Szkolenia realizowane w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji - projektu realizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot od września 2024 - przyciągają nie tylko atrakcyjną tematyką, ale i osobami prowadzących. To zawsze specjaliści z ogromnym dorobkiem i - co istotne - umiejący w przystępny sposób wyjaśnić nawet najbardziej zawiłe kwestie. W anonimowej ankiecie, przeprowadzonej po szkoleniu "Jak usprawnić pisanie i komunikację w erze sztucznej inteligencji – warsztaty z ChatGPT", prowadzący - Marcin Dybuk i Grzegorz Kwiatkowski - otrzymali 97 punktów na 100 możliwych.
Marcin Dybuk z mediami związany jest od blisko 30 lat. Zaczynał jako reporter, przeszedł wszystkie szczeble drogi dziennikarskiej, zwieńczonej funkcją redaktora naczelnego. Przez lata zdobywał doświadczenie także w branży reklamowej, m.in. w Radiu Gdańsk, gdzie był szefem marketingu i reklamy oraz dyrektorem ds. rozwoju. Prowadził agencję reklamową „Fabryka Kreacji”. Pomysłodawca akcji społecznych, m.in. “Pomorze Biega i Pomaga”, “Po pierwsze A1”, “Cichy Bohater”, “Aktywuj się w triathlonie”, “Zażyj Wolności”. Był szefem biur komunikacji, rzecznikiem prasowym, wykładowcą akademickim. Prowadzi podcast Podróż do męskości.
Grzegorz Kwiatkowski to ceniony poeta i muzyk, autor książek poetyckich poruszających tematykę historii, pamięci i etyki. Członek PEN America oraz europejskiej platformy literackiej Versopolis. Gościł na wielu festiwalach literackich, takich jak Oslo Internasjonale Poesifestival i Lahti International Writers Reunion. Beneficjent wielu międzynarodowych programów literackich. Członek zespołu Trupa Trupa, którego muzyka została wydana przez światowe wytwórnie płytowe. Kwiatkowski prowadzi warsztaty i wykłady na renomowanych uniwersytetach na świecie, m.in. na Stanford University, Yale University i University of Oxford.
****
Metropolitalne Centrum Kompetencji – szkolimy i podnosimy kompetencje
MCK to bezpłatne szkolenia, konferencje i warsztaty dla samorządowców. Specjaliści z różnych dziedzin (zamówienia publiczne, komunikacja, usługi wspólne, planowanie przestrzenne) szkolą urzędników i pomagają im zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Celem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest profesjonalizacja kadr na terenie metropolii, rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy uczestników, aby mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w pracy. To współpraca, wymiana dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą.
Aby otrzymywać bieżące informacje dot. szkoleń i spotkań w ramach Metropolitalnego Centrum Kompetencji należy wysłać zgłoszenie: LINK
Koordynatorem Metropolitalnego Centrum Kompetencji jest: Weronika Michałowska, e-mail: weronika.michalowska@metropoliagdansk.pl
>>> Więcej informacji o Metropolitalnym Centrum Kompetencji TUTAJ